Modelet e fundit tė telefonave tė Google Nexus 5x dhe Nexus 6p janė nė treg pėr jo mė shumė se gjashtė muaj nė treg, por tashmė kanė filluar thashethemet pėr linjėn e re tė telefonave Nexus tė cilėt do tė vijnė kėtė vit.

Nė janar njė raport pretendoi se HTC ėshtė duke punuar nė dy modelet e reja tė linjės Nexus, ndėrsa ėshtė raportuar edhe njė herė kėtė javė pėr kėtė gjė.

Nė 2015, Google ka lėshuar dy modele tė reja tė telefonave Nexus pėr herė tė parė nė histori, dhe tabletin Nexus.

Tė dyja modelet janė mjaft tė mira, por Nexus 6P mund tė jetė njėri prej modeleve mė tė mirė tė vitit 2015.

Kėtė vit pritet qė dy modelet e telefonave Nexus tė vijnė me ekranin prej 5” dhe 5.5”.