Aspekte te Web Design


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e LittleHack
  Anėtarėsimi
  Sep 2012
  Postime
  80
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  7

  Bota Aspekte te Web Design

  Receta Gatimi

  Pershendetje.


  Web Design ne 2 aspekte te ndryshme.

  Kur bėhet fjalė pėr web design fjala e parė qė tė vjen nė mendje
  ėshtė fjala “sukses”. Por nje website nuk mund tė arrije sukses vetem me
  designin e saj. Ka shume faktore tė tjere sic ėshtė SEO dhe Social
  Media dhe keto faktore jane hapat e pare tė nje faqe interneti
  per tė qene e suksesshme.Nė shqiperi shume firma akoma nuk e dine se
  cfare ėshtė Web 2.0 kur bota po perparon nė Web 3.0 . Gjithashtu nė
  Shqiperi ėshtė per tė ardhur keq por akoma ka nga ata qe e quajne veten
  webdesigner dhe perdorin template tė gatshme. Nė vezhdim tė ketij
  shkrimit do ju flas per pikat kyēe qe duhet tė dini ju si kompani kur
  porosisni nje design per faqen e internetit tė biznesit tuaj. Gjithashtu
  do flas edhe per pikat kyēe qe mund tė ndjek nje web designer per tė
  kenaqur klientin e tij sa mė shume.
  Para se tė fillojme tė shpjegojme rreth ketyre pikave kyēe do doja tė shpjegoja se ēdo tė thote web 2.0 dhe web 3.0.

  Web 1.0 : ėshtė web i tipit monolog, ku kemi vetem nje publikues dhe shume lexues.

  Web 2.0 : ėshtė web i tipin interaktiv. Kur
  vizitoret mund tė kontribuojne nė permbajtjen e websitit. Nė kete mund
  tė futim, blogjet, forumet, rrjetet shoqerore etj etj.

  Web 3.0: ėshtė tipi i webit “inteligjent”. Se
  shpejti do kemi nje bote interneti tė personalizuar per cdo vizitor dhe
  aplikacionet e faqeve do jene akoma mė inteligjente duke e njohur
  vizitorin nga shume tė dhena si cookies, etj etj.

  Tani le ti kthehemi shpjegimit tė pikave kyēe qe duhet tė dije nje kompani dhe nje web designer.

  Pikat kyēe per nje web designer.  • Duhet tė merrni tė gjitha detajet nga ai qe ju kerkon ti beni nje web design..
  • Te gjitha tė dhenat dhe detajet qe merrni duhet ti hidhni nė nje flowchart dhe ti analizoni me perpikmeri..
  • Duhet tė merrni dije paraprake rreth permabjtjes si photo, text apo
   video dhe tė flisni gjithashtu per tė drejtat e autorit (nese keto
   materiale kane tė drejta tė autorit).
  • Punoni nė nje strukture kodimi dhe designi tė tille qe modifikimet dhe rrishikimet nė tė ardhmen tė behen kollaj .
  • Kini kujdes dhe tė beni nje kodim nė standartet e W3C.
  • Duhet tė keni dije tė pergjithshme rreth SEO dhe tė beni nje design duke patur edhe SEO nė mendje.
  • Perdori Rrjetet shoqerore nė tė gjitha faqet, nė kete menyrė
   njerezit mund tė ndajne me shoqerine e tyre ate faqe qe pelqejne..
  • Duhet tė keni kujdes nė shpejtesine e websitit. Optimizoni fotot nė
   menyre qe faqja tė hapet sa mė shpejt. Askush nuk pelqen tė presi 1
   minute per tu hapur ajo faqe.
  • Kodimi beheni nė ate menyre qe tė duket nė rregull nė tė gjithe
   shfletuesit kryesore si internet explorer, firefox dhe chrome.
  • Menuja ose ndryshe navigimi duhet tė jete i lehte per vizitorin.
  • Vendosni nje motor kerkimi nė nje vend tė dukshem nė website,
   vizitori duhet tė arrije nė ato informacione qe kerkon nė menyre tė
   shpejte dhe efikase.
  • Vendosni nje harte nė website qe vizitori tė kete mundesi tė arrij drejt e tek ai sherbim apo produkt qe atij i intereson.


   Pikat kyēe per nje kompani

  • Vendosni se ēfare doni dhe gjithashtu studjoni faqet e rivaleve tuaj.
  • Mos harroni qe sa me kualitet tė larte tė jene fotot dhe videot aq mė mire do duken nė faqen tuaj.
  • Takohuni me firmen ose personin qe do bej designin e faqes tuaj dhe flisni tė gjitha detajet..
  • Duhet tė kontrolloni referencat qe ai person ose firme ka, mundesisht i verifikoni ato me ane tė emailit ose telefonit .
  • Firmosni nje kontrate tė shkruar me ate firme ose person qe vendosni
   tė punoni qe tė keni cdo gje tė garantuar sipas ligjeve.
  • Kur puna tju jete dorezuar kontrollojeni edhe nė detajet mė tė hollesishme.
  • Duke menduar dhe tė ardhmen e faqes se internetit tė biznessin tuaj vendosni nese duhet tė jete statike apo dinamike.
  • Kerkoni nje faqe tė optimizuar per motoret e kerkimit.
  • Preferoni tė perdorin teknologjite mė tė fundit tė kodimit nė faqen tuaj.
  • Nese faqja juaj ka panel kontrolli nė dorezimin e websitit kerkoni manual perdorimi tė ketij paneli kontrolli.


   Gjithe te mirat! 2. #2
  I' aaammm uniqueeee! 20% Maska e Elti Vlore
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Vlorė vlla!
  Postime
  157
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Shume faleminderit dhe duhet per "Webmaster-at.
  Nuk e di po une per vete jam " WPMaster.
  Njs.. your username leaves much to be desired.... just sayin'

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mysterious Design
  Nga MAJDI nė forum Fotografia dhe Grafika
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-07-2011, 05:51 PM
 2. Design a Girl
  Nga MAJDI nė forum Fotografia dhe Grafika
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 01-07-2011, 01:13 PM
 3. Firefox 4 - Veshje e re! (new design)
  Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-10-2010, 08:35 PM
 4. [INFO] Design i ri pėr forumin
  Nga Lirenti nė forum Informacione dhe Komunikime
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-02-2007, 02:26 PM