Pse ngjyra e kuqe ėshtė konsideruar si ngjyra e ngjyrave?!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Komente Pse ngjyra e kuqe ėshtė konsideruar si ngjyra e ngjyrave?!

  Receta Gatimi

  Ngjyra e kuqe ėshtė njė ndėr ngjyrat mė tė rėndėsishme tė simbolikės rituale. Ajo ėshtė e para ndėr ngjyrat e tjera, pėrderisa perceptohet e para edhe nga fėmijėt.

  Por cila ėshtė domethėnia e kėsaj ngjyre? Nė realitet, e kuqja ka kuptime tė shumta, qė lidhen me perceptimet qė ne kemi pėr tė. Emri rubens (e kuqe) nga latinishtja pėr tė parėt tanė ishte edhe sinonim i “ngjyra e ngjyrave”: e kuqja pėr ta ishte ngjyra e cila tėrhiqte menjėherė shikimin dhe identifikohej me jetėn dhe vdekjen.

  E kuqja ėshtė ngjyra e gjakut si linfa jetėsore, e dashurisė dhe e pasionit, por ėshtė edhe shenjė e rrezikut, e dhunės dhe e agresivitetit. Romakėt e lashtė adhuronin planetin Mars, perėndinė e luftės, pėr gjakun qė rridhte nė fushėbetejat dhe pėr forcėn dhe guximin pėr tė fituar ndaj armikut. E kuqja, siē e thamė, ka mė shumė se njė domethėnie.

  Ėshtė ngjyra e luftės, e agresivitetit dhe e forcės. Disa studime kanė demonstruar se ekspozimi nė njė dritė tė kuqe rrit rrahjet e zemrės dhe stimulon prodhimin e adrenalinės. Ngjyra e kuqe ėshtė edhe ngjyra e zjarrit. Ajo ėshtė simbol i forcės dhe guximit, por edhe e pasionit e dashurisė. Pasioni, erosi, por edhe romantizmi pėrmblidhen nė kėtė ngjyrė.

  Ajo ėshtė njė ngjyrė e fortė dhe me ndikim, qė pushton por edhe ngroh shpirtin. Nė mesin e shumė kuptimeve, kjo ngjyrė ka njė lidhje edhe me rrezikun: tė qenėt njė ngjyrė parėsore, e cila mund tė perceptohet menjėherė, ajo rrit pragun e vėmendjes. Nėse ne shohim njė kartelė tė kuqe, edhe pse mund tė jetė larg, e dimė se duhet tė bėjmė mė shumė kujdes.

  Disa studime tregojnė se makinat e kuqe bėhen mė shpesh viktimė e gjobave, kjo ndoshta vjen prej faktit se polici i vė re mė shpejt makinat me kėtė ngjyrė. Edhe nė mbretėrinė e kafshėve, nuancat e sė kuqes e bėjnė grabitqarin tė vendosė pėr prenė e tij. Por ngjyra e kuqe ka domethėnie edhe nė sferėn politike dhe atė fetare. Nė kohėn e mbretėrive ajo ėshtė pėrdorur te mantelet, gradat, apo edhe rrobat e princėrve dhe tė mbretėrve pėr tė treguar pushtetin dhe fuqinė e tyre. Por nė epokėn moderne, ajo u bė njė simbol i pėrpjekjeve tė punėtorėve pėr kėrkesat e tyre sociale, si shenjė e gjakut qė ata derdhėn. Ndėrkaq, komunistėt e zgjodhėn atė si ngjyrėn e tyre politike. Ngjyrėn e kuqe e gjejmė edhe tek fetė, veēanėrisht nė atė kristiane. Nė mesin e rrobave veladon (veshjet e priftėrinjve) ngjyra e kuqe ėshtė pėrdorur pėr tė Dielėn e Dafinės, Tė Premten e Zezė, nė Ditėn e Rrėshajave, por edhe nė festat e Martirėve tė Shenjtė, duke treguar dhuratėn e Frymės sė Shenjtė qė ju lejon tė dėshmojnė pėr besimin deri nė martirizim. Tė gjithė magjistarėt, gjatė ritualeve tė tyre magjike, vishnin pelerinat me ngjyrė tė kuqe. Edhe sipas mėsimeve biblike, gjatė krijimit tė njeriut tė parė (Adamit) ėshtė pėrdorur dheu i kuq. Nė Japoni, e kuqja ėshtė ngjyra e sinqeritetit dhe besnikėrisė. Atje, zakonisht, nė veshjet e tyre tradicionale, tė kuqen e bartin femrat. Nė Kinė dhe Rusi, ngjyra e kuqe u paraprinte tė gjitha riteve popullore e veēanėrisht atyre qė iu kushtohen pranverės, fejesės dhe lindjes. E kuqja pėrdoret nė festat qė kanė si temė dashurinė dhe bujarinė (trėndafilat e kuq, zemrat e Valentinit, Krishtlindjet, etj.).

  Pėrdorimi i ngjyrės sė kuqe nė pėrditshmėri

  ngjyra-e-kuqe.gif1Kjo ėshtė ngjyra e gabuar pėr dhomėn e njė foshnjeje por ėshtė e pėrsosur pėr tė bėrė njerėzit tė gėzuar. Veshja e rrobave tė kuqe e bėn njeriun tė dallohet mė lehtė nga tė tjerėt. E kuqja nuk ėshtė ngjyrė e mirė po tė pėrdoret mė shumė se sa duhet, por pėrdorimi i njė njolle tė vogėl tė kuqe, aty ku duhet, ėshtė diēka me vend nė disa raste. Pėr shembull njė shenjėz e kuqe nė njė dhomė neutrale tėrheq vėmendjen e vizitorit, njė kravatė e kuqe me njė kostum blu dhe me kėmishė tė bardhė krijon energjinė e duhur pėr tė tėrhequr syrin.

  E Kuqja

  Konsiderohet si ngjyra e gurit alkimist tė tė urtėve qė nė vete mban vulėn e shenjės sė diellit. Ėshtė ngjyrė e shpirtit tė shenjtė, zjarreve hyjnore, bukurisė, begatisė dhe dashurisė. Po ashtu, konsiderohet edhe si ngjyrė e luftės, gjakut, shqetėsimeve kolektive, emocioneve dhe urrejtjes. Jo vetėm kaq! Mė tej, ngjyra e kuqe trajtohet si ngjyrė e shpirtit, epshit, dijenisė, menēurisė si dhe urtėsisė ezoterike.


  / Top Channel

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  prandaj dhe mua me pelq shume e kuqja ,me ngjan me dicka misterioze dhe te fuqishme ,ndez pasionin dhe epshin kot demat sdot te cmendeshin nga e kuqja

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Pėrdorimi i ngjyrės sė kuqe nė pėrditshmėri

  ngjyra-e-kuqe.gif1Kjo ėshtė ngjyra e gabuar pėr dhomėn e njė foshnjeje por ėshtė e pėrsosur pėr tė bėrė njerėzit tė gėzuar. Veshja e rrobave tė kuqe e bėn njeriun tė dallohet mė lehtė nga tė tjerėt. E kuqja nuk ėshtė ngjyrė e mirė po tė pėrdoret mė shumė se sa duhet, por pėrdorimi i njė njolle tė vogėl tė kuqe, aty ku duhet, ėshtė diēka me vend nė disa raste. Pėr shembull njė shenjėz e kuqe nė njė dhomė neutrale tėrheq vėmendjen e vizitorit, njė kravatė e kuqe me njė kostum blu dhe me kėmishė tė bardhė krijon energjinė e duhur pėr tė tėrhequr syrin.
  ...kjo esht ajo qe me intereson... dhe ne jeten e perditshme nuk me pelqen ta perdor...as ta shoh...sidomos neper veshje ( pervec rrobave te plazhit )
  pa le qe thon se e kuqja te ben nevrike

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  702
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Ngjyra e kuqe sa shum i ngjan esht e veqant, i dogji krej anemban,

  Kur keni ndermend te shitni diqka ngjyrosne me te kuqe, keshut thoshte profesori im i marketingut , ose vajzat te gjejn me shpejt ''fatin e jetes'';

 5. #5
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Edhe mua me pelqen shume e kuqja....por ne mbremje...ne dimer duket shume e bukur....me floke te zeza...nje fustan i kuq i shkurter duket shume bukur!....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 17-05-2013, 09:35 PM
 2. Ngjyra e kuqe
  Nga gjendar nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-02-2011, 05:32 PM
 3. Facebook me ngjyra kuqezi
  Nga argent nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-11-2010, 11:20 AM
 4. Si ta bejm nikun me ngjyra ne MSN +
  Nga B|1n1 nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 21-11-2009, 10:51 PM
 5. Shikoni Token me ngjyra!
  Nga EMAUS nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 25-08-2009, 04:16 PM

Etiketat pėr kėtė Temė