Pse nė njė ēift, mashkulli duhet tė jetė mė i madh se femra? Ky rregull, njė tabu e vėrtetė kulturore, ka patur njė kuptim nė tė kaluarėn, si simbol i njė shoqėrie fshatare nė tė cilėn ai funksiononte pėr tė bėrė sa mė shumė fėmijė.
Por sot, duket se ky rregull po thyhet nė shumė raste, pavarėsisht nga paragjykimet sociale, duke krijuar gjithnjė e mė shumė ēifte, nė tė cilėt, mashkulli ėshtė mė i vogėl se femra.
Kujdes! Sepse pėr shkak tė paragjykimeve sociale mbi tė tilla ēifte, nė dukje "anormale" pėr tė tjerėt, protagonistet e marrėdhėnieve shpesh
bėjnė gabime, tė tilla si kėto:


1. Femrat s’kanė mjaft vetėbesim.

Pėr tė ndjekur njė marrėdhėnie me njė mashkull mė tė ri keni nevojė pėr njė dozė tė lartė vetė-besimi dhe vetė-respekti. Kėto, pėr tė adresuar tė gjitha kritikat e jashtme tė atyre qė nuk do ta miratojnė raportin. Ju duhet tė mbani mend se njerėzit qė tė zgjedhin njė grua tė moshuar, janė tė tėrhequr kryesisht nga vetė-besimi dhe personaliteti i saj dhe shpesh nuk kujdesen pėr detajet fizike tė saj.


2. Ai s’ka njė punė dhe qėndrueshmėri.


Nė kėtė rast, marrėdhėnia do tė jetė e pabalancuar dhe e destinuar pėr t'i dhėnė fund. Sepse ngre dyshimin nėse ajo nuk ėshtė njė marrėdhėnie mes partnerėsh, por nė mes tė nėnės dhe djalit.


3. Ajo e pėrkėdhel atė si njė nėnė.


Nėse ajo ka mė shumė pėrvojė dhe ėshtė mė e pjekur, kjo nuk do tė thotė se ajo duhet ta kontrollojė atė si tė ishte nėna e tij.4. Ajo e tregon atė si njė trofe.


Nėse ajo e trajton atė si njė toyboy, pėr ta treguar si njė arritje pėr bukurinė nė sytė e tė tjerėve, ta dijė se ėshtė nė rrugėn e gabuar.5. Ajo e vė atė nė qendėr tė universit.


Gabim. Sepse shumė interes i njė gruaje tė pjekur, e largon atė nga interesat e saj dhe marrėdhėniet interesante qė ka ka ndėrtuar.


6. Ajo dėshiron patjetėr njė fėmijė.


Mendojeni dy herė para se tė hyni nė njė rrugė tė tillė me njė mashkull mė tė ri se ju. Sepse pėr tė nuk ka problem, por juve mund tė keni.7. Ajo varet nga frenimet seksuale.


Gruaja e pjekur ėshtė nė seksualitetin e saj mė tė lartė, vetėm pėr shkak se ajo ka humbur frikėn dhe ndrojtjen qė kishte, kur ishte e re.