Receta Gatimi

Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
  1. #1
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.

    Mendimet dhe pershtypjet tujaja.

  2. #2
    i/e rregjistruar 10% Maska e VANI1975
    Anėtarėsimi
    Jul 2008
    Vendndodhja
    loutraki grecce
    Postime
    41
    Reputacioni
    0

    Re: Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.

    Cfar shqiptaret thua Te harruarit me mir ta shkruajn
    do shkonte me teper sepse vendi jon na ka harruar qe diten qe u larguam nga ai vend
    Por sesht faji i shqiptareve por i injoranteve qe na drejtojn
    ketu e 20 vjet
    Dhe cfar mund te kerkojm ne ketu ne greqi me nga arvanitasit
    qe kam
    dekada qe kan ikur , dhe ketyre perseri duhet tju jemi mirnjohes qe kan mundur ne nje vend sic esht greqia
    te ruajn akoma traditat dhe gjuhen shqipe
    sepse shqipetaret qe kan ardhur tani e kan harruar
    dhe si degjon me te flasin shqipppppppppppppp
    Dhe pershendetje te gjith atyre qe flasin e qe ruajn akoma gjuhen shqipe ne mergim

  3. #3
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Re: Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.

    I dashur Vani, arsyetimi qe ben ti eshte jashte temes, edhe se eshte mjaft i drejte. Ekzistojne tema perkatese ose mund te hapesh dhe ti nje teme te re per te peraqitur indinjimin tend ndaj autoriteteve qeveritare per menyren qe perfaqsojne emigrantet shqiptare ne Greqi dhe ne vendet e tjera te europes.
    Per sa i perket shqiptareve qe ndodhen ne Greqi dhe se si e kane ruar gjuhen e tyre, ti thua se e kane harruar, dhe une po te them qe vete shpesh ne Greqi dhe kam jetuar per shume vite aty, nqs ne vitet e para deri ne vitet 2000 neper rruge dyqane dhe pazare nuk degjoje te flitej shqip tashme ne rruge ne dyqane dhe pazare flitet me shume shqip se greqisht, makinat qe kalojne me targa greke leshojne tinguj te muzikes popullore shqiptare dhe te pop-it dhe rap-it shqiptar. Ndoshta femijet e flasin me nje theks paksa ndryshe shqipen por kjo eshte normale, mer nje vlonjat dhe shpjere ne Tropoje pas disa vitesh do te shohesh qe dialekti i tij ka ndryshuar kamare nga ai Tropojan, apo shiko si ndodh me studentet e rretheve kur shkojne ne Tirane, edhe pas vitit te pare dallohet nje ndryshim ne dialektin fonik te tyre, dhe jo me ne ata femije qe jane lindur ne nje vend qe nuk eshte Shqiperia studiojne aty frekuentojne nje ambient ku gjuha eshte jo ajo e vendit ku jetojne, jeta e tyre eshte aty.
    Duke dashur te te them si arsyetoj une dhe jo te mbroj te uroj gjithe te mirat.

  4. #4
    i/e rregjistruar Maska e Guri 98
    Anėtarėsimi
    Apr 2009
    Postime
    2
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    mendoj qe duhet te merremir me kulturen Shqipetare dhe te forcojm integrimin nder kombetar... sepse nuk medoj qe fyrjet se pse spo flet shqip mund te jen profitabile per adhurimin e vendit prej mergates ne vitet e fundit te cilat kan pernjemend nje interesim qe te itegrohen sa ma shpejt ne shtetin ku kan gjet buk

  5. #5
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    letra letra letra => per nje leje qjendrimi qje asnjher nuk e mer ,,,, ,halle halle halle , padrejtesi , interes , stress , ankth , lodhje ,,,,dhe ,,,, dhe,,, dhe,,, JET E VESHTIR !!! VETEM KTE KAM PER TE THEN PER EMIGRANTET QJE RRIJN NE GREQI
    JAM 13 VJET KTU & KTE VER NUK SHKOJ DOT NE SHQIPERI KA ME KEQ ME ?????

  6. #6
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
    letra letra letra => per nje leje qjendrimi qje asnjher nuk e mer ,,,, ,halle halle halle , padrejtesi , interes , stress , ankth , lodhje ,,,,dhe ,,,, dhe,,, dhe,,, JET E VESHTIR !!! VETEM KTE KAM PER TE THEN PER EMIGRANTET QJE RRIJN NE GREQI
    JAM 13 VJET KTU & KTE VER NUK SHKOJ DOT NE SHQIPERI KA ME KEQ ME ?????
    Te besoj o Bessy, se si ty ka plot, po cti besh keshtu e ka jeta. Jam plotesisht dakort me mendimin tend te kuptoj fare mire se i jetoj ato qe thua. Kurajo

  7. #7
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    mmmmmmmm......... :/ flm emaus por me myt fakti qje nuk esht e drejt , se rrijn ato & si vejn rendesi punes , bejn gabime, nuk japin informacione ,,,,,,,,, vl !!!!!!! sic e the edhe ti Kurajo !!!!!!

  8. #8
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kuklla Lexo postimin
    Per sa i perket shqiptareve qe ndodhen ne Greqi dhe se si e kane ruar gjuhen e tyre, ti thua se e kane harruar, dhe une po te them qe vete shpesh ne Greqi dhe kam jetuar per shume vite aty, nqs ne vitet e para deri ne vitet 2000 neper rruge dyqane dhe pazare nuk degjoje te flitej shqip tashme ne rruge ne dyqane dhe pazare flitet me shume shqip se greqisht, makinat qe kalojne me targa greke leshojne tinguj te muzikes popullore shqiptare dhe te pop-it dhe rap-it shqiptar. Ndoshta femijet e flasin me nje theks paksa ndryshe shqipen por kjo eshte normale, mer nje vlonjat dhe shpjere ne Tropoje pas disa vitesh do te shohesh qe dialekti i tij ka ndryshuar kamare nga ai Tropojan, apo shiko si ndodh me studentet e rretheve kur shkojne ne Tirane, edhe pas vitit te pare dallohet nje ndryshim ne dialektin fonik te tyre, dhe jo me ne ata femije qe jane lindur ne nje vend qe nuk eshte Shqiperia studiojne aty frekuentojne nje ambient ku gjuha eshte jo ajo e vendit ku jetojne, jeta e tyre eshte aty.
    Duke dashur te te them si arsyetoj une dhe jo te mbroj te uroj gjithe te mirat.
    Me duket se nuk keni nje ikone te qarte te gjendjes ne greqi persa u perket shqiptareve aty.
    Ne pjesen derrmuese shqiptaret nuk flasin shqip as ne shtepi e jo me ne rruge dhe kjo verehet sidomos te grate dhe femijet
    Verini re edhe kur vijne ne shqiperi flasin greqisht dhe e kane edhe per <<mburrje >> nje gje te tille
    Te mos flasim tani per femijet qe jane lindur e rritur aty se mbi 90% as qe ka haberin fare nga shqipja.
    Fajtoret...............kryesoret jane Prinderit dhe pastaj shteti shqioptar qe nuk ka bere asgje ne kete drejtim, duke <<harruar pa dashje>> nje brez te tere te asimilohet.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Mbi 1 milion tė papunė nė Greqi
    Nga vaaldr1n nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 12-03-2012, 04:19 PM
  2. Kriza nė Greqi, shqiptarėt braktisin emigracionin
    Nga vaaldr1n nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 07-03-2012, 09:37 PM
  3. Perdhunim makaber ne Greqi
    Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 03:05 PM
  4. Dy sulme me bomba nė Greqi
    Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-09-2009, 07:42 PM
  5. Emigrantet ne Greqi
    Nga daku323 nė forum Aktualiteti Shqiptar
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 20-08-2007, 01:49 AM