Millosh Gjergj Nikolla


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Millosh Gjergj Nikolla

  Millosh Gjergj Nikolla i njohur si Migjeni lindi mė 13 tetor 1911 nė Shkodėr nė njė familje tė varfėr qytetare; vdiq mė 26 gusht 1938 nė moshėn 27-vjeēare nė njė sanatorium pranė Torinos nė Torre Peliēe. Ishte njė poet dhe prozator.

  Shkollėn fillore e kreu nė qytetin e lindjes, mė 1928-1932 ndoqi mėsimet e mesme teologjike nė Manastir. Nė vitet 1933-1937 punoi si mėsues filloreje nė Vrakė, Shkodėr dhe nė Pukė. Kjo ėshtė edhe koha kur zhvilloi veprimtarinė letrare. Shkrimet e para i botoi mė 1934, bashkėpunoi nė revistat "Illyria", "Bota e re" etj. Mė 1936 krijimet e veta poetike i pėrmblodhi nė librin "Vargje tė lira", tė cilin censura nuk e la tė qarkullojė. Nga fundi i vitit 1937 shkoi nė Itali pėr tu shėruar nga sėmundja e mushkėrive. La nė dorėshkrim njė pjesė tė rėndėsishme tė prozės sė tij.

  Migjeni kishte bindje demokratike, revolucionare, me tė cilat filloi tė brumoset qė nė bankat e shkollės nėn ndikimin e veprave tė autorėve pėrparimtarė. Punėn si shkrimtar e nisi kur nė letėrsinė shqiptare po forcohej rryma demokratike me shkrimet e tij realiste, thellėsisht novatore nga brendia dhe forma, dha ndihmė tė madhe nė zhvillimin e saj tė mėtejshėm.

  Nė themel tė krijimtarisė sė Migjenit qėndron aspirata pėr njė botė tė re, ku njerėzit e thjeshtė tė jetojnė tė lirė dhe tė lumtur me dinjitet njerėzor dhe pa frikė pėr tė nesėrmen. Ky humanizėm aktiv pėrshkon tej e ndanė veprėn e tij. Nė poezitė e para, si "Zgjimi", "Tė birt' e shekullit tė ri", "Shkėndija", "Shpirtėnit shtegtarė", etj. pakėnaqėsia e thellė ndaj realitetit ēifligaro-borgjez dhe ėndrra e autorit pėr njė tė ardhme tė bukur u shpreh me figura tė gjalla romantike. Poeti u ngrit kundėr amullisė shoqėrore dhe forcave qė mbanin vendin nė errėsirė («kalbėsinave qė kėrkojnė shejtnim»). Kritika e rreptė e gjendjes sė rėndė tė vendit u gėrshetua nė kėto krijime me dėshirėn e zjarrtė pėr "njė agim tė lum e tė drejtė kombėtar", me grishjen pėr tė luftuar pėr ditė mė tė bukura. Pėr zhvillimin e Migjenit si shkrimtar ėshtė karakteristik kalimi i tij i shpejtė nga romantizmi revolucionar nė realizmin kritik.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Re: Millosh Gjergj Nikolla

  Pasqyrimi i varfėrisė sė thellė tė masave zė vend qendror nė krijimtarinė e Migjenit pėr shkrimtarin kishte rėndėsi tė madhe shoqėrore qė tė dilte nė dritė sa mė qartė humnera e vuajtjeve, ku e kishte hedhur popullin regjimi reaksionar. Heronjtė e veprave tė tij mė tė mira ("Bukėn tonė tė pėrditshme falna sot", "Bukuria qė vret", "Mollė e ndalueme", "Legjenda e misrit", "A don qymyr zotni?"etj.) ishin tė papunė qė rropateshin gjithė ditėn pėr tė nxjerrė kafshatėn e gojės, malėsorė qė qėndronin nė zgrip tė jetės, tė mjerė qė nuk u kishte ecur nė jetė dhe ishin flakur jashtė shoqėrisė. Nė "Poemėn e mjerimit", veprėn e tij mė tė shquar, Migjeni pėrshkroi nė tablo tė gjallė dhe rrėqethėse tė gėlltitjes sė vėshtirė tė masave tė shtypura dhe tė shfrytėzuara, tė venitjes sė tyre fizike nėn grushtin e mjerimit, qė sundonte nė vend dhe mbrohej nga monarkia ēifligaro-borgjeze. Nė njė varg shkrimesh, si "Zoti tė dhashtė" etj., Migjeni fshikulloi ashpėr indiferentizmin e klasave tė kamura ndaj vuajtjeve qė hiqte populli. Shtresat e privilegjuara Migjeni i pasqyroi kryesisht nė jetėn e tyre vetjake, ai tregoi moralin hipokrit dhe despotizmin qė karakterizonte marrėdhėniet e tyre familjare ("Tė ēelen arkapijat", "Studenti nė shtėpi"). Nė "Studenti nė shtėpi" vuri nė lojė inteligjencien borgjeze, si forcė e paaftė pėr tė luftuar pėr ideale tė larta. Migjeni goditi haptazi dhe me forcė artin dhe shtypin zyrtar ("Kanga skandaloze", "Programi i njė reviste", "Novelė mbi krizėn"etj.). Skamorėt, tė cilėt i urrenin shtypėsit, por ende nuk guxonin tė ngriheshin kundėr tyre, Migjeni i pasqyroi me simpati tė thellė. Nė skicat "Luli i vocėrr"dhe sidomos te "Zeneli", shkrimtari vuri nė dukje aftėsitė intelektuale tė masave dhe dėshirėn e zjarrtė pėr ndryshime nė gjendjen e tyre shoqėrore. Shkrimtari tregoi edhe shfaqjet, sado tė zbehta tė protestės sė tyre ndaj padrejtėsisė shoqėrore ("Mollė e ndalueme"). Rrėfimi i thjeshtė dhe konciz, imtėsitė, qė zbulojnė thelbin e dukurisė, fryma polemike, psikologjizmi i hollė, prirja pėr t'i dhėnė personazhet me disa viza, figurat poetike shprehėse, ironia - kėto janė veēoritė kryesore tė stilit tė Migjenit Krijimtaria e tij la gjurmė tė dukshme nė letrarėt e rinj tė kohės.

  Me mohimin e shoqėrisė ēifligaro-borgjeze dhe aspiratėn e fortė pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr masat e popullit, Migjeni pati ndikim tė ndjeshėm nė rrethet e rinisė pėrparimtare; me veprat e tij ndihmoi nė formimin shpirtėror tė saj. Kėtė rol ato e luajtėn edhe nė vitet e qėndresės kundėr pushtuesit fashist, kur qarkullonin dorė mė dorė.

  Pas Ēlirimit trashėgimi letrar i Migjenit u bė i njohur plotėsisht. ("Veprat" e plota tė Migjenit janė botuar tri herė: 1954, 1957, 1961, kanė dalė edhe njė varg botimesh tė tipave tė ndryshėm). Shkrimet poetike dhe nė prozė tė Migjenit janė pėrkthyer nė disa gjuhė tė huaja. Pėr jetėn dhe krijimtarinė e tij janė botuar studime e artikuj tė shumtė.

  Me interesimin e pushtetit popullor eshtrat e Migjenit u sollėn nė atdhe (1956). Ju dha titulli "Mėsues i Popullit" (1957).

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Re: Millosh Gjergj Nikolla

  Poema e Mjerimit


  Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė zė trishtimi
  kur shef ftyra tė zbeta edhe sy t’jeshilta
  qė t'shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
  edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
  tė tan jetėn e vet derisa tė vdesin.


  E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
  therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
  profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
  shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
  Mjerimi ka vulėn e vet t'shėmtueme,
  asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
  balli qė e ka, syt qė e shprehin,
  buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
  janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
  t'mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
  mbi t'cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.


  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
  zhele fund e majė, flamujt e njė shprese
  t'shkyem dhe tė coptuem me t'dalun bese.


  Mjerimi tėrbohet n'dashuni epshore.
  Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
  lakuriqen mishnat, si zhangė; t'verdhė e pisa,
  kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajnė fillin t'marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
  qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.


  Mjerimi nė dritzėn e synit t'kėrthinit
  dridhet posi flaka e mekun e qirit
  nėn tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
  ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
  tu' ndukė gjitė e shterruna t'zezės amė,
  e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
  e ama s'e don, por vetėm mallkon.
  Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
  ku foshnjėn pėrkundin lot edhe tė fshamit!


  Mjerimi rrit fėmin nė hijen e shtėpive
  tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.


  Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet,
  don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
  atij grusht qė n'gjumė e shtėrngon pėr fytit
  kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
  dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
  njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
  Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe fėmia n'bark t'dheut mbaron.


  Mjerimi punon, punon dit e natė
  tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
  tue u zhigatun deri n'gjujė, n'baltė
  e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
  Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
  nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".


  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin pėrmendore e njė tregtis s'ndytė,
  qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat vet i dytė,
  dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
  ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.


  Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
  -jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbė,
  mund qė t'len kujtim ditėn e dikurshme
  kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
  Kėshtu nėn kambėt'randė t'zotit t'egėrsuem -
  thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.


  Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
  mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.
  Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
  Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
  tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
  n'fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
  Tź gjitha hallet skami n'gotė i mbyt
  kur njiqind i derdh njė nga njė nė fyt.
  Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
  dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.


  Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
  dhimba paduruese qe t'bajnė t'ēmendesh,
  qė t'ap in litarin tė shkojsh fill' e t'varesh
  ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.


  Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
  Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
  t'cilt n'mnyrė pompoze posi farisejt
  i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
  tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' n'shplakė.


  Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
  n'ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
  Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
  ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Re: Millosh Gjergj Nikolla

  Nėn flamujt e melankolisė

  Ne vendin tone
  kudo valojne
  flamujt e nje melankolie
  te trishtueshme...
  ...dhe askush s'mund te thote
  se ketu rron
  nje popull qe nderton
  dicka te re.
  Aty ketu ne hijet
  e flamujve
  mund te shifet
  nje mund, nje perpjekje
  e madhe permbi vdekje
  per te pjelle dicka te madhe,
  per te qite ne drite nje xhind!
  Por,(o ironi)
  nga ajo perpjekje lind
  vetem nje mi.
  Dhe keshtu kjo komedi
  na plas diellin e gazit,
  nsa prej marazit
  pelcasim.
  Ne prakun e cdo banese
  ku ka ndonj shenj jetese
  valon nga nje flamur
  melankolie te trishtueshme.

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Re: Millosh Gjergj Nikolla

  Dy buzė...

  Dy buzė tė kuqe,
  dy dėshira tė flakta,
  qė afshin ma thithėn,
  gėzimin ma fikėn,
  si fantazma hikėn
  ndėr do bota tė larta...
  Dy buzė si tėpėrgjakta,
  dy dėshira tė flakta,
  qė afshin ma thithėn
  nė buzė kur mu njitėn
  andjet m'i trazuen,
  zemrėn ma tėrbuen,
  trurin ma helmuen
  e nė fund u mėrguen...
  Dy buzė tė kuqe,
  bukuri fatale,
  tė njė gruaje stėrzane
  njė pjsė zemre mė nxorne,
  njė pranverė tė tanė mė morne
  dhe gėzimin ma vodhne...
  Ato dy buzė tė kuqe
  dhe dy lote tė mija
  qenė shenja tė dhimbjes,
  kur mė vrau bukuria,
  kur mė zu dashunia
  e mė dogji rinia.

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Re: Millosh Gjergj Nikolla

  BALADĖ QYTETSE

  Mbramė
  qiella dhe hyjt e vramė
  njė ngjarje tė trishtueme panė:
  Hije... jo! - por njė grue
  me ftyrė tė zbetė edhe me sy
  tė zez si jeta e saj,
  me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
  me plagė nė gjoks e stolisun
  me veshje dhe me shpirt tė grisun,
  me hije grueje,
  njė kens kėso bote,
  njė fantom uje
  vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
  Dy hapa para, dy hapa mbrapa
  me kambė tė zbathun,
  me zemėr tė plasun.
  Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
  me flokė tė thime,
  me ndjesi tė ngrime.
  (Dikur,
  kur gjit' e saj me kreni
  shpėrtheheshin n'aromė,
  kur ish e njomė -
  atėherė e dashunojshin shum zotni.
  E sot?)
  Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
  nė rrugat e qytetit tonė,
  njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
  shpin i molisun, zemėr e therun,
  njė za vorri, njė jehonė
  qė vallzon natėn vonė
  nėpėr rrugat e qytetit tonė.

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Re: Millosh Gjergj Nikolla

  MELODI E KĖPUTUN

  Melodi e kėputun - lot i kjartė nga syni
  i njė grues sė dashun...
  andje e pėrplasun,
  xhevahir i tretun,
  njė andėrr e shkelun,
  buzė e paputhun
  nė melodin e kėputun.
  Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun,
  verbojnė nga zbardhimi...
  e ther, ther hidhnimi
  pėr ēasteet e rrėshqitun,
  pėr fatin e ikun,
  pėr gėzimin e humbun
  nė melodin e kėputun.
  Brrylat ndėr gjujė tė mpshtetun, ftyrė nė shplakė e fundosun:
  Qan grueja e pikllueme
  me zemėr tė piskueme
  (njė kitarė e gjymtun,
  za kange i mbytun
  nė buzė nga dhimb' e puthun
  nė melodin e kėputun).
  Hesht njeriu pran grues qė qan e turpnueme...
  syni i venitet
  nė tė loti vėrvitet,
  diēka nxjerr nga xhepi
  grues ia lė - dhe sė shpejti
  e len gruen e humbun
  nė melodin e kėputun.
  Por kur vjen ndoj tjetėr, epshi kapėrthehet,
  gjaqet turbullohen,
  pėrzihen, pėrvlohen,
  ēohen peshė, tėrbohen
  ... e vetėm ndėgjohen
  ahtėt e molisun
  nė melodin e grisun.

 8. #8
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Millosh Gjergj Nikolla

  TĖ BIRTĖ E SHEKULLIT TĖ RI

  Na tė birtė e shekullit tė ri,
  qė plakun e lamė nė "shejtnin" e tij
  e ēuem grushtin pėr me luftue
  ndėr lufta tė reja
  dhe me fitue...
  Na tė birtė e shekullit tė ri,
  filizat e njė toke sė rimun me lot,
  ku djersė e ballit u dikonte kot -
  se dheu ynė qe kafshatė e huej
  dhe nė marrzi duhej shum shtRejtė t'u paguhej.
  Na tė birtė e shekullit tė ri,
  vllazėn tė lindun e tė rritun nė zi,
  kur tinglloi ēast' i ynė i mbramė
  edhe fatlumė
  ditėm me thanė :
  S'duem me humbė
  nė lojė tė pėrgjaktė tė historis njerzore,
  jo! jo! s'i duem humbjet prore -
  duem ngadhnim!
  ngadhnim, ndėrgjegje dhe mendimi tė lirė!
  S'duem, pėr hir
  tė kalbsinave tė vjetra, qė kėrkojnė "shejtnim",
  tė zhytemi prap nė pellgun e mjerimit
  qė tė vajtojmė prap kangėn e trishtimit,
  kangėn monotone, pa shpirt, tė sklavnis -
  tė jem' njė thumb i ngulun ndėr trutė e njerzis.
  Na tė birtė e shekullit tė ri,
  me hovin ton e tė ndezun peshė,
  ndėr lufta tė reja kemi m'u ndeshė
  dhe pėr fitore kem' me ra fli.

 9. #9
  AS 20% Maska e Mona
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  158
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kuklla Lexo postimin
  Dy buzė...

  Dy buzė tė kuqe,
  dy dėshira tė flakta,
  qė afshin ma thithėn,
  gėzimin ma fikėn,
  si fantazma hikėn
  ndėr do bota tė larta...
  Dy buzė si tėpėrgjakta,
  dy dėshira tė flakta,
  qė afshin ma thithėn
  nė buzė kur mu njitėn
  andjet m'i trazuen,
  zemrėn ma tėrbuen,
  trurin ma helmuen
  e nė fund u mėrguen...
  Dy buzė tė kuqe,
  bukuri fatale,
  tė njė gruaje stėrzane
  njė pjsė zemre mė nxorne,
  njė pranverė tė tanė mė morne
  dhe gėzimin ma vodhne...
  Ato dy buzė tė kuqe
  dhe dy lote tė mija
  qenė shenja tė dhimbjes,
  kur mė vrau bukuria,
  kur mė zu dashunia
  e mė dogji rinia.
  E adhuroj kete poezi te Migjenit

 10. #10
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  VETMIA

  Mė plak mėrzitja
  qė vetmiamė sjell;
  pėrbuzja, urrejtja
  tė gjith sendet m'i mbėshtjell
  qė kam shumė anmiq
  tė liq
  nė kėto sende pa shpirt,
  Nuk flasin.
  As sy s'kanė.
  Po mue mė bahet
  se aty janė
  vetėm qė tė mė plasin
  zemrėn.
  Sė paku, tė mė shajnė:
  I mallkuem!
  Sė paku, tė anė tallin:
  I uruem!
  Sė paku, tė mė kėndojnė:
  -I yni zot!
  Ose tė mė thonė:
  - Jeton kot!
  Tė flasin, tė flasin se fjalė due
  nė kėt vetmi me ndigjue.
  Ose tė mė tregojnė historinė
  e tyne, autobiografinė:
  ndoshta ty do gjej gjasim
  mejeten tcme pa tingllim
  qė nė vetmi po e kaloj -
  dhe s'po dij a rroj e s'rroj.
  Sendet heshtin. - sa tė pamėshirė!
  Mė bajnė dhe mue tė hesht me pahirė,
  pse gojė s'kanė
  dhe nuk flasin,
  aty janė
  vetėm tė mė plasin
  zemrėn teme qė po vuen
  dhe nė mėrzi vetveten truen.


  TĖ LINDET NJERIU

  Tė lindet njė njeri
  nga gjin' i dheut tonė tė rim me lot tė vakėt,
  nga thalb' i shpirtit tonė qė shkrihet nė dėshirė tė flakėt
  pėr njė gen tė ri, -
  Tė lindet njė njeri!
  Pa hyll nė ball - por qė me fjalė tė pushton,
  qė tė rrėmben qetsin e ban gjaku tė tė vlojė
  rrkajė, e ban synin ligshtin ta zhgjetojė,
  qė nėpėr shekuj ndėrgjegjen na tradhton.
  Tė dali njė njeri!
  Tė mkambi njė Kohė tė Re!
  Tė krijojė njė Epope!
  Ndėr lahuta tona tė kėndohet Jeta e Re...
  - Tė gjithė kombet po dehen n'epopea tė veta,
  flakė e zjarrmit tė tyne na i pėrzhiti ftyrat
  dhe nėpėr to njė nga njė po shtohen rrudhat,
  e nėn kambė e mbi krye tinzė po na ikjeta.
  (Liri! - Po, liri dhe gaforrja gėzon,
  porgaforre asht...
  Liri, ku plogsi ndėrgjegje gjallon,
  jo, liri nuk asht!),
  Tė lindet njė njeri
  i madh si madhni
  dhe ndėrgjegjet tona t'i ndezi nė dashni
  pėr njė ide tė re, ideal bujar,
  pėr njė agim tė lum e tė drejtė kombtar.

  ZGJIMI

  0 vullnete tė ndrydhuna ndėr grushta tė ēelikta tė shekujve
  tė kaluem!
  0 vullnete tė shtypuna me themra tė ngurta tė titajve tė tėrbuem!
  Tė cilėt n'udhė pėr nė theqafje kėtejpari i ranė
  dhe vatrat tona nė mjerim i pėrlanė...
  0 vullnete tė ndrydhura!
  0 vullnete tė shtypuna!
  Shkundni prangat tė mbrapshta! E me brimė ngadhnyese,
  me hove viganash, dėshirash flatruese,
  turniu nė tė gjitha anėt dhe poshtė nė dhė zbritni
  - ndosht' aty keni pėr tė gjetė fillin e njė hymni,
  qė Illyri e vjetėr ndėr kremtime kėndonte,
  ndėrsa zemra e kombit nė liri kumbonte.
  0 vullnete tė ndrydhuna!
  0 vullnete tė shtypuna!
  Tash shėgjetat e flakta tė shprehjes suej zharitse
  drejtoni kah qiella nė ball tė hyut a tė dreqit,
  i cili fatin tonė mbytte nė mnijė tė vet pėrpise -
  a dijė se tė Birt' e Shqipes folen ia ngrehėn vetvetit.

 11. #11
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  KANGA E RINIS

  Rini, thueja kangės ma tė bukur qė di!
  Thueja kangės sate qė tė vlon nė gji.
  Nxirre gėzimin tand' tė shpėrthejė me vrull...
  Mos e freno kangėn! Le tė marri udhė.

  Thueja kangės, rini, pash syt e tu...
  Tė rroki, tė puthi kanga, tė nxisi me dashnu
  me zjarrm tand, rini... Dhe tė na mbysi dallga
  prej ndjenjash tė shkumbzueme q'i turbullon kanga.

  Rini, thueja kangės dhe qeshu si fėmi
  Kumbi i zanit te pėrplaset pėr qiellė
  dhe tė kthejė prap te na - se hyjt ta kanė zili

  e na tė duem fort si tė duem njė diell.
  Thueja kangės, Rini! Thueja kangės gėzimplote!
  Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote.


  KANGET E PAKENDUEME

  Thellė nė veten teme flejnė kangėt e pakėndueme
  tė cilat ende vuejtja as gėzimi s'i nxori,
  tė cilat flejnė e presin njė ditė ma tė lumnueme
  me shpėrthye, m'u kėndue pa frigė e pa zori.

  Thelltė nė veten teme kangėt e miajesin...
  e unė jam vullkani qė fle i fashitun,
  por kur t'i vijė dita tė gjitha ka me i qitun
  nė njė mijė ngjyra tė bukra qė nuk vdesin.

  Por a do tė vijė dita kangėt me u zgjue?
  Apo ndoshta shekujt me ne prap po tallen?
  Jo! Jo! Se liria filloi me lulzue
  dhe e ndjej nga Dielli (alegorik) valėn.

  0 kangėt qė fleni reliktet e mia
  q'ende s'keni prekun as njė zemėr tė huej,
  vetėm unė me ju po kėnaqem si fėmia
  unė- djepi juej; ndoshta vorri juej.


  RECITAL' MALSORIT

  0, si nuk kam njė grusht tė fortė
  t'i bij mu nė zemėr malit qė s'bėzanė,
  ta dij dhe ai se ē'domethanė i dobėt -
  n'agoni tė pėrdihet si vigan i vramė.

  Unė - lugat si hij' e trazueme,
  trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
  endem mbi bark tė malit me ujėn e zgjueme
  dhe me klithma tė pakėnaqura t'instinktit.

  Mali hesht. Edhe pse pėrditė
  mbi lėkurė tė tij, nė lojė varrimtare,
  kėrkoj me gjetė njė kafshatė ma tė mirė...
  Por mė rren shaka, shpresa gėnjeshtare.

  Mali hesht - dhe nė heshtje qesh.
  E unė vuej - dhe nė vuejtje vdes.
  Po unė, kur? heu! kur kam pėr t'u qesh?
  Apo ndoshta duhet ma parė tė vdes?

  0, si nuk kam njė grusht tė fuqishėm!
  Malit, qė hesht, mu nė zemėr me ia njesh!
  Ta shof si dridhet nga grusht' i paligjshėm...
  E unė tė kėnaqem, tė kėnaqem tu' u qesh.


  LAGJA E VARFUN

  Krahėt e zez tė njė nate pa fund
  e varrosėn lagjen pranė,
  dritė, jetė, gjallsi - askund,
  vetėm errsinė e skam.

  U harrue jeta e ditės
  ndėr shtresat e natės, e pagja
  u derdh nga parzm' e errsinės...
  n'andrra pėrkundet lagja.

  Njerzit ndėr shtėpia flejnė
  me gjoksa tė lakurtė e tė thatė
  e gratė... fėmi po u lejnė
  pa ushqim nė gji, pa fat,

  Pushojnė gjymtyrt e shkallmueme
  nė punėn e ditės sė kalueme,
  shėrohen trutė e helmueme
  nė gjumin e natės s'adhrueme.

  Veē zemrat e njerzve tė lanun
  me tė rektunt prralla rrfejnė:
  mbi barrat e jetės sė namun
  qė shpirt dhe korriz thejnė.

  Prralla mbi fėmij rrugaēa
  barkjashtė e me hundė tė ndyta,
  qė dorė shtrijnė me vjedhė, me lypė
  e ngihen me fjalė tė ndyta.

  Prralla mbi varza tė fyeme
  me faqe e me buzė tė thithna.
  Prralla mbi djelm, me tė thyeme
  shprese, nė burg me duer tė lidhna,

  tė cilt nesėr para gjyqit
  pėr delikt do tė pėrgjegjin, -
  vetėm dreqit e hyllit
  tė gjith fajet tash ua mbshtesin.

  Kėshtu lagj' e varfun pėshpritė
  dhe errsinės hallet tregon.
  Njė gjel i undshėm, me dritė
  tė hanės i rrejtun, kėndon.

  Hesht! or gjel kryengritės,
  i lagjės sė varfun. - Kėtu
  nuk zbardh pėr ty drita e dritės.
  i gjikuem je me ngordhė n'u.

 12. #12
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  MELODI E KĖPUTUN

  Melodi e kėputun - lot i kjartė nga syni
  i njė grues sė dashun...
  andje e pėrplasun,
  xhevahir i tretun,
  njė andėrr e shkelun,
  buzė e paputhun
  nė melodin e kėputun.

  Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun,
  verbojnė nga zbardhimi...
  e ther, ther hidhnimi
  pėr ēasteet e rrėshqitun,
  pėr fatin e ikun,
  pėr gėzimin e humbun
  nė melodin e kėputun.

  Brrylat ndėr gjujė tė mpshtetun, ftyrė nė shplakė e fundosun:
  Qan grueja e pikllueme
  me zemėr tė piskueme
  (njė kitarė e gjymtun,
  za kange i mbytun
  nė buzė nga dhimb' e puthun
  nė melodin e kėputun).

  Hesht njeriu pran grues qė qan e turpnueme...
  syni i venitet
  nė tė loti vėrvitet,
  diēka nxjerr nga xhepi
  grues ia lė - dhe sė shpejti
  e len gruen e humbun
  nė melodin e kėputun.

  Por kur vjen ndoj tjetėr, epshi kapėrthehet,
  gjaqet turbullohen,
  pėrzihen, pėrvlohen,
  ēohen peshė, tėrbohen
  ... e vetėm ndėgjohen
  ahtėt e molisun
  nė melodin e grisun.


  KANGA E TĖ BURGOSUNIT

  Nėpėr hekra tė kryqzuem tė dritores seme
  shof qiellėn tė coptueme nė katėrdhetė copė
  edhe shof diellin sa njė pare serme
  - aq larg asht qielli nga e emja gropė.

  E kjo gropė e eme e ka emrin burg.
  E dini se burgu nuk asht pėr dėfrim.
  Prandaj burg' i em asht shum i ultė
  dhe mė bani palmuē dhe mė mbyti nė trishtim.

  Hekrat e kryqzuem dhe ndėrgjegj' e eme,
  dy anmiq tė betuem, luftojnė dit' e natė;
  por hekr' i fortė e mund ndėrgjegjen teme
  dhe nė dėshprim pėrplasem si njė qen i ngratė.

  E kur nata vjen dhe xhixhillojnė hyjt
  gėzohem fort, se hekrat nuk m'i kryqzojnė syt',
  por t'u sjellmen mbrapa shof dritėn e smutė
  edhe hijėn teme tu' u zgjatė nė murt

  si njė kėrcnim ligji, posi njė dajak.
  Dhe atėher tėrbohem dhe urrej pa masė
  dritėn, hijėn, vetėn, muret edhe hekrat
  edhe e ndjej vetėn lua tė ndryem nė kafas.

  Nėpėr hekra tė kryqzuem tė dritores seme
  shof qiellėn tė coptueme nė katėrdhetė copė
  dhe zemra e eme ndien po aq tė breme
  nė mes tė katėr murve sii nė njė gropė.


  KANGA E DHIMBĖS KRENARE

  0 dhimbė krenare e shpirtit qė vuen
  dhe shpėrthen ndėr vargjet e lira...
  A deshte, vall, pėr t'u ngushlluem
  tu' e stolisė botėn me xhevahira?

  0 dhimbė krenare ndėr vargjet e lira,
  qė kumbojnė me tinguj tė sinqertė...
  Vall, a do tė prekish kėnd ndėr ndijesina?
  Apo do vdesish si vdes gjethi nė vjeshtė?

  0 kangė e dejė e dhimbės krenare...
  Mos pusho kurr! Por bashkė me vaje,
  si dy binjakė kėndoni mjerimin -
  se koha do t'ju bijė ngushllimin.

 13. #13
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  VJESHTA NĖ PARAKALIM

  Vjeshtė nė natyrė dhe vjeshtė ndėr ftyra tona,
  Afshon erė e mekun, lėngon i zymtė dielli,
  lėngon shpirt' i smum ndėr krahnore tona,
  dridhetjet' e vyshkun ndėr gemba tė njė plepi.

  Ngjyrėt e verdha lozin nė vallen e fundme -
  (dėshirė e marrė e gjethve qė njė nga njė vdesin!)
  Gėzimet, andjet tona, dėshirat e fundme
  nėpėr balta tė vjeshtės njė nga njė po shkelin.

  Njė lis pasqyrohet nė lotin e qiellit,
  tundet dhe pėrgjaket nė pasion tė viganit:
  "Jetė! Jetė unė due!" - e frymė merr prej fellit,
  si stuhi shkyn ajrin... por nė fund ia nis vajit.

  Dhe m'at vaj bashkohet horizont' i mbytun
  nė mjegull pėrpise. Pemėt degėt e lagun
  me vaj i mshtjellin nė lutje - por kot! e dinė, tė fikun,
  se nesėr do vdesin... Vall! A ka shpėtim ndokund?!

  Mallėngjehet syni, mallėngjehet zemra
  n'orėn e vorresės, kur heshtin damaret,
  e vorri inaltohet nėn qiella ma t'epra
  me klithėm dėshprimi qė nė dhimbė tė madhe zvarret.

  Vjeshtė nė natyrė dhe vjeshtė ndėr ftyra tona.
  Rėnkoni dėshirat fėmitė ejetės sė vafun;
  rėnkoni nė zije, qani mbi kufoma,
  qė stolisin vjeshtėn nėpėr gemba tė thamun.  REZIGNATA

  Na shprehun tė ngushlluem gjetme nė vaj...
  Mjerimet i morme nė pajė
  mejetė... se kjo botė mbarė
  ndėr gji t'Univerzumit asht njė varrė,
  ku qenia e dėnueme shkrrahet rrshanė
  me vullnet tė ndrydhun nė grusht tė njė vigani.
  - Njė sy i stolisun me lot tė kulluet sė dhimbes sė thellė
  ndrit nga skaji i mjerimit,
  e kaiherė njė refleks i njė mendimit tė hjedhtė
  veton rreth rruzullimit
  shfrimin me gjetė mnis sė vet tė mnerėtė...
  Por kreu varet, syn' i trishtuem, mbyllet
  e nga qerpiku njė lot i kjart' shtyhet
  rrokulliset nga ftyra, bie nė tokė e thrrimet,
  e ndėr thrrimet e vogla tė lotit ka njė njeri lindet
  Secili prej tyne n'udhė tė fatit tė vet niset
  me shpresė nė ngadhnim ma tė vogėl, pėrshkon tė gjitha viset
  kah rrugėt janė tė shtrueme me ferra e rreth tė cilave shifen
  vorret tė shpėlamė me lotė e tė marrėt qė zgėrdhihen.


  KANGA E PĖRNDIMIT

  Kangė Pėmdimi, kangė njeriu tė dehun nga besimi nė vete
  Kanga e tij njė fe tjetėr, me tempuj tė tjerė, me meshė solemne,
  ku prej mėngjesit deri nė mbramje shkrihen ndjesitė tmtė njerzore
  n'apoteozėn e hekurit; shpirtėnt pėrshkohen nė tymore,

  tė cilat nė fishkllim i pėrqeshen zotit tė vjetėr edhe qiellit
  e me re tė ndyt' tymi tė dendun ndriēimin ia vrasin diellit.
  Fe tjetėr, fe e ēmendun e Pėmdimit tė mrekullueshėm...
  1 ekzaltuem shklet njeriu nė delirium tė pakuptueshėm.

  Dėgjon zanin q'i thotė feja. Plagos qiellėn, e shpon tokėn,
  i shkyn horizontet e bardhė, zhvesh natyrėn - ia heq kotllėn.
  Kult' i tij - kult i zhveshun! Nuk ia bren ma trutė enigmi -
  e varros, mbi varr ia vė njė shej pėrbuzje o nderimi.

  Kangė Pėmdimi, kangė njeriu tė dehun nga besimi nė vete
  Kanga e tij shpres' e bukur, me flatra tė njė tjetėrjete
  nė tė cilėn dielli do ndrrojė udhėn: ka pėr t'u lindė nga Pėmdimi
  - por deh! nga lumnia tash humb kokėn rruzullimi.

  Me njė "tango" qejfi tash ia ngatrron fijet zotit tė vjetėr
  ka me ia skandalizue tė birtė besnikė nė planetė tė tjeter,
  Kanga Pėmdimi, kangė njeriu tė dehun nga besimi nė vete...
  Le tė dėgjojmė kangėn qė mshtillet nė shllung' avulli nė pika djerse.

 14. #14
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  SHPIRTĖNT SHTEGTARĖ

  Mbrame nje erė e ftohte acar fryni nga ana e maleve,
  i shkundi shpirtent tone - bashke me gjethe te kesa) vjeshte
  i muei andej kah dielli hijen si te pergjaket ua leshon zalleve
  - ne Perndim, ku shtret e shkimet dnta ne pamundsme e vet

  Enden shpirtent tone neper vise te Pemdimit te mrekullueshem,
  bajne te fala dhe me thane vendeve te shuguruem
  e te pertnme nder fluide te hekunt te zjarrmit - adhurueshem
  e me nje credo gezojne qiellen me ēagje e te tymuem

  ne cilen, diku ne skaj merimanga fatin tnllon
  vetes dhe njerzis poshte, qe damaret i rrahin
  (si te rrahunt trompete ne vorrese) - ndersa tue qa, kumbon
  e thrret kumbon' e fabnkes, i njemijti fishkellim si nje fsham
  shkyn ajrin

  Shpirtent tone me nje dashni tragjike ato vise i duejne.
  n'eter te kulluet u bajne fli ndjenjat e vet ma te holla
  E ne nesermen fatale kundrojme nje horizont me njolla
  shtegtare te merguem. shpirtent tone n"ongjine po kthejne


  EKSTAZA PRANVERORE

  ...dhe pranvera erdhi...
  Nėpėr ftyra tona rrėshqiti nji gėzim
  dhe ndėr zemra tona ngrehi njė folė,
  e njėjetė e bukur, e njė jetė e rė,
  me dėshira tė shumta po buzqesh nė lulzim.

  ...dhe dallndysha erdhi...
  si shpirti n'ekstazė, nė hovin e shejt shtri;
  me qiellėn rroket, me diellin puthet,
  dridhen krahėt nė hare - mandej poshtė vėrsulet
  t'u dhurue nė cicrim pėrshndetje njė mijė.

  ...triumfon bylbyli...
  kangėtar plot magji nė gemb tė trandafiles,
  nė njė tempo tė marrė pėrkdheljet po shfre
  e kanga kumbuese, kang' e tij pa fre,
  asht si kangė Orfeji ndėr telat e lyrės.

  ...dhe vesa shkėlqen...
  nė njė pikė t'argjant pasqyrohet jeta
  tėrheqse si andrra dhe si vijzatimi
  ndėr orėt e hyjzimit, kur shpėrthen agimi
  e rrezet e arta rrėshqasin ndėr fleta.

  ... dhe pranvera erdhi...
  Nėpėr ftyra tona rrėshqiti njė gėzim
  dhe ndėr zemra tona ngrehi njė fole
  e njė jetė e bukur, e njė jetė e re
  me dėshira tė shumta po buzqesh nė lulzim.


  SONET PRANVERUER

  Me kangė nė buzė e me hove tė reja
  u zgjue agimi pranveruer,
  largėsinat e hjedhta ka zatetė hareja,
  n'argjent shkėlqejnė brigjet tėrthuer.

  Me kangė nė buzė u zgjue agimi
  dhe ia kėndoi kangėn diellit t' art
  rrezash purpure dhe jetėdhurimi
  me kaltrinat e thellta nė qiellė tė kjartė.

  Me manushaqe nė buzė e me andje nė zemra
  vajzat si biluri ndėr kopshtie tė gjelbra
  dihasin aromat, qė lulzimi derdhi,

  me gji tė paprekun, ku dashnia sosė
  me fletza trandafilesh qė flladi sjelli
  dhe adhrojnė pranverėn me njė apoteozė.


  Z.B.

  Buzmramja u dridhte ndėr afshet e mbramė
  tė diellit pėrndimuer
  me kuqlim e tisa purpuer,
  me kaltrina tė kullueta nė qiellė e nė sy tand.
  ku nė fund u pasqyronte njė dashni e lume
  si vegimet e fatbardhsis nė lima,
  mbi tė cilin tėrthuer fluturon njė pėllumb
  dhe gėzime tė pamatna gugon pa pra.
  Zojushė, q' at buzmramje
  unė andrroj me andje
  dhe me njė dashni tė pastėr
  ata dy sy tuej tė kaltėr,
  qė m'u falne letė
  me njė shikim diskret.

 15. #15
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  NDESHJA

  0 grue, qė tė ndesha nė ditn e fatkobit tem,
  kur prirja njellte e syt shikojshin zi
  e ndjejshe veten se dhe unė jam fli
  tė njė ndjesi
  si ti.

  0 gme, q'u ndeshme ditne e fatkobit tonė
  zemėr pėr zemėr edhe ball pėr ball
  e ndjesitė n'u shprehėn me mall
  mė njė vall':
  sahall...

  Dhe kėshtu nė rrugė tė madhe e shitme zemrėn tonė,
  njerzve qė vetėm njė tė pėrqeshun dhanė pėr tė
  e shkuen tė kėnaqun e tu' u gėzue - pse
  panė mfshehsinat intime tė kėsaj jetesės sonė.

  E na, dhe njė dhimbė tė sinqertė tue ndijė,
  vuejshim me zemėr tė ndrydhun si dy fėmijė
  tė humbun ndėr vise tė hueja natėn, vonė,
  o grue, q'u ndeshme nė ditn e fatkobit tonė.  NJĖ NATĖ

  Grue a hyjneshė, e mbėshtjellun n'errsi tė natės,
  zbriti nga sfera tė panjoftuna ndėr odat e mia
  dhe u shtrue njė fllad, njė e kandshme ndjesi,
  njė heshtje parathanse zemrėn don tė ma pėrpijė,
  vetėm qė ora kėndon kangėn e thjeshtė tė natės
  -jo -jo! dhe diku larg dėgjohen tingujt e kangės
  Grue a hyjneshė m'erdhi nga gjin' i errsinės...
  Qė! frymėn ia ndjej dhe zemrėn qė rreh prej fellsinės.
  Buzėt e njoma tė saj,
  Syt e zez e tė mdhaj
  me hamnoni vijash tė bindshme
  premtojnė njė dashni tė hijshme
  (ashtu dhe akordi i heshtjes
  frytin e ambėl tė marrveshtjes).
  Dhe njėmend! At natė vallzuen ndjesit ejona
  mė njė valle dėfryese, pa marrun frymė...


  LUTJE - Migjeni

  Tė lutem, o perėndi,
  pėr njė simfoni
  me tinguj t'argjantė
  e akorde t'artė.

  Tė lutem, o perėndi,
  pėr njė simfoni -
  plot dashuni
  tė nxehtė si tu vasha gjitė
  kur vlojnė ndijesitė.

  Tė lutem, o perėndi
  pėr njė simfoni
  tė dėfrej nė lumni
  t'u u pėrkundė n'ani
  tė bukur t'andrrimeve
  tė kaitėr, ku tė fantazmeve
  buzėt mė tėrheqin zjarrtė
  e mė digjen syt e flaktė.

  Tė lutem, o perėndi,
  pėr njė simfoni -
  e kurr, e kurr ma mos tė zgjohemi.


  MBAS TRYEZĖS

  Kėshtu ne tė rinjve na kalon nata:
  Pranė tryezės meremer-falso, me gotė tė plotė a boshe,
  me kujdes tė madh ndejun (si e lyp dans-edukata),
  tė ngrehun, tė ngrimė, tė stolisun
  e ftyrash tė qindisun
  me pudėr, karmin... jo? - por me pėrshtypje tė mirė
  qė na e sjell zojusha e bukur dhe me hir
  tu' na buzqeshė ambėl, buzėsh tė kuqe si gjaku,
  nsa gjit' i majen, dridhen - ftyra kuqet, zbehet...
  e nė secilin prej nesh nė fund ka njė shpresė kėndedhet
  dhe na shtrėngon laku...
  - Qashtu ndejė, tu' e vrejtun, ēojmė biseda tė ndryshme
  serioze, t'urta, por ma shpesh tė dyshueshme,
  me gjuhė tė bukur, tė zgjedhun, mbi ngjarje tė ra flasim
  e prej njė dėshirės pa mshirė tė gjithė pėlsasim.
  Ngushllim! - se zonjusha na i din mirėi hallet,
  prandej aq me andje, bukur, kėrcen vallet.
  Jonet muzikore derdhen, rrkaj derdhen,
  lėmojnė ata qė nė valle sjellen, nė hare sjellen,
  lėmojnė tryezėn, gotat, veshjet tona, ndjenjat
  e fantazis sonė, i hapen ylber-velat...
  Por befas, tė njėjones sė panjoftun tingllimi,
  sė cilės asht te hyu i bukuris trillimi,
  krahnorėt n'i pėrkdheli dhe n'i piskoi zemrat,
  gjatė korrizit tė thennėt zbresin fill te themr;
  - Qashtu vuejmė, dėfrejmė...
  Jetėn adhurojmė,
  nsa drita shkėlqejnė
  zojushėn shikojmė
  dhe n'andrrim vallzojmė...
  Rishtas, me plot dashje, vallet ndiqen, ndiqen
  Vash e djalė pėrputhen
  mbrend dy zemra digjen,
  por me u puthė - nuk puthen!

 16. #16
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  HIDHET E PĖRHIDHET - Migjeni

  Hidhet e pėrhidhet nė shtregullėn e fatit
  djalosh' i Arbėnis.
  Hidhet e pėrhidhet nė pėmdim mbrapa malit
  me hovin e rinis
  zogu i liris!
  Nė shtregullėn e fatit, ndėr kėto fluturime
  ma shpejt i rreh zemra edhe merr drithtime
  se qiellat e hueja premtojnė gėzime t'ambla
  nepėr shkalla tė hueja, nėn tė ngjyrta llamba
  premtojnė hyjnizimin nė vallen e dėfrimit;
  femėn-mashkull rrokun si dy vetė qė mbyten
  kin pėr tė mbramen herė qindenjė herė puthen
  e mbrenda krahnorit gati tė pėlsasė zemra,
  nsa majet e kėpucve shkarravisin germa
  tė tanė natėn e lume deri nė tė lem t'agimit.
  Pėr njenin ky gėzim, pėr tjetrin gėzim tjetėr...
  ndoshta vllime librash, atom ose kompas -
  fund' i fundit shkundet ai djalosh i vjetėr
  nga melankolia fillon tė vuejė pa masė.
  Dh' atėherė nalmadhnia e tij mbret Dyshimi
  futet nė zemėr, nė tru, nė jetėn e tė riut
  mfshehtas fillon lojėn tinzake, si krymbi
  nė thalbin e mollės... e syni i tė riut
  merr hijen e vendit, hijen e njė murit
  mbrapa tė cilit rrahin zemrat e makinat
  m'i krijuejetė tė tjetėr, njeriun e gurit...
  ... po, njė ringjallje mbi tė vjetra kalbsinat.
  Syn' i tė riut muer hijen e atij murit.
  Hidhet e pėrhidhet
  zogu i liris,
  por dhe bjen ku lidhet djalosh' i Arbėnis.


  MALLI RINUER

  Valėt muzikore fluturojnė nga pėrndimi
  shkrepen e pėrtrihen
  pėr muret e dhomės seme,
  edhe mandej dridhen
  mbrenda nė zemrėn teme
  dhe zgjqjnė ndijesina qė mblue ka hini.

  Ndijesitė e mia me valėt muzikore
  shkėmbejnė puthje tė nxehta
  posi dy dashnorė
  e pa mshirė shėgjeta
  mė ther nė krahnor
  edhe mė merr malli pėrjetė ma gazmore.

  Malli rinuer pėrjetė ma shkumbuese
  flen pa fat nė mue,
  njė tingull pėmdimi
  asht ngushllim pėr mue
  kur mė mshtjell mashtrimi
  me melankolinė e vet aq trishtuese.

  Tingujt miqėdashės, qė nė dhomėn teme
  mė falin rytmin
  e njė dansit tė largėt,
  mė kujtojnė pėrqafimin
  e ēiftave tė shkathėt
  qė sjellen hirshėm nėpėr drrasa tė gėdhenme.


  NJĖ NATĖ PA GJUMĖ

  Pak dritė! Pak dritė! Pak dritė, o shok, o vlla.
  Tė lutem, pak dritė nė kėt natė kur shpirti vuen,
  kur tė dhemb e s'di ē'tė dhemb, e syni gjum nuk ka,
  urren nuk din ē'urren, don e s'din se ē'don.

  Pak dritė! 0 burrė! 0 hero' ngado qė tė jesh. ....
  Burrė qė shkatrron edhe qė ndėrton sėrish!
  Pak dritė vetėm, tė lutem, mshirė tė kesh,
  se do ēmendem nė kėt natė pa gjumė dhe pa pishė.

  Oh! ta kisha pishėn tė madhe edhe tė ndezun!
  Me flakėn e pishės nė qiellin e ksaj nate
  ta shkruejshe kushtrimin... Ehu Burrė i tretun
  Do ta shifsha vallen tande nė majė tė njė shpate.

  Porpishė nuk karn e vetėmjanė burrat, shokėt...
  Dergjem n'errsin pa gjumė dhe pa dritė...
  Askush s'mė ndigjon, ēirren kot mė kot...
  Hesht more, hesht! por qindro, o shpirt.

  Gjeli kėndon dhe thotė se asht afėr drita
  - Gjel, rren a s'rren? cila asht fjala ejote?
  Kur ti kėndon thonė se asht afer drita...
  Por un s'besoj sonte nė Ēalėt e ksaj bote.

  Hiqmuni qafe, mendimet
  Ojastėk ty tė rroki, tė pėrqafoj si shpėtimin,
  mė fal atė qė due: gjumin dhe andm'min
  e dy buzve qė pėshpėrisin ngushllimin.

 17. #17
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  KANGA QĖ S'KUPTOHET

  Melodisė kombėtare
  U vodh kanga nga zemra e kombit,
  shpėrtheu nė vaj tė dikuem mjerimit,
  kėndoi ujen e sė bijės, kėndoi ujen e tė birit,
  qau jetėn e thyeme nga rrufe e fatit,
  i mbyti nė lotė shpirtėnt qė ndjejnė dhimbė pėr tė ngratit.

  Kangė a vaj? Ēėje? Thuejma, zemėr kombi!
  Zemėr qė ke vuejtun, qė ende po vuen...
  Kangė a vaj? Ēė je? Ēė nė ty po vluen?
  Mallkimi ndaj fatet qė ditėt t'i helmuen,
  qė dėshirat e jetės tė gjitha t'i gozhduen?

  Oh -jo! Kangajote asht shprehje e dhimbsun
  e njėjetese qė dergjet e dergjet
  dhe tu' e dergjė ndoshta do hesht e molisun...


  FRYMĖZIM i PAFAT

  Frymzim' i em i pafat,
  qė vjen e mė djeg mu nė gji,
  pėr kė po mė flet? pėr kė tė shkruej?
  pėrse po mė ban qė kaq tė vuej?
  pse vjen e mė djeg mu nė gji,
  frymzim' i em i pafat?

  Pėr tė gjorėt? pėr ata qė nuk kanė dritė?
  0 frymzim' i em i ngratė,
  mjaft me plagė qė s'kan shėrim,
  leni tė dergjen nė mjerim,
  Njerzit s'duen ma trishtim,
  botės s'ia kande atė kangė tė thatė,
  thot se mjell njė farė tė idhtė.

  Far' e idhtė... far' e idhė...
  - 0 njerz tė bimė nga far' e ambėl!
  Frigė tė mos keni, pse njė kangė
  mund t'ju theri nė ndjesi,
  t'ju kujtojnė zemrėn nė gji
  nė ndėrgjegje dhe njė dangė...
  porju t'ju bajė edhe ma zi.

  Frymzim' i em i pafat!
  Shporru ktej! Nuk tė due!
  S'i due hovet tueja tė nalta,
  as fluturimet... Nėpėr balta...
  tė ditve tona tė shklas un due
  rrokė me njerzit qė rrok nata.  VUEJTJA

  Ka do dit
  qė po shof fare mirė
  se si nga vuejtja syt po mė madhohen,
  nepėr ball dhe ftyrė rrudhat po mė shtohen
  e si buzqeshja m'asht e hidhun...
  ... dhe po ndij
  se si mėngjeset e mia
  nukjanė ma mėngjese hovi e pune,
  as ndėrtimi, por tė shtymt dita mė ditė
  e njė jete qė s'durohet.

  Dalngadalė po shof
  si jeta njė nga njė
  secilin ndjesi
  me tradhti
  po ma vulos
  dhe s'po mė mbetė asgja
  qė me u nda
  si shej gėzimi,
  pėrpara
  nuk e dishe, ojetė,
  se kaq i tmerrtė
  asht grushti i yt
  qė mbyt
  pa mėshirė.

  Por kot
  nė pasqyrė po shof
  se si nga vuejtja syt po mė madhohen
  nėpėr ballė dhe nė ftyrė rrudhat po mė shtohen,
  dhe shpejt do tė bahem
  flamur i vjetruem
  i rreckuem
  ndėrluftat e jetės.

 18. #18
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Frymezim i Pafat

  Frymzim' i em i pafat,
  qe vjen e me djeg mu ne gji,
  per ke po me flet? per ke te shkruej?
  perse po me ban qe kaq te vuej?
  pse vjen e me djeg mu ne gji,
  frymzim' i em i pafat?

  Per te gjoret? per ata qe nuk kane drite?
  0 frymzim' i em i ngrate,
  mjaft me plage qe s'kan sherim,
  leni te dergjen ne mjerim,
  Njerzit s'duen ma trishtim,
  botes s'ia kande ate kange te thate,
  thot se mjell nje fare te idhte.

  Far' e idhte... far' e idhe...
  0 njerz te bime nga far' e ambel!
  Frige te mos keni, pse nje kange
  mund t'ju theri ne ndjesi,
  t'ju kujtojne zemren ne gji
  ne ndergjegje dhe nje dange...
  por ju t'ju baje edhe ma zi.

  Frymzim' i em i pafat!
  Shporru ktej! Nuk te due!
  S'i due hovet tueja te nalta,
  as fluturimet... Neper balta...
  te ditve tona te shklas un tue
  rroke me njerzit qe rrok nata.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. GJERGJ FISHTA
  Nga kuklla nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-02-2008, 02:09 AM
 2. Gjergj Fishta
  Nga Altin111 nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-12-2007, 08:46 PM
 3. Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu
  Nga Altin111 nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-09-2007, 07:44 PM
 4. GJERGJ Kastrioti quhej Jorgji
  Nga daku323 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-07-2007, 03:40 PM