Qė nė fėmijėri, mendojmė pėr dasmėn tonė ideale. Pėr vajzat pėrfytyrimi kalon ēdo lloj fantazie, qė nga princi i kaltėr e deri tek fustani pėrrallor, vendi i ceremonisė dhe shpesh herė edhe tė ftuarit.

Martesa ėshtė kurorėzimi i njė lidhjeje tė fortė nė ēift, ku mashkulli dhe femra nuk jetojnė dot pa njėri-tjetrin, kėshtu qė vendosin tė kurorėzojnė lidhjen e tyre para familjarėve, miqve dhe Zotit.

Megjithatė, ndodh qė lidhja e fortė mes ēiftit prishet, humbet ekuilibri dhe mes tyre nuk ka mė komunikim.

Atėherė vjen divorci, hapi i fundit dhe mė radikal i prishjes sė njė marrėdhėnieje. Nė ditėt e sotme, divorci ėshtė kthyer nė njė lloj mode e siē thonė sociologėt. familja nuk ėshtė mė e njejta, ajo nuk ka mė tė njejtėn rėndėsi si dikur.

Sipas njė studimi, katėr janė problemet kryesore, tė cilave thuajse asnjė martesė nuk i reziston dot. Megjithatė, nė mėnyrė tė habitshme, nė kėtė listė nuk bėn pjesė tradhėtia.

Sė pari, tė ndalosh sė qenuri partner . Kur njėri nga partnerėt ndien dhe kupton se partneri tjetėr ka filluar tė jetė i papėrgjegjshėm, tė bėjė veprime tė pamenduara e tė mendojė vetėm pėr veten e tij, lidhja martesore bėhet shkrumb e hi, shkatėrrohet intimiteti dhe tėrheqja seksuale.

Nėse arrin nė kėtė pikė, kthimi pas ėshtė shumė i vėshtirė, thuajse i pamundur, pėr kėtė aryse duhet qė pėrpara se tė vendosni tė lidheni nė martesė tė diskutoni me njėri-tjetrin, pse jo edhe nė praninė e njė kėshilluesi martesash.

Sipas studimit, njė tjetėr arsye qė tė shtyn drejt divorcit janė ankesat e vazhdueshme, shfaqja e pakenaqesive dhe hedhja e fajit partnerit.

Kur problmet martesore nuk zgjidhen dot nė mėnyrėn qė tė dyja palėt tė jenė tė kėnaqura atėherė fillojnė fyerjet dhe ofendimet pėr mėnyrėn e jetesės, gjė qė ēon nė shkatėrrimin e martesės.

Sipas studiuesve, tė arrish kompromisin pėr problemet qė ke ėshtė shumė herė mė e rėndėsishme sesa fakti qė ti ke tė drejtė. Personat individualist qė nuk pranojnė pėrgjegjėsitė janė tė destinuar tė qė ta ēojnė marrėdhėnien e tyre nė dėshtim.

Narcisizmi ėshtė njė tjetėr detaj i rėndėsishėm ndaj tė cilit duhet tė bėjmė shumė kujdes nėse duam qė marrėdhėnia jonė bashkėshortore tė mos pėrfundojė. Kur partenerėt nuk janė ta aftė tė jenė tė ndjeshėm ndaj njėri tjetrit dhe nė vend qė tė hyjnė nė konkurencė mbi cėshtje tė tilla si kush punon mė shumė, kush kalon kohė mė shumė me fėmijėt apo se kush ka kaluar njė ditė mė tė keqe presupozojnė qė tjetri e ka mė tė lehtė dhe nuk ndjehet i mirėkuptuar.

Tė jesh apo pėrpiqesh tė jesh nė qendėr tė vėmendjes jo vetėm nė ēift, por edhe pėr tė gjithė familjen, e bėn bashkėshortin apo bashkėshorten tuaj tė ndjehet e anashkaluar dhe tė vihet nė vėshtirėsi pėr shkak tė mungesės sė konsideratės sė tyre nga tė tjerėt.

Nė rast se do tė pėrpiqet ta pėrtypė zakonin tuaj, e sigurt qė nuk do tė mundet ta bėjė gjithmonė. Pėrpiquni tė mos e lini pasdore dhe tė mos kėrkoni tė gjithė vėmendjen pėr veten tuaj.

Eksperti dhe psikoterapisti i divorceve, McĖade shpjegon se ēeshtjet bashkeshortore qė shqetėsojnė njėrin apo tjetrin partner duhen diskutuar patjetėr nė ēift, nė rast se ėshtė e mundur tė ndryshojnė, por kjo duhet bėrė pėrpara se kėto veprime tė shndėrrohen nė sjellje tė zakonshme.


Burimi: Top-Channel