Kjo pjesė e mbushėsit pėr laptop quhet thelb, bllok ose unaza EMI, dhe shumica e njerėzve nuk e dinė se pėr ēfarė nė tė vėrtetė shėrben.

Shumica prej nesh kemi vėrejtur njė cilindėr tė vogėl qė gjendet nė mbushėsin e laptopit, por nėse mendoni se ai qėndron aty vetėm pėr dekorim, atėherė e keni shumė gabim. Kjo pjesė e vogėl luan rol tė rėndėsishėm nė funksionimin e duhur tė laptopit, transmeton Telegrafi.

Nė fakt, kjo pjesė quhet thelb, bllok apo unaza EMI, dhe ajo izolon laptopin nga ndėrhyrjet elektromagnetike dhe zhurmat qė vijnė nga valėt qė i mbledh vet kablloja, apo nga zhurmėt e krijuara nga konvertuesi AC-DC.

Unaza EMI ėshtė nė fakt njė lloj elektro-shurdhuesi qė liron rrymėn e frekuencave tė larta, dhe qė shėrben si njė mjet i fuqishėm pėr zvogėlimin e zhurmės. /Telegrafi/