Versioni i fundit i sistemit operativ tė Apple iOS 10 do tė lėshohet nė iPhone dhe iPad mė 13 shtator.

Pėrditėsimi i fundit i Apple, iOS 10 do tė jetė nė dispozicion pėr shkarkim nė iPhone dhe iPad duke filluar nga data 13 shtator. Kjo datė ėshtė bėrė zyrtare nga vetė kompania Apple.

Versioni i ri i softuerit mobil tė Apple, iOS 10 sjell shumė pėrmirėsime nė sistemin operativ tė Apple.

iOS 10, sjell shumė ndryshime nė iPhone/ iPad, duke pėrfshirė edhe ekranin interaktiv pėr mbylljen e telefonit, njoftimet me 3D Touch si dhe shkurtesat nė ballinėn e telefonit.

Mė pas, Siri do tė ofrojė risi tė ndryshme nė iOS 10, duke pėrfshirė edhe mesazhet dhe komandat e ndryshme.

Por cilat pajisje mobile tė Apple do tė mund ta marrin versionin e ri tė sistemit operativ iOS 10?

Kjo ėshtė lista e telefonave dhe tabletėve tė ndryshėm tė Apple qė do tė mund tė pajisen me iOS 10:

iPhone 6S/ 6S Plus

iPhone 6/ 6 Plus

iPhone SE

iPhone 5/ 5S/ 5C

iPad Pro 12.9/ 9.7″

iPad Air/ Air 2

iPad Air

iPad gjenerata e 4