TĖ dua cikĖl poetik pĖr dashurinĖ


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0

  TĖ dua cikĖl poetik pĖr dashurinĖ

  Receta Gatimi

  184540_372886192807868_1164518740_nzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.jpg  TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ


  PĖRSE MĖ IKE
  Mė ike o mike
  nė mėngjezin e vjeshtės
  mė le
  me hirin e mallit
  tė ruaj atė gacė tė fshehur
  tė dashurisė.

  Mbeta nė udhėkryq
  tė dashurisė
  me sy kah qielli
  duke pritur
  pikat e lotėve tė tu
  qė do t“i sjellin
  retė e kėsaj vjeshte

  - - - Updated - - -

  TĖ DUA
  Ty Lejdina
  nėpėr vargje
  desha tė tė puth
  nė faqe.

  Krejt rastėsisht
  diku t“kam pa
  e jam bėrė si i rėnė n“bela,
  as nuk kam sukses nė punė,
  as tėrė natėn nuk bėjė gjumė.

  Pse si ndėrroj bota ndodhitė?
  Sikur t“lindnim pėr njė ditė!
  Por e pata njė fat tjetėr
  ti mė e re,unė mė i vjetėr.

  Mosha s“njeh kufij t“dashurisė
  zemra s“ka sinjal t“pleqėrisė
  dhe po t“mos mundje me lėvizė
  kurrė pėr jetė s“t“kisha braktisė.

  - - - Updated - - -

  MBRĖMĖ
  Mbrėmė mė qove letėr
  s“munda ta lexoj
  mė ra loti nė te
  dhe ma trubulloj.
  Ēka munda t“dalloja
  dy zemra tė ngrira
  njėra ishte e jotja
  tjetra ishte imja.

  - - - Updated - - -

  FTESĖ
  Ai ndėrrojmė rolet
  veq mallin ta shymim
  unė po vi n“vend tėndin
  ti eja n“vend timin.

  Ti varurpėr mua
  unė varur pėr ty
  dy zemra t“bashkuara
  bėjnė botė pa kufij.

  Mos u dėmto ti
  po dėmtohem unė
  do shuhem pėr ty
  se tė dua shumė.

  Tė prek krahėt tu
  si flatra pėllumbi
  mė s“ėshtė me rėndėsi
  le tė mė vjen dhe fundi.

  Vetėm botėn tėnde
  dua tė ta njoh
  unė po bie viktimė
  ti kthehu jeto.

  - - - Updated - - -

  DIKU LARG

  Ti nė atė skaj
  unė nė kėtė skaj
  zemrat epshin
  nuk e ndajnė
  jeta qenka sulm i madh
  oh e oh,e vaj e vaj...

  - - - Updated - - -

  UNĖ JAM MBUROJA JOTE
  Roje i bėhem
  lotit tėnd
  tė mos tapikoj
  fytyrėn
  Dritė i bėhem fytyrės tėnde
  mos pėrdor pasqyrėn.

  Do tė bėjė vend n“zemrėn time
  mėrgimtar i vjetėr
  sakrificė nuk pyes pėr ēmime

  s“dua tė shoh n“krah tjetėr

  - - - Updated - - -

  Kam rėnė nė hall


  Nė zemrėn time
  vlon njė mall
  tė mė thuash
  veē atė fjalė
  ti mbyllesh
  bėhesh dry
  e unė vuaj
  pėr ty....

  - - - Updated - - -

  JAM SHUMĖ LARG

  Endem e rrėpatėm
  natėn nuk bėj gjumė
  tue menduar pėr ty
  se tė dua shumė.

  Zemra mė dėfton
  se do tė jemi bashkė
  qdo ēast mė kujton
  se duhet me t“dashtė.

  Jam larg prej teje
  shumė larg jam
  por nė zemrėn tėnde
  nuk e di ku jam.

  Ti nė zemrėn time
  qėndron natė e ditė
  dashuria jote
  mė prekė nė qdo ind

  - - - Updated - - -

  VETĖM TI MĖ VRET
  Rrufe prej qielli qė godet
  as stuhi dhe as tėrmet
  nuk frigohem qė mė vret
  as puna s“mė tretė
  as lodhėja s“mė mundon
  as plaga s“mė dėmton
  as nata pa fjetė
  asnjė shtėrngatė nė jetė
  vetėm ti mė vret.

  - - - Updated - - -

  SOT
  Si ndihem sot
  s“mund e pėrshkruaj dot
  po tė u desh ujėvara
  kam njė lum me lot.

  Sot
  dhe qė nga sot
  mėngjez pėr mėngjez
  do tė derdhi lot
  dhe ngapak do vdes.

  Qdo forcė qė e pata
  kėtė mėngjez e kėputa
  mė fal mikja ime
  Mė nė fund tė humba!...

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Veshtroj si i cmendur nje shall pis te zi
  Dhe shpirtin e ftohte ma mbyt nj'angushti.

  I ri kur kam qene, plot vrull, guximtar.
  Nje greke te bukur e desha me zjarr.

  Dhe puthjet e saja nuk kishte mbarim.
  Por ishte i shkruar i zi fati im.

  Nje nate po pinja me miq ne gosti,
  Kur portes trokiti nj'i lig jahudi.

  "Ti pi e defrehesh" cifuti me tha,
  "por grekja e bukur, te shkoi e te la"

  I dhashe te holla me lot e mallkim
  Dhe thirra tronditur te vij skllavi im.

  Dhe dolem. Vraponim mbi kuajt veri,
  Meshira me flinte ketu mu ne gji.

  Dhe porsa e pashe, oh, pragun e saj
  M'u erren krejt syte, m'u mbushen me vaj.

  Dalldisur shoh vajzen qe mua s'me ndjen.
  Ne krahe e pushtonte plot afsh nje armen.

  Prap syte m'u erren e thika gjemoi
  Ai as te puthuren dot s'e mbaroi.

  Kufomen e shtyva me kembe. Pastaj,
  Vajtova mbi vajzen, mbi gjoksin e saj.

  Kujtoj si po dridhej, si lutej ngadal...
  Me vdiq dhe kjo greke me shkoi dhe ky mall!

  Dhe shallin ja hoqa, s'iu desh ai me,
  Celikun e thikes e fshiva me te.

  Dhe skllavi kur nata gjith gjurmet i humb,
  Kufomat e tyre i hodh ne Danub.

  Q'ahere nuk puth sy te bukur me jo,
  Dhe nete gezimesh q'ahere nuk njoh.

  ...Veshtroj si i cmendur un' shallin e zi
  Dhe shpirtin e ftohte ma mbyt nj'angushti
  - - - Updated - - -


  Rivoglio...

  Rivoglio... Quel
  brivido intenso che toglieva il fiato.
  Mi lasciava senza respiro per farmi respirare pił forte.
  Quella emozione pazzesca che mi fermava il cuore.
  Fino a non sentirlo pił, poi sentirlo ancor pił forte.
  Rivoglio... Te
  Rivoglio.... Noi

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  bravos,e bukur kjo

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Shaban Cakolli Lexo postimin
  bravos,e bukur kjo
  eshte e Pushkin....nje nder poezite qe adhuroj...

 5. #5
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Poezia me e bukur e Dritero Agollit

  KUR TE JESH MERZITUR SHUME

  Ketu s'do jem,do jem larguar
  ne toke i tretur si te tjeret
  ne kafenene e preferuar
  nuk do me shohin kamarieret.


  Dhe neper udhe ku kam ecur
  s'do ndihet kolla ime e thate
  mbi varin tim do rij i heshtur
  nje qeparis si murg i ngrate.


  Ti do trishtohesh atehere
  se s'do me keshe ne dhome gjalle
  dhe kur mbi xham te fryje ere
  do qash me eren dal-ngadale.


  Po kur te jesh merzitur shume
  ne raft te librave kerkome
  atje do jem i fshehur une
  ne ndonje fjale a ndonje shkronje.


  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  e une do zbres do vij pas teje
  dhe ti si dikur me mall do qeshesh
  si nje blerim pas nje rekeje.

 6. #6
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  Poezia me e bukur e Dritero Agollit

  KUR TE JESH MERZITUR SHUME

  Ketu s'do jem,do jem larguar
  ne toke i tretur si te tjeret
  ne kafenene e preferuar
  nuk do me shohin kamarieret.


  Dhe neper udhe ku kam ecur
  s'do ndihet kolla ime e thate
  mbi varin tim do rij i heshtur
  nje qeparis si murg i ngrate.


  Ti do trishtohesh atehere
  se s'do me keshe ne dhome gjalle
  dhe kur mbi xham te fryje ere
  do qash me eren dal-ngadale.


  Po kur te jesh merzitur shume
  ne raft te librave kerkome
  atje do jem i fshehur une
  ne ndonje fjale a ndonje shkronje.


  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  e une do zbres do vij pas teje
  dhe ti si dikur me mall do qeshesh
  si nje blerim pas nje rekeje.
  Qikjo m'pelqej

 7. #7
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  *Mbrėmje

  Margarita:

  Nė Tule motit rronte
  Njė mbret besnik sa s’ka
  Kur vdiq ajo qė donte
  Njė kup’ t’art i la


  Mbi tė asgjė nuk vinte
  Me tjetėr s’pinte dot
  Sa her’ nė buz’ e shpiente
  I dilte njė pik lot


  Kur mbėrriti buzė varrit
  Qytet e pasuri
  Ia la trashėgimtarit
  Por kupėn kurrsesi


  Nė gostė mbretėrore
  U ul me miqt’ e vet
  Nė sallėn stėrgjyshore
  Nė kullėn pėrmbi det


  Dhe piu aty plaku
  Prej jetės t’fundmin gaz
  Tė shtrenjtėn kupė e flaku
  Pastaj poshtė nė tallaz


  Tek binte e vėshtroi
  Tek zhdukej pėrgjithnjė
  Dhe sytė perėndoi
  E s’piu kurrė mė.

  - - - Updated - - -


  HESHT ME MIRE...

  Mos mė thuaj qė dashuria, ėshtė thjeshtė iluzion,
  mos mė thuaj qė kur flas,asnjė fjalė nuk ma dėgjon,
  mos mė thuaj qė me ėndrra,asnjėherė s'duhet jetuar,
  ...mos mė thuaj tė jem e qetė kur kam shumė pėr tė kuptuar!


  Mos mė thuaj qė lėndimi ėshtė pjesė e lumturisė,
  mos mė thuaj qė symbyllur tė pranojmė pabesitė,
  mos mė thuaj qė s'ka diell,e kam parė unė rrezatimin,
  mos mė thuaj s'ka rrufe ! Se ke ndjerė zemėrimin?!


  Mos mė thuaj qė kjo fushė nuk do mundet tė lulėzojė,
  mos mė thuaj asnjėherė qė njė ndjenjė s'mund tė jetojė,
  mos mė thuaj qė s'ka yje,mos mė thuaj qe s'ka hėnė,
  ėshtė njėlloj sikur tė thuash: nuk kam babė e nuk kam nėnė!


  Mos mė thuaj qė zhgėnjimi,nuk lė plagė dhe shpejt kalon,
  mos mė thuaj qe tradhėtia,asnjėherė,askėnd s'lėndon,
  mos mė thuaj qė ka jetė dhe pse nuk ka dashuri,
  a jeton pa oksigjen,a jeton dot nė vetmi?!


  Mos mė injoro ti sot, sikur kurrė s'kam ekzistuar,
  s'meritoja kėtė dėnim,nuk e di tė kem gabuar,
  mos mė shkel ti nė petale,zemrėn lėrma tė shėrohet,
  dua prapė tė lulėzoj,jo si lule qe harrohet.


  Mos u tall me dashurinė,mos e vrit,mos e lėndo,
  rrugėt tona janė ndarė,lumturinė shko dhe kėrko,
  mos mė bėj ti sot fajtore,pse ta vuaj unė trishtimin,
  pse te duket kaq e drejtė qė tė marr tė shkretė lėndimin ?!

  Mos mė thuaj qė mė deshe,isha unė qė tė besova,
  midis flakėve tė njė zjarri,e vetmuar dashurova,
  mė pe lotet pėrmbi sy,me pe zemrėn e zhuritur,
  i pe ndjenjat qė tė dhashė,i harrove kaq papritur!


  Mos mė bej ti sot fajtore,shpirti nuk gėnjen dot kurrė,
  ndiqe jetėn qė tė pret,midis nesh u ngrit njė mur,
  mos e kthe kokėn mė pas,vetė me kohėn do kuptosh,
  sesa vuan nga zhgėnjimi edhe ti mund ta provosh

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dy fjale per dashurine!
  Nga ReniX nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 05-04-2013, 06:42 PM
 2. Per dashurinė
  Nga Shaban Cakolli nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-04-2013, 09:07 PM
 3. Poezi mbi Dashurine
  Nga PinkPrincess nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2013, 11:12 PM
 4. Poezi per dashurine
  Nga PinkPrincess nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 07-05-2012, 08:54 AM
 5. CIKĖL POETIK NGA PĖRMBLEDHJA"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli
  Nga Shaban Cakolli nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 11-09-2010, 06:53 PM