Ne planetin Mars ka Jete!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30

  Ne planetin Mars ka Jete!

  Kjo eshte hipoteza e fundit e disa shkencetareve duke pare fotot e derguara nga Roboti Spirit ne 9 Dhjetor te 07. Spirti eshte duke eksploruar kete planet dhe dergon informacione ne toke here pas here.
  Keto jane foto qe ngjasojne me nje femer te ulur ne gjune dhe me krahun e shtrir.


  Cfare mendoni? eshte thjesht nje gure me forme te tille apo ndonje forme aliene?

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Verdalle
  Postime
  1,306
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  sa e papare

 3. #3
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Do jet Altini ai se s'ka mundesi! Se ku si fut hundet ai!

  Jo seriozisht tani! Ishalla s'eshte gje se ku i dihet cpresim pastaj! Ndoshta une kam pare shume filma, por me thene te drejten, jemi mire keshtu si jemi! Nuk duam miq te tjere nga jashte planetit!

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e Alb-Angel
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  385
  Reputacioni
  0

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Wow creepy!

  Edhe pse jam goxha sceptic'e kur vjen puna te kto gjera prap mendoj se ne sjemi vetem.

  Ne foto duket si grua(alien). Ne foton e zmadhuar duken plotesisht format e trupit.

 5. #5
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  12

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Po e pash ne lajmet e sotme, nuk i besoj fare ketyre gjerave, po nuk pash dhe preka vet......!

 6. #6
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Une e takova kte! Me tha: Ca ke bo mir ca ke bo? Te fala Altinit!


 7. #7
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Verdalle
  Postime
  1,306
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga daku323\";p=\"25605
  Une e takova kte! Me tha: Ca ke bo mir ca ke bo? Te fala Altinit!

  qenkeni shoke

 8. #8
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Tani po! Me dergoi dhe kartoline per Vitin e Ri!

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Po dergojme Dakun dhe Insomnia, daku tha qe e njef. Insomnia do ta prek


 10. #10
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  po me ca jeton ajo aty me frymen e shent e?

 11. #11

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Nje gje skuptoj pse nuk i jane afruar me afer

 12. #12
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Altin111\";p=\"25663
  Nje gje skuptoj pse nuk i jane afruar me afer
  Sepse ai ishte robot qe ben fotografi te rastesishme dhe i dergon ne toke informacionet e mbledhura automatikisht sipas programit qe ka.
  nuk mund te kthehet me mbrapa dhe te rishokoj vendin. keto jane bere vetem dje publike nga NASA

 13. #13

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Kuptova Reno

 14. #14
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema_d
  Anėtarėsimi
  Dec 2007
  Postime
  185
  Reputacioni
  0

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Shume interesante.

 15. #15
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Ky roboti qe ka bere kete foton (Spirit) ka ne Mars qe ne Jan. 4, 2004 rreth 4 vjet qe mbledh dhe dergon informacionet ne toke.
  ja disa foto nga bordi i robotit:  kush do meshume informacione te shkoj tek http://marsrover.nasa.gov/home/index.html

 16. #16

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  "Njeriu" nė Mars ēmend gjithė njerėzit e tokės *

  ImagePrej 48 orėsh NASA po "ēmend" jo vetėm median, por dhe tėrė planetin. Njė objekt qė nė pamje tė parė duket si njė njeri, ngjason tė jetė i ulur mbi njė masiv shkėmbor nė planetin Mars, ndėrkohė qė prej qindra vitesh njerėzimi s'i ka dhėnė pėrgjigje pyetjes nėse ekziston jeta apo forma tė saj nė planetin e kuq. Por brenda kėtyre 48 orėve NASA nuk ka dhėnė pėrgjigje se objekti mund tė jetė njeri, se po tė ishte, jo vetėm qė do tė ishte zbulimi mė i madh i kohėve, por nuk ėshtė ēudi qė njė ditė tė shihnim anije kozmike tė mbushura me njerėz qė udhėtonin drejt Marsit.


  Fotot
  Nė foto shfaqet njė shkretėtirė ranore dhe gjithēka ngjan e vetmuar. Objekti qė po bėn xhiron e botės duket si njė njeri i ulur qė rri menduar. Sipas disa mediave tė huaja, objekti madje ngjan dhe si njė femėr qė po pret autobusin. Ky imazh ėshtė mes shumė tė tjerėve tė dėrguar nė tokė nga "Spirit", aparatura robotike e dėrguar nga NASA qė prej tre vitesh nė Mars. Inspektimet e para nuk zbuluan asgjė tė zakonshme, por ekzaminimi i mėtejshėm nga astronomėt amatorė kanė zbardhur kėtė fotografi intriguese.
  Jeta nė Mars
  Aftėsia e njė bote pėr t'u zhvilluar dhe pėr tė mbėshtetur zhvillimin e jetės favorizon planetėt qė kanė ujė tė lėngshėm nė sipėrfaqe. Kjo kėrkon qė orbita e njė planeti tė shtrihet nė njė zonė tė banueshme, e cila pėr diellin aktualisht ėshtė e zėnė nga Toka. Marsi e ka orbitėn nė gjysmė njėsie astronomike pėrtej kėsaj zone, dhe kjo, bashkė me atmosferėn e trashė tė planetit bėn qė uji tė ngrijė nė sipėrfaqe. Rrjedhja e ujit nė tė shkuarėn, sidoqoftė, demonstron potencialin e planetit pėr t'u bėrė i jetueshėm. Mungesa e magnetosferės dhe atmosfera ekstremisht e trashė e Marsit janė sfidat mė tė mėdha: planeti ka shumė pak transferim nxehtėsie nėpėr sipėrfaqe dhe presion tė pamjaftueshėm atmosferik pėr ta mbajtur ujin nė formė tė lėngshme. Marsi ėshtė gjithashtu, pothuajse ose krejtėsisht i vdekur gjeologjikisht; fundi i aktivitetit vullkanik ka ndaluar riciklimin e lėndėve kimike dhe minerale ndėrmjet sipėrfaqes dhe nėntokės sė planetit. Tė dhėnat sugjerojnė se planeti ka qenė dikur shumė mė i banueshėm se sot, por ėshtė akoma i paqartė fakti nėse kanė jetuar organizma tė gjalla apo jo. Sondat "Viking" nė mes tė viteve '70 kryen eksperimente pėr tė zbuluar mikroorganizmat nė dheun marsian dhe patėn disa rezultate pozitive, duke pėrfshirė rritjen e pėrkohshme tė dioksidit tė karbonit, kur ekspozohej ndaj ujit dhe lėndėve ushqyese. Sidoqoftė, kjo shenjė jete u hodh poshtė nga shumė shkencėtarė duke rezultuar nė njė debat tė vazhdueshėm i udhėhequr nga shkencėtari i NASA-s, Gilbert Levin qė mbronte tezėn se "Viking" mund tė ketė gjetur jetė. Ri-analizimi pas 30 vitesh i tė dhėnave tė mbledhura nga "Viking" ka arritur nė konkluzionin se testet e asaj kohe nuk ishin tė sofistikuara sa duhet pėr tė dalluar kėto forma jete. *
  Kolonizimi i Marsit
  Marsi ėshtė fokus i shumė spekulimeve dhe studimeve serioze nė lidhje me kolonizimin e mundshėm njerėzor. Kushtet e sipėrfaqes dhe mundėsia pėr ekzistencėn e ujit e bėjnė atė njė nga planetėt mė mikpritėse nė sistemin diellor, pėrveē tokės. Misionet e hershme njerėzore nė Mars, si ato qė janė planifikuar nga NASA, ESA dhe agjenci tė tjera hapėsinore nuk do tė jenė paraardhėse tė kolonizimit. Ato kanė pasur si synim vetėm misionet eksploruese, ashtu si misionet "Apollo" nė hėnė nuk kanė qenė tė planifikuara pėr tė qenė permanente. *Megjithatė, a ka a jo jetė nė mars, kėsaj pyetjeje shkencėtarėt dhe astronautėt ende nuk i japin pėrgjigje. Por fotoja e "gruas qė pret autobusin" ndoshta mund tė jetė njė shkėndijė pėr tė ndezur zjarrin e njė tė vėrtete qė e ka munduar tokėn prej shumė shekujsh.

  Marsi

  Ø * *Sipėrfaqja: 144,798,465 kilometra katrorė

  Ø * *Periudha e rrotullimit yjor: 1.025957 ditė e 24.622962 orė

  Ø * *Shpejtėsia e rrotullimit nė ekuator: 868.22 kilometra nė orė

  Ø * *Temperaturat e sipėrfaqes: nga -87 gradė celsius deri nė -5 gradė celcius

  Ø * *Marsi ėshtė planeti i katėrt larg diellit nė sistemin tonė diellor.

  Ø * *Planeti e ka marrė emrin nga Marsi, perėndia romake e luftės. Gjithashtu ai quhet dhe "planeti i kuq" pėr shkak tė ngjyrės sė kuqe qė ka sipėrfaqja e tij e parė nga toka.

  Ø * *Marsi ėshtė njė planet tokėsor me atmosferė tė trashė, me tipare tė sipėrfaqes qė tė kujtojnė impaktin e kratereve tė hėnės dhe vullkanet, luginat, shkretirat dhe akullnajat e tokės.

  Ø * *Nė mars ndodhet "Olympus Mons", mali mė i lartė nė sistemin diellor dhe i "Valles Marineris", kanioni mė i madh.

  Ø * *Veē tipareve gjeografike, periudha e rrotullimit tė Marsit dhe ciklet sezonale janė tė ngjashme me ato tė tokės.

  Ø * *Deri nė fluturimin e mjetit hapėsinor "Mariner 4" nė mars, mendohej se mund tė kishte ujė tė lėngshėm nė sipėrfaqen e planetit. Kjo teori bazohej nė vėzhgimet ndryshimeve periodike nė njollat e errėta dhe tė ēelėta, veēanėrisht nė lartėsitė polare, tė cilat ngjanin si dete dhe kontinente.

  Ø * *Nga tė gjitha planetėt nė sistemin tonė diellor, pėrveē tokės, duket se Marsi ka mė shumė gjasa qė tė krijojė ujė tė lėngshėm, e mbase dhe jetė.

  Ø * *Tė dhėnat gjeologjike tė grumbulluara nga misionet e ndryshme, sugjerojnė se Marsi ka qenė i mbuluar mė parė nga uji, ndėrkohė qė vėzhgimet gjithashtu dėshmojnė se rryma ujėrash nė formėn e gejzereve tė vegjėl kanė ndodhur nė vitet e fundit.

  Ø * *Vėzhgimet nga "Kontrollori Global i Marsit" tė NASA-s tregojnė tė dhėna se disa pjesė tė akullnajave tė polit tė jugut po pakėsohen.

  Ø * *Marsi ka dy hėna, Phobos dhe Deimos, tė cilat janė tė vogla dhe me forma tė ērregullta. Kėto mund tė jenė asteroidė tė ngjashėm me 5261 Eureka.

  Ø * *Marsi ka pothuajse gjysmėn e rrezes sė tokės dhe vetėm njė tė dhjetėn e masės pasi ėshtė mė pak i dendur dhe sipėrfaqja e tij ėshtė vetėm pak mė e vogėl se sipėrfaqja e thatė e tokės.

  Ø * *Ndėrsa Marsi ėshtė mė i madh dhe mė masiv se Mėrkuri, ky i fundit ka densitet mė tė lartė.

  Ø * *Ngjyra e kuqe nė portokalli e sipėrfaqes sė Marsit shkaktohet nga oksidi i hekurit, i njohur zakonisht si hematit apo ndryshk.

  Eksporimi i hapėsirės

  4 tetor 1957

  Lėshimi i parė orbitor i suksesshėm ka qenė ai i satelitit rus “Sputnik” mė 4 tetor 1957. Sateliti peshonte 83 kilogramė dhe besohet se ka arritur nė orbitėn e tokės me njė lartėsi prej 250 kilometrash.

  3 nėntor 1957

  Qeni rus Laika bėhet kafsha e parė dhe krijesa e parė e gjallė nė orbitė mė 3 nėntor 1957. Laika u stėrvit me dy qen tė tjerė dhe u zgjodh pėr tė qenė krijesa e parė qė do udhėtonte nė bordin e “Sputnik 2”.

  31 janar 1958

  Suksesi i satelitit rus bėri qė programi hapėsinor amerikan tė tentonte tė lėshonte satelitin “Vanguard” nė orbitė dy muaj mė vonė, tentativė kjo qė dėshtoi. Mė 31 janar 1958 SHBA lėshoi nė orbitė me sukses “Explorer I”.

  12 prill 1961

  Kozmonauti 27-vjeēar Yuri Gagarin bėhet njeriu i parė qė fluturon nė orbitė. Ai udhėtoi me anijen kozmike “Vostok 1” nė njė fluturim pėrreth orbitės sė tokės nė njė udhėtim qė zgjati njė orė e 48 minuta.

  20 shkurt 1962

  Menjėherė pas fluturimit tė parė tė Gagarin nė orbitėn e tokės, SHBA lėshuan njė person nė hapėsirė me fluturimin e “Mercury”. Fluturimin orbitor SHBA e arritėn kur “Mercury-Atlas 6” i John Glenn fluturoi nė orbitėn e tokės.

  16 qershor 1963

  Qenia e parė e gjallė qė flutuori nė hapėsirė ishte qeni rus Laika. Njeriu i parė qė fluturoi nė orbitėn e tokės ishte rusi Yuri Gagarin. Ndėras femra e parė nė hapėsirė, e cila fluturoi 48 herė pėrreth orbitės ishte rusja Valentina Tereshkova.

  15 tetor 2003

  Kina lėshoi njeriun e parė nė hapėsirė rreth 42 vite pas lėshimit nė hapėsirė tė “Vostok 1”. Pėr herė tė parė nė historinė e saj Kina arriti tė dėrgonte nė hapėsirė njeriun e parė Yang Liwi nė bordin e anijes kozmike “Shenzou 5”.

  1969

  Misioni "Apollo 11" ishte i pari qė bėri tė mundur uljen e njerėzve nė sipėrfaqen e hėnės. I lėshuar nga toka mė 16 korrik 1969 "Apollo 11" mbante nė bord Neil Armstrong, Edėin Eugene Aldrin dhe Michael Collins.

 17. #17

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  http://www.youtube.com/watch?v=m5lnavfxZWo

 18. #18
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Verdalle
  Postime
  1,306
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13

  Re: Ne planetin Mars ka Jete!

  Gjynoh ajo gruja....
  ...... e kishin lene vetem

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ja cfare duhet te dini per planetin TOKE !!
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 09:32 PM
 2. Kur shikon planetin Toke nga lart..
  Nga 3r1k0 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-02-2011, 06:48 PM
 3. Majmunėt nė Mars?
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-12-2009, 09:08 PM
 4. Emri Yt ne Mars ....
  Nga dDiana nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-08-2009, 08:09 PM
 5. Virgjil Muēi rrėfen udhėtimin e tij 10 -vjeēar nė planetin..
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-10-2007, 01:02 PM