A ju ka ndodhur ndonjėherė qė tė mėrziteni dhe tė ndjeni vėshtirėsi gjatė shkrimit nė tastierėn e pajisjes tuaj Android? Nė qoftė se po atėherė do tė ishte mirė qė tė konsideronit ndonjė prej aplikacioneve tė mėposhtme pėr tė instaluar tastiera tė veēanta nė pajisjen tuaj qė lehtėsojnė shkrimin dhe e bėjnė kėtė proces shumė mė tė shpejtė se mė parė.

Google Keyboard ėshtė njė aplikacion “i menēur” qė mundėson shkrimin e tekstit shumė lehtė. Butoni i hapėsirės midis fjalėve nuk ėshtė i nevojshėm pasi mjafton tė ndalosh pak dhe lihet automatikisht vendi i hapėsirės. Mund tė mbani shėnime edhe thjesht duke folur. Ky aplikacion ėshtė shumė i sofistikuar pėr njohjen e fjalėve dhe pėr parashikimin e fjalės sė ardhshme.


Swiftkey konsiderohet aktualisht si aplikacioni mė i mirė i tastierės pėr Android pasi ofron mėnyrėn mė tė thjeshtė pėr shkrimin e tekstit sa mė shpejt. Ky aplikacion mundėson parashikimin e fjalėve deri nė 60 gjuhė tė ndryshme. Swiftkey qėndron nė krye tė listės sė aplikacioneve me pagesė. Pėrdoruesit kanė mundėsi ta provojnė atė pa pagesė vetėm pėr 1 muaj.


Go Keyboard mundėson shkrimin e teksteve mė shpejt se zakonisht pasi suporton opsionin e parashikimit tė fjalės sė ardhshme. Aplikacioni ofrohet pėr pėrdoruesit nė versione tė ndryshme dizajni dhe ėshtė mė i pėrshtatshėm pėr tabletėt.


TouchPal konsiderohet si parashikuesi mė i mirė i kontekstit dhe kjo e bėn atė njė tastierė qė lehtėson shumė punėn e pėrdoruesit.


A.l type keyboard me teknologjinė e korrigjimit automatik mundėson shkrimin mė tė lehtė dhe mė tė shpejtė tė fjalėve.

Kėto ishin disa prej alternativave, tani ėshtė nė dorėn tuaj tė pėrzgjidhni mė tė pėrshtatshmin pėr pajisjen tuaj me sistem Android.Burimi: PCWorldAlbanian