Njė studim i fundit ka treguar se pajisjet smart qė sot kushtojnė qindra euro, nuk punojnė aq mirė sa telefonat e dekadės sė kaluar.

“Ofcom” ka dalė nė rezultate se telefonat e vjetėr janė mė tė mirė se ata smart pėr tė bėrė telefonata apo pėr tė dėrguar mesazhe.

Sipas kėrkimit, qelqi dhe metali qė pėrdoret tek telefonat smart, pėr ndryshim nga plastika nė tė cilėn pėrdoret nė telefonėt e lirė, janė shkaku kryesor se thirrjet nuk mund tė jenė cilėsore ose me ndėrprerje.

Po ashtu, nga kėrkimi i “Ofcom” rezultoi se pajisjet smart nuk janė aq tė mira nė kapjen e sinjaleve tė dobėta sa pajisjet e lira, madje ata kanė thonė se kėtė mund ta vėrtetojė secili nga ne, mjafton qė tė shkohet nė njė zonė rurale ku nuk ka shumė valė pėr tė parė ndryshimet.

/ Top Channel