Deklaratat e kryeministrit Rama mbi kandidimin e miliarderit Donald Trump nė zgjedhjet presidenciale amerikane janė bėrė objekt edhe i intervistės qė kryeministri dha pėr televizionin CNN.

Gazetari i ka kujtuar Ramės se po komenton pėr zgjedhjet e njė vendi tjetėr dhe kjo nuk ėshtė diplomatike, por kryeministri shqiptar ka pohuar se Shtetet e Bashkuara janė mė shumė se njė shtet qė i pėrket vetėvetes.

Kryeministri ka theksuar se, SHBA janė njė vend lider botėror dhe ka shtuar se, ai nuk ėshtė i vetmi qė ka mendimin se Trump ėshtė njė rrezik jo vetėm pėr vetė Shtetet e Bashkuara.

CNN: Kryeministri i Shqipėrisė thotė se zgjedhja e mundshme si president e kandidatit qė kryeson garėn e republikanėve do tė dėmtonte marrėdhėniet amerikane me kėtė vend. Pyes Edi Ramėn se pėrse e tha kėtė dhe se ēfarė nėnkupton ekzaktėsisht?

Kryeministri Edi Rama: SHBA ėshtė “njė qytet i shndritshėm mbi njė kodėr” pėr ne, por perspektivat qė po dėgjojmė nga Donald Trump janė me tė vėrtetė shqetėsuese dhe po cėnojnė realisht atė ēka SHBA ėshtė nė sytė tanė.

CNN: Ju jeni nė dijeni, pa dyshim, qė kortezia diplomatike zakonisht nėnkupton qė liderėt e huaj nuk komentojnė mbi zgjedhjet nė vende tė tjera, por duket qartė se ju keni vendosur qė kjo ēėshtje ėshtė aq e rėndėsishme saqė e tejkalon kėtė protokoll...

Kryeministri Edi Rama: Nuk komentova mbi zgjedhjet. Unė thjesht thashė diēka qė kuptoj, pastaj nuk jam as i pari dhe as i vetmi qė e thotė. Udhėheqės tė tjerė nė Europė kanė shprehur tė njėjtat shqetėsime, pasi SHBA-tė janė vend lider dhe shumė tė rėndėsishme pėr t’i pėrkitur vetėm vetes sė tyre. SHBA ėshtė nė sytė tanė njė lider botėror, qė ne e ndjekim si njė shembull vėrtet frymėzues dhe ky shembull frymėzues ėshtė ngritur mbi vlera dhe parime pėr tė cilat Amerika ka luftuar dhe qė e kanė bėrė Amerikėn tė madhe.

CNN: Nėse do tė ndodhė qė Donald Trump tė fitojė emėrimin e Partisė Republikane, atėherė do tė bėhet shumė mė e ndėrlikuar pėr tė gjithė ata qė kanė shprehur kėtė frikė...

Kryeministri Edi Rama: Larg qoftė! Besoj se do tė dėmtonte shumė SHBA-nė dhe do tė dėmtonte shumė botėn demokratike, pasi ai, nė fund tė ditės do tė duhet tė bėnte disa prej gjėrave qė po thotė se do tė bėjė dhe pa dyshim, kjo do tė ishte shumė e dėmshme. Gjithashtu, shpresoj qė ndėrkohė ai tė jetė nė gjendje tė mėsojė mė shumė mbi botėn, tė mėsojė mė shumė mbi myslimanėt, tė mėsojė mė shumė se ka shumė njerėz, qė pavarėsisht besimit apo etnisė sė tyre, jetojnė me krenari me vlerat qė Amerika pėrfaqėson dhe i mbrojnė kėto vlera, edhe pėrmes sakrifikimit tė fėmijėve tė tyre, nė luftėrat qė bėjnė pėrkrah Amerikės.

/ Top Channel