Mė tė lumtur janė njerėzit, tė cilėt kurrė nuk kėrkojnė falje


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Cool Mė tė lumtur janė njerėzit, tė cilėt kurrė nuk kėrkojnė falje

  Receta Gatimi
  A mbani mend se si jeni ndier kur keni qenė fėmijė dhe nga ju kanė kėrkuar tė kėrkoni falje pėr diēka qė keni bėrė? Disa shkencėtarė nė kohėn e fundit janė marrė me hulumtimin e ēėshtjes se pse ndihemi shumė mė mirė kur nuk kėrkojmė falje.

  Nga pjesėmarrėsit nė hulumtim kanė kėrkuar tė kujtojnė gjėrat e kėqija qė i kanė bėrė, nga ato mė tė voglat, si marrja e tė drejtės sė pėrparėsisė nė rrugė e deri te ato tė mėdha si vjedhja. Pastaj i kanė pyetur nėse kanė kėrkuar falje pėr ato gjėra dhe si janė ndier pastaj. Hapi i fundit ka qenė shkrimi i emailit me kėrkimin e faljes ose refuzimin pėr tė kėrkuar falje.

  Nėse jeni prind, me siguri i keni thėnė fėmijės suaj qė duhet tė kėrkojė falje pėr t’u ndier mė mirė. Megjithatė, ajo ēfarė kanė zbuluar shkencėtarėt ėshtė qė efekti i kėrkimfaljes ėshtė nė fakt i kundėrt. Emailat nė tė cilėt pjesėmarrėsit e hulumtimit kanė refuzuar tė kėrkojnė falje i kanė bėrė qė tė ndihen shumė mė mirė se ata pjesėmarrės qė kanė pranuar prapėsinė dhe kanė marrė pėrsipėr fajin.

  “Kur refuzoni tė kėrkoni falje, me kėtė gjė nė fakt ndiheni qė keni fituar mė shumė autoritet. Kjo fuqi dhe kontroll rrit ndjenjėn e vlerės suaj”, ka theksuar Tyler G. Okimoto nga Universiteti Queensland nė Brisbane nė Australi.

  Ėshtė ironike, pohon Okimoto qė njerėzit tė cilėt kanė refuzuar tė kėrkojnė falje kanė pėrfunduar me ndjenjė mė tė fortė tė integritetit. Kėshtu qė, herėn tjetėr kur t’u thoni fėmijėve tuaj tė thonė “mė vjen keq” apo “mė fal“, sepse do tė ndihen mė mirė pas kėsaj, ndoshta nuk jeni duke ua thėnė tė vėrtetėn.


  Burimi: Koha.net

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Nuk jam aspak dakort. Per te kuptuar efektin qe jep kjo dukuri nuk besoj se ka nevoj per shum studime...
  Kur ben dicka , ne nje x situat....dhe ndjehesh fajtor , ne momentin qe kerkon falje , kerkon te tregosh faktin qe je pergjegjes dhe i vetdishem per ato qe ke ber. E njekohsisht i gatshem per te rikuperuar ate qe ke bere apo shkaktuar... Dhe pikerisht ky rikuperim i situates te ben te ndjehesh shum me i cliruar...

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Nuk jam aspak dakort. Per te kuptuar efektin qe jep kjo dukuri nuk besoj se ka nevoj per shum studime...
  Kur ben dicka , ne nje x situat....dhe ndjehesh fajtor , ne momentin qe kerkon falje , kerkon te tregosh faktin qe je pergjegjes dhe i vetdishem per ato qe ke ber. E njekohsisht i gatshem per te rikuperuar ate qe ke bere apo shkaktuar... Dhe pikerisht ky rikuperim i situates te ben te ndjehesh shum me i cliruar...
  ke fol si psikologe.shume e drejte,bashkohem me mendimin tend.

 4. #4
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  normal, se ata qe kerkojne jane te stresuar

 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e mi ra
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  nqs kerkon falje kur nuk e ndjen ....sje e lumtur...kur e ndjen ben mire te clirohesh ... jam plotesisht dakort me laben ...

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  une ndjehem me mire kur krkoj falje sepse vertet duhet te kem ber dicka te gabuar kundrejt dikujt dhe duhet te kerkoj patjeter falje qe te ndjehem e qete.

 7. #7
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  une me mir e kam tia shpjegoj se si eshte problemi se sa te kerkoj falje me te paren, se duket sikur e ben kot

 8. #8
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Nuk mund te jesh i lumtur kurrsesi nese ne nje moment kur e ndjen se diku ke gabuar te mos kerkosh falje...perkundrazi ndihesh me mire nese e bene...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Danezet jane njerezit me te lumtur ne Europe
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-09-2012, 10:57 AM
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2012, 07:13 PM
 3. Cilėt janė njerėzit me inteligjencėn tė lartė
  Nga ardona nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-01-2011, 08:26 PM
 4. Cilet jane plazhet e pastra per pushuesit?
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 13-07-2009, 11:30 AM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2007, 02:10 PM

Etiketat pėr kėtė Temė