Nė Gjykatėne Qarkut nė Cyrih ka filluar procesi gjyqėsor ndaj njė edukatori me profesion, tė cilin akuza e ngarkon me vepra penale tė keqtrajtimit seksual tė vajzave tė vogla nė njė numėr tė madh rastesh tė dokumentuara. Prokurori kėrkon 13 vjet burg dhe izolim tė kėtij personi. Nė rast se masat stacionare nuk japin rezultat, atij duhet t`i shqiptohet masa e izolimit (nė psikiatri), ka thėnė prokurori i lėndues. Kjo pėr faktin se sipas tij, me shėrbimin ambulator realizimi i kėsaj mase qė shqiptohet krahas dėnimit nuk ėshtė i mundur.

Ish edukatori i fėmijėve tė vegjėl akuzohet se nė periudhėn mes viteve 2006-2011 nė dy ēerdhe fėmijėsh dhe nė raste tjera si kujdestar privat i fėmijėve tė vegjėl ka bėrė abuzime tė rėnda seksuale mbi vajzat nga mosha njė vit e gjysmė deri nė gjashtė vjeēe.

Veē kėsaj, ai nė disa raste edhe i ka fotografuar dhe filmuar veprimet e tij, duke i kėmbyer ato nė internet me rrjetin e pedofilėve tjerė, shkruan aargauerzeitung.ch

Akuza qė e ngarkon atė ka tė bėjė me pėrdhunim seksual, veprime seksuale me fėmijė, pornografi dhe delikte tė tjera.

Sipas palės paditėse, i akuzuari veē tjerash ėshtė edhe njė gėnjeshtar notor. Ai gjatė gjithė kohės ka pranuar vetėm aq sa ka mundur t`i dėshmohet si vepėr e kryer nga ai. Fillimisht ai ka pranuar tri raste shkeljeje, duke u betuar se raste tė tjera nuk ka pasur. Por ndėrkohė atij i janė dėshmuar shtatė raste. Ndėrkaq, prokuroria beson tė ketė pasur edhe raste tė mėhershme tė ngjashme.

Nga ana e tij, i akuzuari ka arsyetuar veprimet e tij duke thėnė se vetė, ka dėshiruar tė jetė “i dashur” me fėmijėt e vegjėl, pėr tė abuzimin me tė cilėt akuzohet. Por ai ka pranuar para Gjykatės sė Qarkut se ka kryer “veprime shumė tė rėnda” dhe ndjehet fajtor se ka abuzuar me fėmijėt.