Vdekja nuk egziston


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e anonymus
  Anėtarėsimi
  Dec 2012
  Postime
  184
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  7

  Vdekja nuk egziston

  Receta Gatimi

  Shkencėtarėt thonė: Vdekja nuk ekziston  Tė gjithė besojmė se kemi njė jetė mbi tokė. Pas njė periudhe kohe vdekja i vjen secilit dhe ne besojmė se do vdesim sepse ashtu na ėshtė thėnė. Por askush nuk ka ngritur pyetjen ēfarė ndodh me shpirtin e njeriut, ku shkon ai dhe mė e rėndėsishmja a vdes njeriu. Teoria e re shkencore thotė se “vdekja nuk ėshtė akti final”, shkruan nė blogun e tij Robert Lanca, ekspert pėr teknologjinė e avancuar tė qelizave. Njėri nga aspektet e njohura tė fizikės kuantike ėshtė se disa aspekte nuk mund tė parashikohen nė mėnyrė absolute. Nė vend tė kėsaj, ekziston njė sėrė observimesh tė mundshme, secila me probabilitet tė ndryshėm. Njė shpjegim i shpeshtė, interpretimi i “shumė botėve”, thotė se ēdonjėra nga kėto observime tė mundshme korrespondon me njė universum tjetėr (multiuniversum). Teoria e re shkencore e quajtur biocentrizmi shumė pak ka spastruar kėto ide. Ekziston numėr i pakufishėm i universumeve dhe gjithēka qė do tė mund tė ndodhte, ndodh brenda tyre. Vdekja nuk ekziston nė kuptimin e plotė nė kėta skenarė. Tė gjitha universumet e mundshme ekzistojnė nė tė njėjtėn kohė, pa marrė parasysh se ēka ndodhė brenda tyre. Edhe pse trupat tonė janė tė pėrcaktuar qė tė asgjėsohen, ndjenja e jetės – “Kush jam unė?”, ėshtė nė tė vėrtetė njė fontanė me energji prej 20 vatėsh e cila e kontrollon trurin. Mirėpo kjo energji nuk zhduket pas vdekjes. Njėra nga aksiomat mė te besueshme tė shkencės ėshtė ajo se energjia kurrė nuk vdes, ajo nuk mund as tė krijohet as tė asgjėsohet


  CMEDIM KENI PER KETE ARTIKULL

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e anonymus
  Anėtarėsimi
  Dec 2012
  Postime
  184
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  7
  mendoje se ne kete artikull ka vend per te diskutuar per ate cfare eshte shkruar,

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Asgje nuk eshte shkruar!

  vdejka nenkupton se nuk je me "fizikisht/shpirterisht" por kthehesh ne pleh per lulet! Evolon ne nje form tjeter jete pasive!

 4. #4
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Me fal por ajo qe mbyllin syte njerzit...dhe pushon se egzistuar gjithe qenia e tij....qe nuk mund te jete me mes njerzeve....por thell ne nje grop ne fund te tokes cfare eshte?....

  Vdekje...vetem keshtu e ka emrin....se c'bene shpirti me pas nuk na duhet shume...njeriu nuk eshte me mes nesh....e vec i vdekur mund te quhet...

 5. #5
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  tash po thon "Nderroj jete" nuk po thom "Vdiq"

 6. #6
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Per mua vdekja ekziston se e kam par vet qe njeriu vedes, dhe per kete smba mbush mendjen njeri ,,,pastaj se ku vete pas vdekjes .......per kete sdi gje une se nuk kam takuar njeri pasi ka vdek

 7. #7
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Asgje nuk eshte shkruar!

  vdejka nenkupton se nuk je me "fizikisht/shpirterisht" por kthehesh ne pleh per lulet! Evolon ne nje form tjeter jete pasive!

  Shpirti transferohet ne 1 trup tjeter te porsalindur, ndoshta nuk eshte 100% si ishte me para por ka shume gjera te perbashketa, keto i thone librat jo une

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  Me fal por ajo qe mbyllin syte njerzit...dhe pushon se egzistuar gjithe qenia e tij....qe nuk mund te jete me mes njerzeve....por thell ne nje grop ne fund te tokes cfare eshte?....

  Vdekje...vetem keshtu e ka emrin....se c'bene shpirti me pas nuk na duhet shume...njeriu nuk eshte me mes nesh....e vec i vdekur mund te quhet...
  Nuk mund te shpjegohet vdekja sikur po shpjegon nje ushtrim matematike...
  Si nuk na qenka e rendesishme se cfar ndodh me shpirtin ? Vertet askush se di me saktesi se cfar ndodh.....po ne mund te besojm ate qe na ben te ndjehemi me pak keq..
  Kur behet fjale per vdekjen e nje te afermi...ajo qe ta zbut sadopak dhimbjen ..eshte ideja se shpirti i tij eshte ne nje vend me te mire...i qete......e ne paqe.....

  Eshte pak a shume vertet ajo qe thot Arjoli....qe neper libra e till shpjegohet vdekja. Nuk egziston vdekja e asgjeje.....thjesht energjia transformohet ne dicka tjeter.....
  Tek libri 'Konspiracioni Boteror ' i David Icke , jep nje shembull
  Nje njeri qe kishte pesuar nje aksident , sheh veten e tij , dhe doktorrat qe i rrinin rreth e rrotull duke u perpjek ta sillnin ne jete. Ne ato momente thoshte , ndjeja nje liri te pakufij....qe se kisha perjetuar kurr. Por pas disa sekondash , ata me risollen ne jete ( behet fjal per vdekje klinike nese keni degjuar ) ....dhe u ndjeva shum keq qe u riktheva ne trupin tim...tamam i burgosur...
  Pasi jepte edhe disa shembuj te tjer ( qe besoj edhe ju i keni degjuar neper dokumentar ) ...shpjegonte qe shpirti i njeriut , kur ndodhet brenda trupit fizik....eshte si 'i burgosur' . E merr lirin e tij vetem pasi del qe aty.......

 9. #9
  i/e rregjistruar 20% Maska e anonymus
  Anėtarėsimi
  Dec 2012
  Postime
  184
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  7
  bravo labe, teoria jote eshta aq e forte , sa qe ben ta besosh ,

  teorikisht qendron ; komplimenti.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Vdekja
  Nga kuklla nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-05-2012, 02:38 PM
 2. Lumturia egziston......dhe mund te matet.......
  Nga erinda nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2012, 04:34 PM
 3. Vdekja....
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 16-02-2012, 08:14 PM
 4. Vdekja e Jackson- VRASJE
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-08-2009, 08:18 PM
 5. Vdekja foshnjore, me e larta ne BE
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-02-2008, 05:12 PM