Receta Gatimi

Problemet e shfaqura me gjuhėn shqipe nėpėr Universitete !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
  1. #1
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Exclamation Problemet e shfaqura me gjuhėn shqipe nėpėr Universitete !!





    Sipas pedagogeve, gjithēka vjen, pasi nė shkollė tė mesme nuk bėhet lėndė e mirėfillte e gjuhės amtare.
    Nuk ėshtė njė fletė e zakonshme shėnimesh, por njė kėrkesė zyrtare e njė studenti tė fakultetit tė Gjuhėve te Huaja, ajo qė hap diskutimin. Veē shkrimit qė nuk duhet tė ishte me dorė, nuk janė respektuar shenjat e pikėsimit, gabime ortografike ka kudo dhe nuk janė respektuar kriteret se si hartohet njė kėrkesė.

    Me keqardhje dekania e fakultetit te Gjuhėve te Huaja, Klodeta Dibra, shprehet se studentet e sotėm janė shume te dobėt ne gjuhen amtare. Tingėllon ēuditshme, por ėshtė e vėrtete! Ne fakultetin Filologjik dhe ate te Gjuhėve te Huaja, pjesa me e madhe e studenteve jane mbetės ose shume te dobėt ne lendet e shqipes.

    Sipas pedagogeve kjo vjen, pasi ne shkolle te mesme nuk behet lende e mirėfillte e gjuhės amtare dhe se te rinjte e sotėm, nuk kane me interes pėr leximin e librave. Ky fakt pohohet nga vete studentet. Kur universiteti i Tiranės ka miratuar futjen e lendes se Kulturės Gjuhėsore ne ēdo fakultet, dekania Dibra sheh domosdoshmėri provimin e gjuhės amtare para hyrjes ne shkolle te larte. Ndėrkohė, Kultura Gjuhėsore e Shqipes do te jete lende me zgjedhje ne fakultetet e Universitetit te Tiranės. Programet tashme janė miratuar dhe pritet vetėm pėrzgjedhja nga studentet

  2. #2
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    per nje "m" qe ti se ve, fjala mik behet ik

    Une e kam humbur ritmin tek shkronja "ė" finale

  3. #3
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Eshte shume e vertet...qe te studiohet nje gjuhe e huaj...duhet te njohesh gjuhen amtare njehere...pasi nuk eshte e mundur qe te pretendohet se dime nje gjuhe te huaj...kur ne thelb nuk njohim gjuhen tone...

    Ketu nuk behet fjale per gabimet ortografike...qe jane te shumta...por shume me shume se kaq!....psh shenjat e piksimit,apo shkronja "ė"...psh,qe une kohet e fundit nuk e perdor...dhe sa ka si une ne fakt....

    kur kam studiuar gjuhen Italiane...pervec librave italian...kishim edhe lend ne gjuhen tone...baza ishte "Gjuha Shqipe"...dhe ishte e vetmja lend qe e benim c'do dite...sepse pa varsisht se c'do gjuhe ka gramatiken e vete...ti duhet te ecje paralelisht me gjuhen amtare...dhe ishte gje e mire....kjo na ndihmonte qe te ecnim ne njohjen e nje gjuhe te re....por pa harruar gjuhen tone....

  4. #4
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Osht shum e ver8, se e kan flliq Gjuhen Shqipe kejt!! Kta qe "mendojne qe flasin me gramatik", kta flasin ma zi se dikush qe flet me dialekt (une psh)!

    Gjuha Shqipe duhet flitur me gramatik dhe letersi SHQIP e jo me dialekt t'Tiranes ose t'1 shkolles ose t'Prishtines...

    Normal qe kta mbesin te gjuha shqipe se kta t'rit tash (kjo gjenerata e facebook-ut dhe iPhone) kan msu 1 gjuh t'veten, qe me ta dhon boten ti se din A po flet shqip A veē po shkreton qaty pa dit ēa o' ka thot.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Programe nė Gjuhėn Shqipe
    Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
    Pėrgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 19-02-2017, 06:54 PM
  2. Poezi per Gjuhen Shqipe
    Nga kallmeti nė forum Gjuha Shqipe
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 12-03-2011, 01:35 PM
  3. Berisha: Tė zhduket korrupsioni nėpėr universitete
    Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-01-2010, 09:47 PM
  4. Perkthimi i Kur'an-it ne gjuhen Shqipe
    Nga Kliton nė forum Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-04-2009, 10:55 AM
  5. Informacione mbi Gjuhen Shqipe
    Nga Kampioni99 nė forum Gjuha Shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-01-2008, 04:57 PM