Samsung i ka vonuar dėrgesat e Galaxy Note 7 tek operatorėt mobil, pas dyshimeve se bateria e fabletit po eksplodon nė disa raste. Dhe ky fakt ka bėrė qė vlera tregtare e Samsung tė ulet pėr 7 miliardė dollarė.

Investitorėt i ngadalėsuan aksionet e tyre pėr dy javė pasi lideri i telefonave ka thėnė pėr Reuters tė mėrkurėn se dėrgesat ishin vonuar pėr shkak tė testimeve tė kontrollit tė cilėsisė, dhe se dėrgesat tek tre oepratorėt mobil tė Koresė sė Jugut ishte ndalur.

Gabimet me pajisje tė reja tė avancuar qė po i lanson Samsung mund tė paraqesin njė goditje tė madhe pėr gjigantin e Koresė sė Jugut, sidomos pėr modelin e ri tė fabletit Galaxy Note 7 i cili ėshtė menduar si njė rival pėr modelet e reja tė iPhone qė priten tė zbulohet javėn e ardhshme.