Orari i Samsung pėr lansimin e modeleve tė reja tė telefonave Galaxy edhe njė herė do tė pėrputhen me iPhone tė Apple. Dhe jo vetėm pėr shkak se tė dyja pajisjet nė pėrgjithėsi duket se janė gati pėr treg rreth tė njėjtės kohė tė vitit – vjeshtės.

Gjithashtu pėr shkak se Apple thuhet se ėshtė duke kėrkuar tė ofrojė njė model tė ri tė iPhone nė panelet OLED kėtė herė – tė paktėn pėr njė telefon me ekranin prej 5.5”.

A do tė jetė ky modeli i ri i iPhone Plus. Apo ndoshta bėhet fjalė pėr iPhone 7 Pro?

A do tė ketė kuptim nėse Apple do tė ofrojė njė konkurrent direkt tė fabletit tė ardhshėm – Samsung Galaxy Note 6? Gjasat nuk janė tė vogla qė Apple tė ofrojė Apple Pencil nė modelin e ri tė iPhone Pro, ngjashėm sikurse bėri nė iPad Pro.

Por ėshtė pothuajse e sigurtė se iPhone Pro (apo modeli i ri i Plus) dhe Galaxy Note 6 do tė vijnė me kėto karakteristika:

  • Ekranin me 5.5 apo 5.7”
  • Teknologjinė e ekranit OLED (apo Super AMOLED)
  • Lapsin digjital – Apple Pencil apo Samsung S Pen


Megjithatė, tashmė janė bėrė pothuajse zyrtare edhe tiparet tjera qė do t’i ofrojė Samsung Galaxy Note 6, dhe ato pėrfshijnė dimensioned prej 153 x 75 x 7.8mm, ekranin nė 5.7” Super-AMOLED me 1440 x 2650 piksel nė Quad HD, ose 2K), sistemin operativ Android 6.1+, procesorin Qualcomm MSM8996 Snapdragon / 820 apo Exynos 8890 Octa, 6GB RAM, kamerat me 12MP – 4K video recording dhe kamerėn e pėrparme me 5MP, baterinė me 3,100mAh, si dhe opsionet e memories prej 132, 64GB dhe 128GB, ndėr tė tjera.