Pėrbėrėsit:

200 g miell
150 g sheqer
100 ml vaj lule diellit
3 dardha te pjekura (jo te forta)
1 bustin me lievito
3 veze
1 bustin me vanilje
4-5 luge gjelle ēokollate


Pėrgatitja:


Nė njė enė pėrziejmė vezėt me sheqerin dhe pastaj shtojmė vajin, miellin, livieton, vaniljen dhe duke e pėrzier me kujdes .
Mė pas dardhat e lara mė parė i qėrojmė, i presin nė feta dhe i vendosim nė enė. Pasi masa e pėrgatitur tė jetė gati, hedhim gjysmėn e brumit nė tavė dhe shtojmė dhe ēokollatėn.

I hedhim dardhat sėrish pjesės tjetėr tė mbetur tė brumit.
E vedosim nė furrė tė piqet nė temperaturė 180 ° C pėr rreth 45 minuta, gjithmonė duke e kontrolluar nėse ėshtė pjekur.


Burimi: Lajmi.net