Leximi mbron nga plakja


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Wink Leximi mbron nga plakja

  Receta Gatimi
  Duhet tė hani pesė fruta dhe perime nė ditė, tė mos pini duhan, tė pini alkool me moderim dhe tė bėni sport. Kėto kėshilla pėr tė jetuar mė mirė dhe shėndetshėm, prapėseprapė nuk janė tė mjaftueshme. Sipas revistės “Smithsonian”, lexuesit e mėdhenj mbajnė njė tru tė shėndetshėm mė gjatė, ose tė paktėn leximi lufton kundėr plakjes dhe rėnies sė trurit qė shfaqet me moshėn. “Smithsonian” ėshtė bazuar nė njė studim tė publikuar nė faqen e internetit tė Neurologjisė, njė studim i drejtuar nga gjashtė hulumtues nė neurologji, transmeton albinfo.

  Studimi "sugjeron se libri, shkrimi si dhe angazhimi nė aktivitete tė tjera stimulon trurin dhe ngadalėson rėnien e tij pėr shkak tė plakjes, pavarėsisht nga sėmundjet neurodegjenerative qė lidhen me plakjen".

  294 persona janė pėrdorur pėr tė kryer kėtė eksperiment, i cili zgjati gjashtė vjet. Ēdo vit pėr gjashtė vjet analiza pėr njohuri dhe kujtesė janė kryer mbi kėta persona. Kėta tė fundit gjithashtu i janė pėrgjigjur pyetėsorit "nė lidhje me zakonet e tyre tė leximit dhe shkrimit, nga fėmijėria nė moshėn e rritur".


  Burimi: Koha.net

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Po iki te porositi nesėr nja 10 libra por sipas ketij studimi i bie te rrish vetem duke lexuar, por vetem se plakja nuk vonon...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Plakja e trurit nis qė 45 vjeē
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-01-2012, 10:12 PM
 2. Domatja mbron lėkurėn nga plakja
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:38 PM
 3. Vitamina C nuk mbron nga ftohja
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-11-2009, 09:48 PM
 4. Ēaji i zi mbron nga diabeti
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 11:14 AM
 5. Peshku mbron zemrėn
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-05-2009, 10:17 PM

Etiketat pėr kėtė Temė