Plot 20 takime zunė vend nė fazėn e parė tė edicionit tė katėrt tė Albanian ICT Awards ndėrsa konkurrentėt tani janė nėn ethet e emocioneve tė pranimit dhe vlerėsimit tė aplikimeve tė tyre.

Nga Tirana nė Prishtinė, nga Shkodra nė Tetovė e nga Durrėsi nė Gjakovė, ekipi organizativ i Albanian ICT Awards zgjoi kreativitetin e tė rinjve dixhitalė duke u premtuar njė rol tė munguar nė shoqėrinė shqiptare, atė tė lokomotivės sė inovacionit nė sektorine teknologjisė sė informacionit.

Me njė mozaik pjesėmarrėsisht si ekpertė tė IT-sė, profesorė universitetesh, studentė, sipėrmarrės, artistė, dizajner, takimet nė kuadėr tė kėtij konkursi mbarėkombėtar vijuan njė maratonė tė vėrtetė gjatė muajit Mars. Kjo maratonė startoi tė enjten e datės 4 Shkurt kur Albanian ICT Awards, nė Tiranė dhe Prishtinė, ēeli edicionin e katėrt tė garės mbarėkombėtare, tashmė tradicionale.

Pas plot 60 ditėsh intensive, organizatorėt dhe pjesėmarrėsit gjatė takimevepėrjetuan njė eksperiencė unike kjo pėr vetė impaktin real social qė ka ngjallur tash 4 vite kjo nismė nė vetvehte por edhe me prurjet cilėsore qė vijnė e pėrmirėsohen ēdo vit e mė shumė.

Data 31 Mars 2016, 24:00, shėnoi edhe afatin pėrfundimtar tė aplikimeve nė Albanian ICT Awards IV ku mblodhirreth 100 kandidatė anembanė trojeve shqipfolėse.

Mė 2 Prill, nė Tiranė, juria e Albanian ICT Awards e pėrbėrė prej 11 anėtarėsh, profesionistė tė respektuar si Altin Petre, Gjergji Spaho, Visar Jasiqi, Redi Neziri, Anni Dasho Sharko, Elvis Bregu, Ilir Ēapuni e tė tjerė, do tė mblidhet pėr tė vlerėsuar nga shumė aspekte idetė e arkitektėve tė sė nesėrmes.

Projektet inovative do tė ndahen nė shtatė kategori ku secili prej tyre adreson njė nga sfidat me tė cilėt pėrballet komuniteti i ICT-sė dhe rrjedhimisht vetė shoqėria dixhitale mbarėshqiptare.

Partneriteti i zgjeruar i ICTSmedia nė kuadėr tė edicionit tė katėrt tė ICT Awardsdhe me mbėshtetjen e partnerit strategjik Fondacionit “Dritan Hoxha”, Raiffeisen Bank Albania, kompanisė sė zhvillimit inxhinierik, Albsoftdhe shumė sponsorėve e partnerėve tė tjerė, do t’i rrisė ēmimet dhe shpėrblimet pėr fituesit dhe kandidatėt, veēanėrisht nė mbėshtetjen e realizimit tė aplikimeve qė do tė shpallen fituese nga paneli i jurisė.

Derisa sytė e tė gjithėve janė drejtuar nga Mbrėmja Gala 29 Prillit, aplikuesit dhe finalistėt kanė edhe disa sfida, ata do tė pėrgatiten pėr tė prezantuar dhe mbrojtur produktin dhe projektin e tyre para Jurisė njėmbėdhjetė anėtarėshe ku do tė ballafaqohen me pyetje nga mė tė ndryshmet, duke ju dhėnė kėshtu eksperiencė tė vyer nė vetvete qė do t’i shoqėrojė gjatė karrierės sė tyre profesionale.

Pėr ecurinė e vlerėsimeve, opinioni publik do tė njoftohet pėrmes partnerėve dhe mbėshtetėsve mediatik, derisa kandidatėt do tė njoftohen drejtpėrdrejtė pėrmes stafit organizativ tė ICT Awards IV.

ICTSmedia si themeluese dhe organizatore e vetme e Albanian ICT Awards dėshiron tė pėrēojė mesazhin pėr opinionin publik se ngjarja “ICT Awards” pėr tė cilėn kohėve tė fundit ka pasur tentativa tė ndryshme dhe tė paautorizuara tė keqpėrdorimit tė simbolit, logos, vlerave dhe identitetit me anė tė disa nismave tė ndryshme paralele, pėrfaqėsohet vetėm nga ICTSmedia dhe nuk qėndron prapa nismave tė tilla tė kopjuara.

Kėshtu, ēdo pranverė, Albanian ICT Awards, bėhet porta e sipėrmarrėsve dixhitalė dhe kreativėve tė rinj me synimin e vetėm: impaktin shoqėror me vėnien nė shėrbim tė revolucionit tė katėrt industrial, teknologjisė sė informacionit dhe komunikimit./ICTSMedia