Tableti Fire i Amazon zakonisht shitet pėr 50 dollarė nė SHBA dhe 50 funta nė Mbretėrinė e Bashkuar, ndėrsa tani Amazon e ka zbritur ēmimin e pajisjes nė tė dyja vendet.

Amazon Fire ėshtė tani nė dispozicion pėr vetėm 39 dollarė nė SHBA dhe ēmimi ėshtė reduktuar edhe nė Britaninė e Madhe nė fillim tė kėtij muaji.

Kompania amerikane gjithashtu i ka zbritur ēmimet edhe pėr disa nga tabletėt e tjera.

Tableti vjen me njė ekran 7 inē, rezolucionin prej 1024 x 600 pikselėve dhe ėshtė mundėsuar nga procesori quad core 1.3GHz.
Pajisja ka dy kamera, 8GB memorie tė brendshme dhe njė port pėr kartelėn microSD, e cila mbėshtet deri nė 128GB memorie.