Honore de Balzac


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Honore de Balzac

  Receta Gatimi

  Honore de Balzac


  Honoré de Balzac lindi nė Turs mė 20 maj tė 1799. Ne moshen 8 vjeēare mamaja e tij e dėrgoi te studidonte ne oratorin e Vendōme, ku pėr 6 vjet studioi shume lende, por gjithashtu duke nxjerre ne pah talentin e tij ne letersi. Studioi ne kolegjin Tours e me pas Paris, ku u trasferua se bashku me familien. U regjistrua ne fakultetin e jurisprudences,dhe ne te njejten kohe punonte ne nje zyre noterie. Ne moshen 20 vjecare zbuloi dhuntine e tij pėr te shkruajtur.

  Ne nje dhome te vogel ne lagjen Bastija, i vetem ose ne bashkepunim me Auguste Le Poitevin, nje botues kommercial, nga 1821 deri 1829, shkroi vepra popullore, duke i firmosur si Horas dė Sent-Obė ose Lord R'Hoon nder te cilat vecohen: L'héritič dė Birag (trashigimtari i Birag, 1821), viker dez Arden (Famulltari i Ardenne, 1821), Argow lė pira (Argow pirati, 1824).

  Ne 1822 Balzac u njoh me Lor dė Berni, nje grua e pjekur e cila i qendroi gjithnje prane deri ne diten e vdekjes se tij(1836). Asaj gruaje ai i kushtoi “Lė lis do la valé” (Zambaku ne lugine, 1835). Ne 1825 u be botues dhe tipograf. Net e njejten kohe bleu gjithashtu nje fonderi por perpjekjet e tij pėr te bere tregti deshtuan dhe e futen ate ne borxhe .

  Pereseri nje perpjekje pėr biznes, kete here ne Sardenje ku u perpoq te risillte ne pune minjerat e vjetra te argjendit dhe pervec kesaj provoi te tregtonte dru nga Polonia. Shpenzoi shuma marramendese pėr kohen, duke mobiluar shtepine me mobilie antike. Jeta e tij karakterizohet nga perpjekje te kota pėr tu pasuruar dhe pėr te qene nje njeri i suksesshem ne nje kohe shume te shkurter. Pėr 20 vjet ai arriti te bente 90 krijime midis te cilave kishte romanca e tregime, te gjitha keto te bashkuara ne nje vepėr te vetme me titull “La Koméd hymen” (Kommedia njerezore) dhe te ndara ne Sčn dė la vi privé (Skena te jetes private), Sčn dė la vi dė provions, Skena te jetes ne province) Sčn dė la vi parizien (Skena te jetes pariziene). Behet fjale pėr nje analize te jetes shoqerore dhe private ne nje France ne zhvillim e siper, epoka e "monarkise borgjese" te Luigjit Filip.

  E para ėshtė nje romance historike, Le Shuons (1829), pėr te cilen ėshtė frymezuar nga revolta e Vande-se; megjithate do te jene veprat e tjera te tij qe do ti sigurojne sukses dhe admirim nga ana e publikut. Nder te cilat mund te permendim: La po dė chagrė (Lekura e shegrenit, 1831), Evgjéni Grande (1833), Lė médsė dė shampanj (Mjeku i fshatit, 1833), Ilyzio perdy (Illusione te humbura, 1837-43), Splendėr e mizer de kurtisan (1839-47).

  Honore ishte frekuentues i rregullt i salloneve, dhe shume i apasionuar si pas jetes mondane ashtu dhe pas grave fisnike te oborreve te ndryshme, te cilat i pershtateshin me se miri snobismit te tij. Megjithese ishte vazhdimisht i persekutuar nga njerez te cileve u detyrohej para, Balzac pėr nje fare kohe arriti te realizonte endrren e tij pėr te qene njeri i pasur.

  Kjo erdhi fale lidhjes dashurore me baroneshes polake Eva Hanska, me te cilen u martua pak kohe perpara se te vdiste. (dashuria me Eva Hanska ishte vetem nje “loje salloni" por nje gje te tille Balzac nuk e mori vesh kurre).

  Ne 1834 Balzac pati idene qe te shkrinte te gjitha krijimet e tij ne nje vepėr te vetme monumentale, nje afresk i vertete mbi shoqerine franceze te asaj kohe nga perandoria e pare deri ne monarkine e Korrikut, keshtu publikoi te famshmen Kommedia njerzore. Fillimisht vepra duhet te petmbante 150 romanza te ndara ne tre vija kryesore: Studim zakonesh, Studim filozofik e Studime analitike. Grupi i pare perbehej nga vepra te perfunduara prej kohesh dhe ishte i ndare ne 6 skena te cilat perfaqesonin jeten rivate, provinces, parizizene, politike, ushtarake dhe fshatit.

  Romanzat duhet te permbanin reth 2000 personazhe, sepse deshira e tij ishte te krijonte nje rrjet ngaterresash midis vellimeve te ndryshme. Vetem 2/3 e projektit u realizua. Episodet me te famshme jane: Xhaxha Gorio (1834-35), Evgjéni Grande (1833), Kusherira Betta (1846), Iluzione te humbura (1837-1843).

  Ne 1937 realizoi “La Vjej Fij” qe u be romani i pare qe publikohej ne nje gazete. Ne 1838 Balzak u dallua pėr luften e tij pėr te drejten e autorit. Honor kishte nje vullnet shume te madh pėr te punuar megjithese shendeti kishte filluar te behej nje pengese e madh pėr te. Ne 1839 u be anetar i shoqerise se shkrimtareve dhe po ate vi tai u zgjodh kryetar i saj. Ne 1850, disa muaj pasi ishte martuar me baroneshen Hanska, Balzak u nda nga jeta. Dashuria e tij me aristokraten polake pasqyrohet me se miri ne leterkembimin midis tyre qe u publikua ne 1968 nen titullin “Letre ą Madam Hanska.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Honore de Balzac


 3. #3
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  “La Vjej Fij"----La vieille fille---

  e adhuroj Balzac...

 4. #4
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  200px-BALZAC.JPG
  i kam bere vizite edhe ketu.....

 5. #5
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  200px-BALZAC.JPG
  i kam bere vizite edhe ketu.....

  varri i H. de Balzac ne Paris, varrezat e Pčre Lachaise...

 6. #6
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  702
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Informacion shumė i vlefshėm sidomos pėr mu qe tani jam duke mėsuar per Balzacun.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi