Receta Gatimi

Libri,20 shenjat qe tregojne varesi ndaj tij!...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 15 prej 15
  1. #1
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15

    Libri,20 shenjat qe tregojne varesi ndaj tij!...

    1. Nėse nė vegjėli librat ishin miqtė tuaj mė tė mirė. Pasioni pėr librin zakonisht kultivohet qė nė fėmijėri, nėse e keni pasur kėtė “ves”, atėherė jeni njė lexues me premisa pėr t’u bėrė tė varur prej dijes sė librave.

    2. Kur lexoni njė libėr tė mirė, harroni tė ushqeheni apo tė flini. Dikur, matematikanit tė njohur Njuton, iu bė njė lojė prej mikut tė tij. Njutoni kishte harruar tė hante drekėn dhe miku i tij ia hėngri atė. Kur ai shkoi pėr tė ngrėnė drekėn shumė vonė pasdite, miku iu pėrgjigj se vetė Njutoni e kishte ngrėnė. Ky shumė i hutuar, iu kthye punės me sigurinė qė kishte ngrėnė. Nėse ju ndodh e njėjta gjė me librat, atėherė me siguri jeni tė varur.

    3. Nėse gjendja juaj emocionale varet prej librave. Kur lexoni njė libėr tė trishtė, ju ndodh tė futeni nė njė gjendje tepėr tė rėnė moralisht, nga ana tjetėr, kur lexoni njė libėr me aventura ktheheni nė kėrkim tė ēasteve plot adrenalinė.

    4. Nėse jeni tronditur prej atyre qė keni lexuar. Nėse jeni njė lexues i rregullt, atėherė patjetėr do tė keni hasur ndonjė fakt tė palexuar mė parė, i cili ju ka futur nė mendime tė thella.

    5. Nėse fotoja qė mbani nė portofol ėshtė karta juaj e anėtarėsimit nė bibliotekė, atėherė kjo tregon shumė pėr ju. Librat me shumė gjasa janė njė pjesė e rėndėsishme e jetės suaj.

    6. Kur moti nuk ka shumė rėndėsi. Nėse pavarėsisht kohės, keni gjithnjė njė libėr nė duar, kjo nėnkupton se jeni shumė tė varur pas librave.

    7. Nėse shtėpia juaj e ėndrrave ka njė librari nė ēdo mur tė saj, juve e shijoni shumė kohėn e shpenzuar pranė librave dhe ėshtė e qartė se jeni tepėr tė dhėnė pas tyre.

    8. Kur e shpenzoni gjithė fundjavėn pėr tė rregulluar bibliotekėn vetjake, kjo tregon se jeni shumė krenarė pėr librat e koleksionit tuaj dhe se e vlerėsoni si shumė tė bukur kohėn qė kaloni me ta.

    9. Nėse njė librari e mbyllur ju trishton, sepse dėshironi shumė tė futeni brenda e tė vėshtroni me ėndje librat qė ajo ka, e mbase edhe tė blini ndonjė, atėherė jeni vėrtet tė varur prej librave.

    10. Nėse jeni dhėnė pas njė punonjėsi librarie, i cili ju ka kėshilluar njė libėr tė mirė pėr tė lexuar, dėshira pėr tė lexuar ka depėrtuar aq shumė tek ju, saqė po bėhet njė pėrzgjedhėse personash.

    11. I ndėrtoni projektet bazuar nė libra. Nėse keni ndonjė projekt tė rėndėsishėm pėr tė hartuar, apo ju duhet ndonjė ide e re dhe kėto mund t’i gjeni vetėm tek librat, atėherė leximi ėshtė pėr ju njė stil jetese dhe njė metodė pune.

    12. Nėse pranoni se librat mund t’ju mėsojnė gjithēka, kjo tregon se shumė gjėra nė jetė i keni mėsuar prej librave dhe se tashmė nuk mund tė hiqni mė dorė prej tyre.

    13. Nėse kėshillat i jepni vetėm me tituj librash. Kur dikush ju kėrkon njė kėshillė apo mendim dhe ju e referoni atė tek njė libėr qė i jep zgjidhjen, duhet ta pranoni, jeni tė varur.

    14. Nėse shkoni pėr pushime me valixhen plot libra, atėherė jeni njė person qė e pėlqen leximin dhe s’mund tė ndahet prej tij as nė periudhėn e pushimeve kur secili prej nesh dėshiron thjesht tė bėjė njė jetė tė lehtė.

    15. Nėse radha e librave pėr tė lexuar bėhet e gjatė, kjo tregon se ju keni mbledhur rreth vetes shumė libra dhe po i bėni presion tė pavetėdijshėm shpejtėsisė suaj tė leximit, pasi dėshira dhe kurioziteti nuk ju lė tė qetė.

    16. I vlerėsoni si shumė tė pashėm personat qė pozojnė me njė libėr. Ky ėshtė njė nga kulmet e varėsisė suaj ndaj librave, nėse edhe bukurinė e jashtme filloni ta lidhni me praninė e librave, atėherė jeni pranė njė varėsie shumė tė thellė.

    17. Nėse i gjykoni njerėzit prej librave qė kanė lexuar, duhet tė kuptoni se ju i idealizoni librat dhe mesazhet qė ato u pėrcjellin lexuesve, pėr kėtė arsye ju e shihni dikė shumė mė interesant kur ai ka lexuar shumė.

    18. Nėse e pėlqeni shumė aromėn e librave tė vjetėr, jeni njė person qė vlerėson jo vetėm aromėn, por edhe pėrmbajtjen e librave, qė sipas jush kanė njė histori interesante dhe duhen lexuar.

    19. Nėse ju shqetėson dhuna ndaj librit, kini parasysh qė admirimi juaj pėr librat ka arritur njė shkallė tė madhe. Ju u jeni shumė mirėnjohės atyre dhe pėr kėtė arsye, e shihni shumė tė pavend keqtrajtimin qė u bėhet librave.

    20. Leximi ju pėrhumb. Lexuesve tė pasionuar u ndodh tė harrohen plotėsisht teksa lexojnė njė libėr, ata mund tė marrin pozicione nga mė tė ēuditshmet kur nuk e kanė mendjen. Nėse ju ka ndodhur edhe juve, urime, jeni njė lexues i varur prej diturisė sė librit!


    Burimi: Ikub.al

  2. #2
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    hahahhahahaha fiks
    pervec pikes 10....se punonjset e biblotekes i kemi si shtriga

  3. #3
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    hahahahha ketu ku jam regjistruar une...jane shume te sjellshme....dhe une si kliente rregullt qe jam....hyj dhe zgjedh vete cfare libri te dua une.......dhe e pranoj se kam krijuar shume varesi ndaj tij...por me shume se sa varesi...eshte kenaqesi....me pelqejn shume fare....

  4. #4
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    hahahahha ketu ku jam regjistruar une...jane shume te sjellshme....dhe une si kliente rregullt qe jam....hyj dhe zgjedh vete cfare libri te dua une.......dhe e pranoj se kam krijuar shume varesi ndaj tij...por me shume se sa varesi...eshte kenaqesi....me pelqejn shume fare....
    jo moj kto jan shum te ngurta...pff......mos me thuaj qe si mban mend kur ke qen ktu ???
    se di ne mund te them varesi.....po kur i lexoja kto pikat te kjo tema....qeshja me vete....nga koicidenca , apo pershtatshmeria

    sidomos kjo njeher haha
    7. Nėse shtėpia juaj e ėndrrave ka njė librari nė ēdo mur tė saj, juve e shijoni shumė kohėn e shpenzuar pranė librave dhe ėshtė e qartė se jeni tepėr tė dhėnė pas tyre.

  5. #5
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    hahahhaha edhe une jam e fiksuar shume....por nuk eshte se kam patur shume mardhenie me ato aty...se me shume i blija librat se sa te merrja ne biblioteke.....por duke e pare se u fiksova shume...tani edhe blej...edhe marr ne bibloteke........

    dhe te me besosh...se kur shkoj ne qendrat tregtare...te gjitha versulen tek rrobat....une...marr me radhe te gjithe librat e vitrines....dhe kam nje durim te pa pare.....

    dhe sinqerisht...nuk kam qene keshtu e dhene pas librit....keto kohe lexoj shume!....

  6. #6
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Per ti blere nuk perballohet jooo....
    Po me kto te biblotekes te gjith kan hatermbetje.....dhe un i kam shkr nje email njeher Shpetim Gjikes ....
    Nejse....
    Libri eshte thesar.....cmund te them me shum

  7. #7
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    aman ti qe nuk gjete njehere derman me Shpetimin.......pse e ke kaq inat xhanem?......

    ai ka nje vajze shume te bukur....e ke pare?....dhe emrin e ka te bukur

    librat i kam qejf vertet....dhe me beso...se kur te jesh ne pune...do ta largosh deshiren dhe fiksimin per rroba....e do te shtohet ai per libra....

  8. #8
    i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
    Anėtarėsimi
    Mar 2013
    Vendndodhja
    where I want to be
    Postime
    456
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    12
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    aman ti qe nuk gjete njehere derman me Shpetimin.......pse e ke kaq inat xhanem?......

    ai ka nje vajze shume te bukur....e ke pare?....dhe emrin e ka te bukur

    librat i kam qejf vertet....dhe me beso...se kur te jesh ne pune...do ta largosh deshiren dhe fiksimin per rroba....e do te shtohet ai per libra....
    ah mjere ju aty. mua me marrin ne tel sa here qe me vijne librat qe kam porositur dhe jane vertete shume shume te sjellshem.

  9. #9
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Ate thuaj moj moter...por labja ankohet une jam e kenaqur...se vjerri im i ka miq ...dhe hyj si ne shtepine time....pa po te mos i njihja...keq puna dhe une,,,,

    nejse si je ti cupe?...se ke humbur fare?....

  10. #10
    i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
    Anėtarėsimi
    Mar 2013
    Vendndodhja
    where I want to be
    Postime
    456
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    12
    i am fine thankyou!!!

  11. #11
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    aman ti qe nuk gjete njehere derman me Shpetimin.......pse e ke kaq inat xhanem?......

    ai ka nje vajze shume te bukur....e ke pare?....dhe emrin e ka te bukur

    librat i kam qejf vertet....dhe me beso...se kur te jesh ne pune...do ta largosh deshiren dhe fiksimin per rroba....e do te shtohet ai per libra....
    hahahaha jo ne fakt , ate email ja kam shkr me shum mirsjellje
    thjesht i shkr per ankesat per punonjeset aty. Dhe duke qene se gruaja eshte drejtoreshe e biblotekes , mendova se do bente ndonjegje... .... po lesh thuaj....

  12. #12
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    erdhe ti moj....hahahahhaha....qe te ngeli leshi ne goj ...

    e di motra e di....jane te pa edukata...iu rrofte qe rrijne mes librave te marrin dije...jo qe nuk marin...por as ate qe kane nuk dijne ta japin ne menyren e duhur.....

  13. #13
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    jo jam akoma rruges

    jo vetem te pasjellshme.......po kur kerkon ndonje liber....nga qe pertojn shum ta levizin...nga karrigia ,, thon 'nuk e kemi ' . E kjo gje mi bente nervat kacurrel .
    E kam kerkuar nja 20 her nje liber ( Kodin e Da vincit ) ,, edhe u them njeher ' kam ardh 100 her dhe se kam gjet asnjeher ate liber.....sa kopje keni ktu ju ? '
    kjo me kthehet ...ngre njeren vetull.....e me ter arroganc me thot ' sa kopie do ti ??? '
    E temerrshme !!!!

  14. #14
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Kodin e da vincit???????.....nuk ka bibloteke qe te mos e kete...edhe ato me te lodhurat....por femrat vlonjate (jo te gjitha)...jane pak arrogante nga natyra motra....thjesht mos iu jep shume rendesi....

    deri ne sa libra te lejohet te marresh ty?....

  15. #15
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    per ate liber me thoshin qe e kan marr....ndaj dhe i pyeta qe sa kopie keni ...
    nga nje liber marim ne.....pse aty sa merren ??????

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Libri qe po lexoni
    Nga kuklla nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 345
    Postimi i Fundit: 19-04-2016, 05:24 PM
  2. Libri shqiptar me i mire
    Nga kuklla nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 05-03-2013, 08:41 PM
  3. Shenjat qe tregojne raportin ne cift
    Nga ulkina nė forum Romanca
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-04-2011, 10:46 AM
  4. Lojėrat kompjuterike krijojnė varėsi
    Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-12-2010, 12:31 PM
  5. Ndihme per nje Titull Libri
    Nga ada feline nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 06-07-2009, 07:20 PM