Pse eshte me mire te kesh iPhone iOS dhe pse me mire Android


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Pse eshte me mire te kesh iPhone iOS dhe pse me mire Android

  Receta Gatimi

  A ju eshte bere edhe juve "bajat" smartphone i juaji qe keni ? Do kishit deshire te kalonit ne iPhone (nese jeni fan i Android) apo ne Android (nese jeni fan i iPhone) ? Jeni akoma ne dileme e siper ne blerjen apo kalimin tuaj ? Atehere ky artikull do te ju ndihmoje ne zgjedhjen tuaj! Me poshte do te prezantojme perparesite dhe mangesite e ketyre dy llojeve te smartphone!


  iPhone OS - Pioneri i internetit mobil

  Veēoritė e iOS

  Pėrparėsitė:

  • Oferta e stermadhe me aplikacione ne App Store
  • Mund te mbahet shum lehte ne duar
  • Perfekte per veēorite e multimedias (Muzik, Video ne HD dhe Internet)  Mangėsitė

  • Lidhje obligative me iTunes (Apple)
  • Nuk ka flash player, nuk ka SDcard (mikro-kartel per zgjerimin e hapesires per ruajtjen e te dhenave), funksione te kufizuara te Bluetooth
  • Cenzurimi i Apple ne App Store
  • Kushton shum shtrenjte
  • Zgjedhja e modelit tek iPhone eshte e kufizuar (pasi eshte i disponueshem vetem ne dy ngjyra, bardh & zi)
  Google Android OS - Fluturuesi i lartė

  Veēoritė e Google Android OS


  Pėrparėsitė:

  • Sistem Operimi i perhapur me shume shpejtesi
  • Oferte e stermadhe tek software-t shtese tek shume ofrues
  • Shume pajisje te te gjitha klasave te ēmimeve - prej "Telefon i thjeshte" deri tek "Mbreterit e Smartphone" me mbi 500 euro
  • Lidhje e programeve te ndryshme (si per shembull nje adrese ne shfletues mund te bartet direkt tek naviguesi)
  • Produktet e Google (Mail, Maps, Picasa, etj...) pershtaten perfekt

  Mangėsitė:

  • Azhornimet e Sistemit nuk jane per te gjithe celularet
  • Rrezik nga software-t keqberes
  • Perdorimi me gjith Sistemin e Operimit te njejte nuk eshte i njejti tek te gjitha pajisjet
  • Per nje funksionim te rregullt dhe pa nderprerje kerkohet nje prozessor i shpejte.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Postim mjaft i qelluar goxha mire!

  Gjeja kryesore qe me pelqen tek telefonat me Android, eshte fakti se mund te vendosesh ēfaredo lloj sistemi te pelqen, peshembull versione te modifikuara te Android dhe se fundi Ubuntu.

  Ne iPhone smund te besh nje gje te tille, veēse disa iOS te modifikuara qe rrezikon privacy ti perdoresh.

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  S'kam patur Android ndo1her, por kjo gjeja qe nje azhornim sistemi nuk eshte per te gjitha pajisjet, nuk me pelqen! Pajisjet e Google me pelqejn shum si pajisje, por sistemi vet jo dhe aq... :/ Se di, mbase jam mesuar me iOS, por me duket dhe me i leht! Ajo puna e ndryshimit te sistemit qenka mir tek android! Ehh, Apple eshte shtet ne vete gjithcka e ka kontra me te tjeret, lol

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Me mire te kesh miq apo armiq
  Nga kuklla nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 22-10-2014, 01:21 PM
 2. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 07-03-2013, 01:32 AM
 3. Cfare eshte me mire te kesh IP Statike apo IP dinamike
  Nga ReniX nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-03-2012, 06:44 PM
 4. PėrShėnDeTJe! Mirė Se Ju GjeTa e Mirė Se Erdha!
  Nga Bl3R0 nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 07:02 PM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2006, 07:14 AM

Etiketat pėr kėtė Temė