Hena po na vjedh gjumin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e anonymus
  Anėtarėsimi
  Dec 2012
  Postime
  184
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  7

  Hena po na vjedh gjumin

  Receta Gatimi

  kush beson ne fantazite e shkences ose jo a valle eshte e vertet qe munde te egzistoje ,
  pjesen tjeter ngel ta diskutojme .


  Hena dhe gjumi
  Hėna po na vjedh gjumin

  Kohėt e fundit nė revistėn prestigjioze shkencore Current Biology, Dr. Christian Cajochen i Universitetit tė Basel-it nė Zvicėr, dhe ekipi i tij i punės bėnė tė ditur se kanė arritur tė demonstrojnė se “shkalla objektive dhe subjektive e gjumit ndryshon nė pėrputhje me fazat lunare.”
  Njė arsye mė shumė pse medaljoni i verdhė i hėnės duhet hequr qafe.
  Ja se ēfarė shkruajnė ata:
  Nga studimet rezulton se gjatė kohės sė hėnės sė plotė, aktiviteti delta (i karakterizuar nga lėshimi prej trurit i valėve tė ngadalshme dhe me amplitudė tė lartė tė cilat mund tė regjistrohen nga elektroencefalograma EEG-ja) gjatė njėrės prej dy gjendjeve kryesore tė gjumit tė njohur me shkurtimin NREM (gjendja e gjumit tė thellė qė pėrbėhet nga tre faza N1, N2 dhe N3 dhe qė karakterizohet nga mungesa e lėvizjes me shpejtėsi tė syrit, tipike kjo pėr gjendjen tjetėr tė gjumit, REM) – njė tregues ky i gjumit tė thellė – bie me 30%. Ndėrkohė, koha e nevojshme pėr t’u kredhur nė gjumė rritet me 5%, dhe kohėzgjatja e plotė e gjumit zvogėlohet me 20 minuta (nė krahasim me kohėn kur shfaqet hėna e re).
  Studiuesit gjatė vėzhgimeve nė fjalė u siguruan gjithashtu qė ndryshimet e vėrejtura nuk kishin tė bėnin aspak me dritėn apo errėsirėn.
  Gjendja latente e gjumit = koha qė nevojitet pėr t’u kredhur nė gjumė (Current Biology)
  Sleep Latency = Time it takes to fall asleep (Current Biology)

  Sic u shpreh Cajochen pėr gazetėn “The New York Times”, “Shpjegimi i vetėm qė mund tė japim pėr kėtė ėshtė prania nė tru e njė ore lunare”.
  Cajochen i referohet konceptit tė ashtuquajtur periodicitet circalunar (d.m.th. qė i korrespondon ciklit lunar qė zgjat afėrsisht 29,5 ditė), gjė qė do tė thotė se trupat tanė kanė ritme tė ngjashme me ato circadiane (24 orėshe). Kėro ritme janė vėnė re nė kafshėt e ujit si iguanat e Galapagos. Por deri tani provat pėr praninė e ritmeve circalunare tek njerėzit kanė lėnė pėr tė dėshiruar.
  Pėr shembull, ritmi i brendshėm i trupit mund tė manifestohet me zvogėlimin e sasisė sė hormonit tė melatoninės qė sekretohet nga gjėndra pineale e i cili ndėr tė tjera na bėn tė flemė duke luajtur si rrjedhim, njė rol thelbėsor nė mbajtjen e ritmit cirkadian. Kėshtu pra kur hėna ėshtė e plotė nė vend qė tė flemė mund tė dalim pėr gjah, ose thjesht tė mbajmė dy sytė ēelur qė tė mos biem pre e atyre qė gjithashtu nėn ndikimin e hėnės sė torrollepsur e plot dritė kanė vendosur tė na sulmojnė.
  Tėrheqja gravitacionale e hėnės, siē dihet ėshtė shkaku qė ndodhin baticat nė trupa masivė si oqeanet, por nuk ndikon aspak tek liqenet sado tė mėdha tė jenė ato. Sipas kėsaj llogjike vėshtirė qė kėshtu qė ndryshimet nė forcėn e saj tėrheqėse hėna tė ketė ndonjė pasojė pėr trupin e njeriut. E nėse ėshtė kėshtu fajin pėr gjumin e munguar mbase duhet ta kėrkojmė gjetiu. (Pwrgatiti Viktoria Paloka

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  shume teme interesante ,pergezime anonymus,une e besoj te tille histori ,dhe eshte e provua ndoshta dhe shkencerisht qe hena eshte e lidhur fuqishem me trupin human ,mua me rezulton e tille ,dhe vecanerisht cikli i henes kur ajo eshte e plote dhe faza ne te cilen ajo rifillon ciklin e saj,pikerisht keto 2 momente jane pika kyqe ne shume shpjegime ne trupin human.edhe ne popull gjenden gojedhena ne lidhje me rite me perputhje me henen .dhe persai perket gjumit nREM ose ndryshe gjumi paradoksal eshte thelbesor ne mireqenien e njeriut sepse eshte nje gjume ne te cilin ,truri memorizon faktete ,humorin ,dhe sa me i paktet te jete ky gjume personi eshte i iirrituar ,nervoz,dhe mban mend shume pakte .

 3. #3
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Nese hena eshte e plot ajo ndikon neghativisht tek njerzit perhap semundje, kur hena shfaqet gjysem shperndan energji pozitive tek njerzit e kam lexuar ne nje liber

 4. #4
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  hahahaha prandaj jam keshtu si pa lidhje une...se qenka hena verdall....pse ja fusin kot ore aman....hena zbukuron qiellin dhe pa te nata duket kot....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 gjėra qė nuk dini pėr gjumin
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-10-2010, 08:17 PM
 2. Hena me efekt djelli !
  Nga MAJDI nė forum Fotografia dhe Grafika
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-03-2010, 07:23 PM
 3. Ceshte hena?
  Nga endri007 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-12-2009, 08:27 AM
 4. Hena na e ndryshon jeten?
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-12-2007, 05:21 PM
 5. Kuriozitete mbi Gjumin
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2007, 11:01 PM