Sipas njė studimi tė kryer sė fundmi nga Universiteti i Londrės rezulton se femrat janė mė tė afta tė mbajnė mend termat krahasuar me bashkėmoshatarėt e seksit tjetėr.

Nė kėtė studim janė shqyrtuar rastet e mė shumė se 10 mijė njerėzve mbi 50 vjeē, tė cilėt janė studiura me kujdes nė mometin e memorizimit tė termave, ku femrat kanė arritur rezultate mė tė larta se meshkujt. Shkencėtarėt u kanė kėrkuar njerėzve tė mbajnė nė mendje 10 terma dhe mė pas t’i pėrserisin vazhdimisht pas njė intervali prej dy minutash.

Nė rastin e parė, femrat kanė pasur njė avantazh prej 5% dhe nė rastin e dytė 8 %. Nė tė gjitha rastet ka rezultuar se femrat arritėn tė jenė mė tė sakta dhe mė tė shpejta. Autorėt e kėtij studimi, shprehen se arsyet e kėtij ndryshimi mund tė jenė tė shumta.

/ Top Channel