Allahu i Madhėruar

Allahu i Madhėruar ėshtė Zoti i botėve, Krijuesi i qiejve dhe yjeve, Krijuesi i tokės dhe ēdo gjė qė gjendet nė tė, Krijuesi i deteve dhe lumenjve, Rrotulluesi i natės dhe ditės, thotė Allahu i Madhėruar: Vėrtet, Zoti juaj, All-llahu, ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditėn me natėn, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna e edhe yjet i janė nėnshtruar sundimit tė Tij. Ja, vetėm Atij i takon krijimi dhe sundimi. I madhėruar ėshtė All-llahu, Zoti i botėve. (A`raf, 54)

Thotė Allahu i Lartėmadhėruar: S’ka dyshim, All-llahu ėshtė zbėrthyes i farės (i kokrrės sė saj) dhe i bėrthamės (sė pemės). Ai nxjerr tė gjallin nga i vdekuri dhe Ai ėshtė nxjerrės i tė vdekurit nga i gjalli. Ky ėshtė All-llahu, e si atėherė shmangeni (nga besimi)? Ai ėshtė krijues i dritės sė mėngjesit. Natėn e bėri kohė pushimi, e diellin dhe hėnėn pėr llogaritje tė kohės. Ky (rregull) ėshtė caktim i tė plotfuqishmit, i gjithėdijshmit. Ai ėshtė qė krijoi yjet pėr ju qė me ta tė orientoheni nė errėsira kur jeni nė tokė ose nė det. Vėrtet Ne i shpjeguam argumentet tona pėr njė popull qė di tė mendojė. Ai ėshtė qė ju krijoi (filloi) prej njė njeriu; aty (mbi tokė) jetoni (qėndroni) dhe nėn tė do tė pushoni. Ne ia sqaruam argumentet njė populli qė di tė kuptojė. (En`am, 95-9

Allahu ėshtė Krijuesi i njeriut nė formėn mė tė bukur dhe mė tė pėrsosur, thotė Allahu i Lartėsuar: Vėrtet, Ne e krijuam njeriun nė formėn mė tė bukur. (Tin, 4)

Dhe thotė Allahu i madhėruar: A nuk i dhamė Ne atij dy sy? Edhe gjuhė e dy buzė? (Beled, 8-9)

Allahu ėshtė Krijues i ēdo gjėje, Atij i takon Sundimi dhe Falėnderimi, Ai ka mundėsi pėr ēdo gjė, e din tė padukshmen dhe tė dukshmen.

Ai i ka emrat mė tė bukur dhe cilėsitė mė tė larta, askush nuk ėshtė sikur Ai, Ai ka mundėsi pėr ēdo gjė, s`ka tė adhuruar tjetėr me meritė pėrveē Tij, thotė Allahu i Madhėruar: All-llahu ka emrat mė tė mirė, andaj Atė thirreni me ata e hiquni nga ata qė bėjnė shtrembėrime me emrat e Tij. Ata kanė pėr t’u shpėrblyer (me dėnim) pėr veprimet e tyre. (A`raf, 180)

I pastėr ėshtė Allahu nga ajo qė ia pėrshkruajnė se ka grua dhe fėmijė, ortak dhe tė ngjashėm me tė, thotė Allahu i Lartėsuar: Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė! All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė. As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė. (Ihlas, 1-4)

Dhe thotė Allahu i Madhėruar: Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė. (Xhin, 3)

Allahu i Madhėruar ėshtė i pėrsosur nė tė gjitha vetit e Tij, Ai e meriton lavdėrimin dhe madhėrimin, vetėm Ai e meriton adhurimin dhe askush tjetėr pėrveē Tij nuk e meriton adhurimin, Ai ėshtė afėr (me dėgjimin dhe shikimin e tij) ndaj robėrve tė Tij, i dėgjon ankesat e tyre dhe iu pėrgjigjet lutjeve tė tyre, kush merr ndonjė ndėrmjetėsues prej idhujve apo ndonjė njeri nė mes tij dhe Allahut dhe mendon se nė kėtė person ka diēka tė veēantė nė tė qė ai ndėrmjetėson tek Allahu pėr tė, ai ka bėrė shirk nė adhurimin e Zotit tė Tij, sepse adhurimi ėshtė e drejtė vetėm e Allahut tė Madhėruar dhe e askujt tjetėr prej krijesave tė Tij, ashtu siē vepruan mushrikėt nė kohėn e kaluar dhe ashtu siē veprojnė disa nga injorantėt e kėsaj kohe duke i adhuruar njerėzit e mirė duke i marr ndėrmjetėsues mes tyre dhe Allahut pėr tu afruar tek Allahu.

Shumė njerėz kanė devijuar nė tė drejtėn (hakun) e Allahut tė madhėruar, disa grupe ia mveshėn se gjoja Allahu ka fėmijė kėtė e thanė jahudit dhe krishterėt, kurse disa tė tjerė ia mveshėn se gjoja Allahu ka vajza kėtė e thanė disa idhujtarė arab, disa tė tjerė krijimin ia potencuan dikujt tjetėr pėrveē Allahut dhe thanė se ka krijues tė mirės dhe tė keqes, kėtė e thanė mexhusit (zjarrėputistėt), grupi tjetėr e mohun ekzistimin e Allahut dhe e mohuan se Ai ka krijuar diēka nė ekzistencė, po ashtu disa tė tjerė e mangėsuan Allahun nga cilėsitė e Tij tė pėrsosura sikurse jahudit qė shpifėn pėr Allahun dhe thanė se Allahu ėshtė koprrac, kanė thėnė dora e Allahut ėshtė e shtrėnguar, pastaj kanė thėnė se Allahu kur e ka krijuar universin ėshtė ulur pėr tė pushuar, i pastėr ėshtė Allahu i Lartėsuar nga tė gjitha kėto qė ia mveshin jobesimtarėt.

Pastaj, ekzistojnė disa grupe qė mbahen si musliman qė e cilėsuan Allahun me disa veti qė Allahu ėshtė i pastėr prej tyre, i mohuan cilėsitė e Allahut pėr tė cilat kanė ardhur argumente nė Kuran dhe Sunnetin e vėrtetė, disa prej tyre shkuan aq larg saqė ia mohuan Allahut ēdo cilėsi, kurse disa tė tjerė shkuan nė ekstrem kur e pėrngjasuan Allahun me krijesat e Tij, besuan se Allahu ėshtė i ngjashėm me krijesat, i pastėr dhe pa tė meta ėshtė Allahu i Lartėmadhėruar nga kėto bindje tė prishura, Allahu ka cilėsi tė pėrsosura dhe tė larta, emrat e bukur tė Tij janė tė vėrtetuar me Kuran dhe Sunnet, ne nuk shtojmė asgjė dhe as nuk pakėsojmė asgjė nga ajo qė na ka treguar Allahu nė Kuran dhe i Dėrguari salAllahu alejhi ve selem nė hadithet e tij. Kurani fisnik dhe sunneti i tė Dėrguarit salAllahua lejhi ve selem janė tė mbrojtur nga devijimi, ato janė dy burime qė na njoftojnė pėr Allahun e Madhėruar dhe pėr emrat e bukur tė Tij, na mėsojnė pėr fenė e Tij dhe sunnetin e tė Dėrguarit tė Tij, e lusim Allahun qė tė na forcon nė tė deri nė atė ditė kur do ta takojmė Atė, Ai ka fuqi pėr ēdo gjė.

O Allah bėri qė veprat tona tė fundit tė jen veprat mė tė mira, bėre ditėn tonė mė tė mirė ditėn kur tė takojmė Ty, na bėnė qė tė takohemi me ata qė i begatove me tė mira afėr Teje dhe paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė Dėrguarin e Allahut Muhammedin salAllahu alejhi ve selem.

Pėrgatiti: -Ebu Merjem-

Bota Islame
www.kurandhesunet.net