Dje,kur po shfetoja njė faqe interneti qė s'e mbaj mend cila ishte,antivirusi dha alarmin se po infektohej kompjuteri.Hapa antivirusin 360 Total Secutity,bėra skanimin dhe nė fund resolve pėr problemet qė ishin shfaqur.Pasi mbylla antivirusin tė gjithė dokumentet dhe sharkimet qė kisha ruajtur nė kompjuter kishin ndėrruar format dhe tani nuk mund t'i hap mė.Njė tabelė qė shfaqet pėr ndihmė thotė se dokumentet janė kriptuar me RSA-2048 using CryptoWall dhe se duhet tė paguaj qė tė marr njė ēelės pėr t'i hapur.Mė thotė qė tė shkarkoj njė browser tė quajtur TorBrowser,tė vendos aty disa linqe qė s'di pėrse janė dhe si duhen pėdorur.Ēdo dokument(fajll) qė shkarkoj edhe nga interneti tani s'mund ta pėrdor,sepse asnjė program nuk e hap dhe nuk e njeh.Ju lutem mė thoni se ē'duhet tė bėj nė kėto kushte?Ju falėnderoj!