Je e stresuar? Bėji njė telefon mamit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Wink Je e stresuar? Bėji njė telefon mamit

  Receta Gatimi
  Nėse gjendeni nė panik dhe stres tė plotė, mjafton tė mendoni pėr mamin dhe tė dėgjoni zėrin e saj nė telefon. Do ēliroheni si me magji...


  Kėshtu pohojnė tė paktėn studiuesit e Universitetit Uisconsin Madison nė Shtetet e Bashkuara.
  Sipas tė cilėve, njė bisedė telefonike me mamin, do t’ju bėjė menjėherė qė tė ndiheni mė e qetė.
  Ēdo gjė, nė lidhje me rritjen e hormonit ‘oxytocin’, pėrgjegjės pėr besimin dhe vetė-respektin.
  "Ne e dimė se kontakti fizik me njė anėtar tė familjes, si nėna pėrshembull, pėrcakton lirimin e kėtij hormoni dhe ju e dini se ai neutralizon hormonet e stresit," shpjegon autorja e studimit, Leslie Seltzer.
  "Tani ne kemi zbuluar se kontakti virtual, me telefon, ka tė njėjtin efekt:
  zėri i nėnės, punon si njė pėrqafim tė vėrtetė", shton mė tej ajo.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Varet shum nga raporti qe ke me nenen....

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Edhe une ndihem shume mire kur flas me mamin....se di....por me sheron zeri saj...kur jam e merzitur me qeteson...kur jam e gezuar ma shton 2-fish lumturine.....kam mamin me te mire ne bote....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. HTC me telefon 3D dhe tablet 4G
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-03-2011, 02:11 PM
 2. Jeni te stresuar ??? klikoni ketu !!!
  Nga labja nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 07-03-2011, 01:06 PM
 3. HTC pėrgatit telefon me procesor 1.2 GHz
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-08-2010, 10:32 PM
 4. Shqiptaret, depresive e te stresuar
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-05-2009, 05:08 PM
 5. Blero pa telefon
  Nga EMAUS nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-09-2008, 10:32 PM

Etiketat pėr kėtė Temė