Alessandro Francesco Tommaso Manzoni (Milano, 7 mars 1785 - Milano, 22 maj 1873) ishte njė shkrimtar, poet dhe dramaturg italian.Ai ėshtė konsideruar si njė nga romancierėt mė tė mėdhenj italianė tė tė gjitha kohėrave, kryesisht pėr romanin e tij tė famshėm "I promessi sposi".Ai ishte senator i Mbretėrisė sė Italisė.
Gjyshi i tij ishte Cesare Beccaria, Iluminist i njohur,autor i traktatit "Dei delitti e delle pene"(mbi krimet dhe dėnimet)dhe nėna e tij, Giulia Beccaria (1762-1841), ishte njė grua me kulture te madhe dhe ndjeshmėri letrare.Babai i shkrimtarit ėshtė Don Pietro Manzoni, anėtar i njė familjeje lashtė te Lecces,* vendosur nė qytet nė vitin 1612 me Giacomo Maria Manzoni.Babai natyral i Aleksandrit mund tė ketė qenė njė dashnor i Julia, Giovanni Verri (vėllai i vogėl i Alessandro dhe Pietro Verri.)
Manzoni lindi ne Milano.Midis 1791 dhe 1800 ai ishte nė kolegjet e etėrve somaschi ne Merate dhe Lugano, pastaj te barnabitet nė Milano. i riu mori njė njohuri mjaft tė gjerė te kultures te shekullit tetembedhjete.Ndersa nėna ishte ndarė nga burri i saj dhe jetonte nė Paris me Charles Imbonati. Nė 1805, vdiq Imbonati, ai u vendos me tė ėmėn nė Paris. Ata ishin vite qė ndikuan shumė nė formimin e tij intelektual.Nė 1808 ai u martua me Enrichetta Blondel,prej nje familje te Gjeneves,qe jetonin ne Milano,dhe martesa ka qenė njė pėrvojė vendimtare, si pėr dashuri tė thellė qė e lidhi me gruan e tij, dhe pėr ndikimin qė kjo kalvinist e zjarrte ushtrohet nė jetėn e tij fetare.Sė shpejti, nė fakt, doli e qartė dallimi mes tij jo ateit dhe Enrichetese cila u rrit rreptėsisht nė njė besim te ndryshme nga ajo nė tė cilėn ish edukuar Manzoni.Lindja e vajzės bėri njė problem mė te madh dhe ne Paris Manzoni behet me i pjekur, pėrmes intervistave me abati Degola,konvertimin ne katolicizem.Pas 30 e jetes se tij jeta e tij ndryshoj nje pjese.vdekja e gruas se tij e goditi shum keq.Me vone u martua me Teresa Stampi.Nė 1861 ai u bė senator i Mbretėrisė. Nė 1873 ai vdiq nė Milano.
Punimet e tij:
Inni Sacri(hymnet e shejnta)
Il conte di Carmagnola(konti i karmanjoles)
Adelchi
Le Odi
I Promessi Sposi (te fejuarit)
Del trionfo della libertą(triumfi i lirise)
Sermoni
Carme in morte di Carlo Imbonati(poem per vdekjen e Karlo Imbonati)
Urania
A Parteneide
Adda