Cili ėshtė vendi mė i mirė pėr tė studiuar? Njė rankim i universiteteve nga QS duke u bazuar nė faktorė si: dėshira, pėrballueshmėria, standardet ekonomike dhe perspektiva e punės.


10. Seul, Kore e Jugut

Ata qė nuk kanė dėgjuar pėr Seul, tė paktėn kanė dėgjuar pėr distriktin e pasur Gangam, nėprmjet hitit tė famshėm “Gangam style”. Seuli bėn pjesė nė kėto 10 vende pėr shkak tė universiteteve tė forta dhe veprimtarisė sė lartė punėdhėnse, por studentėt janė kuriozė tė provojnė edhe MC Donald’s me shėrbimin 24 orėsh nė Seul.
9. Toronto, Kanada

Kanadezėt kanė mė shumė diploma se kush do tjetėr dhe Toronto ėshtė vendi ku mund t’i marrėsh ato. University of Toronto, York University dhe Ryerson University Toronto janė katėr vende mė lart nė rakimin qė u bė vitin e shkuar duke hyrė nė “top 10”, kryesisht pėr shkak tė dėshirės sė lartė dhe diversitetin e studentėve.
8. Montreal, Kanada

Pėr Montrealin shpesh thuhet se janė dy qytete nė njė, pėr shkak tė 19 miljeve tunele tė nėndheshme. Ato ofrojnė njė shumėllojshmėri zgjedhjesh pėr studentėt si kinema, bare dhe qendra tregtare. Montreal zė vendin e dytė pėr miksimin e studentėve dhe lėviz nga pozicioni i 9-tė nė vitin qė kaloi.
7. Tokio, Japoni

Tokyo ėshtė zona mė e populluar nė botė, me mbi 13 milionė banorė. Pavarėsisht nivelit tė ulėt tė pėrzierjes sė studentėve, dėshirės dhe aktivitetit punėdhėnės, Tokyo ka pėsuar njė lėvizje nga vendi i 17-tė nė vitin e kaluar.
6. Boston, SHBA

Boston merr 100 pikė tė plota pėrsa i pėrket aktiviteti punėdhėnės dhe benefitet nga afėrsia me universitetin e Harvardit dhe Massachusetts Institute of Technology.
5. Hong Kong

Hong Kong ėshtė shtėpia e gradaēelave, 24 parqeve, gjithashtu ka Disneyland-in e vet. Nuk ka dyshim qė dhe dėshira ėshtė e lartė. Hong Kong mban numrin njė pėrsa i pėrket pėrballueshmėrisė nė 10 vende dhe QS e ka klasifikuar nė krye tė 3 institucioneve kryesore tė arsimit universitat nė Azi.
4. Sydney, Australi

Sydney nuk ka si pikė tė fortė pėrballueshmėrinė, por ėshtė i fortė pėr sa i pėrket dėshirės,dhe aktivitetit punėdhėnės, ēka i lejon tė jetė i katėrti nė listė.
3. Londėr, Angli

“Nėse dikush ėshtė i lodhur nga Londra, atėherė ėshtė i lodhur nga jeta,” ka thėnė Samuel Johnson. Nėse njė student ėshtė i lodhur nga Londra, atėherė po merret me dizertacionin e tij. Londra siguron njė miksim tė mirė tė studentėve, aktivitetit punėdhėnės dhe njė shkallė tė lartė tė universiteteve tė forta, por ka rėnė nga pozicioni i dytė qė mbante vitin e kaluar, pėr shkak tė kostos sė lartė tė jetesės.
2. Melbourne, Australi

Nga vendi i pestė vitin e shkuar, Melbourne kėtė vit rankohet i dyti pėr shkak tė gjithėpėrfshirjes, duke pretenduar tė ketė hapur stacionin e parė radiofonik pėr gay-t dhe lezbiket.
1. Paris, Francė

“Tė studiosh nė Paris, do tė thotė tė kesh lindur nė Paris”, ka thėnė Victor Hygo. Parisi mban vendin e parė nė kėtė listė pėr shkak tė universiteteve tė forta dhe tė gjithė parametrave tė tjere.
Burimi: Gazeta Express