Keshilla tė vlefshme nė Guzhinė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Recete Keshilla tė vlefshme nė Guzhinė

  Receta Gatimi

  • Kthejini dorezat, veshėt apo bishtin e tenxhereve dhe tiganėve tuaj drejt murit.
  • Qė tė lėvizni njė tenxhere nga njė vėnd nė njė vėnd tjetėr me ujė tė nxehtė, i vini kapakun.
  • Vishni dorashka mbrojtėse kur skuqni.


  • Nėse vaji i tiganit merr flakė, mbulojeni menjėherė tiganin me njė kapak tenxhereje.
  • Tė keni gjithmonė njė kuti tė ndihmės sė shpejtė dhe njė bombėl zjarrėfikėse tė vogėl.
  • Mos vishni bluzė me mėngė tė gjera gjatė kohės kur gatuani sepse mund tė kapen nė bishtin e tiganit apo tenxheres dhe tė pėrmbysen ose tė derdhen dhe mund tė shkaktojnė aksidente.
  • Kur hapni ēezmėn pėr ujė tė ftohtė ose tė ngrohtė, lėreni pak tė derdhet sepse mund tė keni hapur me parė ujin e  nxehtė dhe duke vėnė duart poshtė ujit mund tė digjeni.


  Burimi Bukuri.com

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  1. Mos i lėr perimet njė kohė tė gjatė nė ujė nė larjen e tyre ėshtė mė mirė qė ato tė lahen nė ujė tė rrjedhshėm e pastaj tė vihen nė kullesė nė mėnyrė qė tė thahen.

  2. Mos e lėr orizin apo thjerrėzat apo cdo lloj ushqimi tjetėr qė futet nė kėtė grup nė qese plasmasi nė guzhinė, futi nė qese basme nė mėnyrė qė tė mos zėnė krimba apo tė meken.

  3. Kur gjiza ėshtė e thartė pėrzihet me qumėsht nė raportin 1:1, pasi lihet njė orė kullohet, kėshtuqė gjiza bėhet e ėmbėl dhe e freskėt.

  4. Pėr zierjen e vezėve tė plasaritura mjafton t'i mblidhni ato me nje copė letėr alumini dhe tė hidhen nė ujė.

  5. Mund tė zhdukėsh erėn e qepės apo tė hurdhrave duke i fėrkuar duart me uthull tė bardhė menjėherė pas mbarimit tė pregatitjes sė ushqimit.

  6. Mundohu qė tė mos blesh perime tė ndėnjura apo tė vyshkura sepse ato e kanė humbur njė pjesė tė madhe tė vlerave tė tyre ushqimore.

  7. Majdanozi, kopėr etj nga erėzat e gjelbėrta nuk grihen me makinė sepse u humbet lėngu ėshtė mirė qė tė grihen me thikė.


  8. Pėrdor thikė tė mprehtė nė prerjen e perimeve nė mėnyrė qė tė shmangėsh dėmtimet e lekurės apo tė gjetheve tė tyre.

  9. Griji perimet me lėkurėn e tyre nė mėnyrė qė tė mbrojnė vlerat e tyre ushqimore.

  10. Erėzat: majdanozi, kopėr etj. ruhen mirė pėr disa ditė nėse futen nė qese plasmasi e mblidhen mirė, e mė pas vendosen nė frigorifer apo nė vende tė freskėta.

  11. Nė mėnyrė qė tė heqesh erėn e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirė me limon.

  12.Sa mė tė mėdhaja tė priten perimet aq mė pak e humbasin vlerėn e tyre ushqimore.

  13.Perimet ruhen mirė pėr disa ditė nėse mbėshtillen me njė pecete tė lagur.

  14.Perimet qėrohen jo shumė kohė para gatimit dhe zihen nė tenxhere me kapak tė mbyllur dhe me pak ujė.

  15.Vitaminat qė ndodhen nė perimet e freskėta janė shumė tė ndjeshme gjatė pėrpunimit tė nxehtė, prandaj ėshtė mė mirė qė ato tė zihen shpejt e nė zjarr tė fortė.

  16.Patatet e ziera qėrohen mė lehtė nėse pas zierjes hidhen nė ujė tė ftohtė.

  17.Qė panxhari i kuq tė ruajė ngjyrėn gjatė zierjes, nė vend tė kripės nė ujė hidhet pak uthull.

  18.Mbas qėrimit tė patateve, karrotave, e perimeve tė tjera duarve ju hiqen njollat nėse lahen me lėng limoni ose limontos.

  19.Nė mėnyrė qė tė zhdukėsh erėn e mykut apo cdo lloj ere tjetėr jo tė kėndshme nė dollap apo nė syrtare mjafton tė vendosni nė kėnd tė tyre njė copėz qymyr.

  20. Djathi shumė i kripur njomet me ujė tė zier por tė ftohur.

  21. Djathi i tharė qė tė bėhet i butė vihet pėr pak kohė nė qumėsht.

  22.Vezėt e freskėta kur futen nė ujė me kripė bien nė fund ndėrsa ato qė s'janė tė freskėta notojnė.

  23.Kur rrihen tė bardhat e vezėve qė t'u shtohen mė shumė vėllimi pėr cdo kokėrr vezė i shtohet njė gjysėm luge gjelle ujė.

  24.Lakra turshi nuk shpėrlahet me ujė tė nxehtė sepse i ulen vlerat ushqimore.

  25.Gjatė zierjes sė lakrės nė mėnyrė qė tė mos vijė erė e keqe, nė tenxhere hidhet njė fetė buke e lyer me uthull.

  26.Kur lulelakra ruhet nė dritė nxihet dhe i keqėsohet shija.

  27.Pėr tė zier njė kg. fasule duhen 2-3 litra ujė.

  28.Pėr tė pėrmirėsuar shijen e fasuleve gjatė zierjes hidhen majdanoz dhe karota.

  29.Gjatė gatimit tė gjellėve tė nxehta mos i mbani fėmijėt pranė.

  30.Mos pėrdorni mjetet elektrike kur duart i keni tė lagura, si dhe kur dyshoni se kanė difekte teknike.

  Burimi Facebook

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Internet: Disa "shortcut" tė vlefshme pėr Facebook
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2013, 05:57 PM
 2. Internet: Disa kėshilla tė vlefshme pėr Facebook
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2012, 08:55 PM
 3. Paraja, sa e vlefshme eshte per ju ?
  Nga LAKJA nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 03:27 PM
 4. Keshilla te vlefshme per ne kuzhinen tuaj !!
  Nga labja nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-04-2012, 11:52 AM
 5. Apple mė e vlefshme se Microsoft
  Nga MAJDI nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-05-2010, 06:35 PM

Etiketat pėr kėtė Temė