Teksa Facebook thotė se mbrojtja e privatėsisė sė pėrdoruesve tė tij ėshtė prioriteti kryesor, disa informacione do tė bėnit mirė qė tė mos i linit nė profil, si adresa e shtėpisė apo shkolla qė keni ndjekur.

Kėto janė 10 informacionet qė duhet tė fshini sa mė parė nga rrjeti social.

Ditėlindja

Ditėlindja ėshtė njė detaj i rėndėsishėm rreth njė individi, ashtu si emri dhe adresa e shtėpisė, me anė tė sė cilave njerėzit mund tė aksesojnė mė lehtė llogarinė tuaj bankare dhe detaje personale.Numri i telefonitRasti mė i mirė ėshtė qė t’ju marrė nė telefon njė admirues/e, ndėrsa ai mė i keq, ėshtė qė t’ju pėrndjekin.

Pjesa mė e madhe e “miqve” tuaj

Profesori i Psikologjisė nė Oxford, Robin Dunbar, pėrllogarit se njerėzit mund tė mbajnė rreth 150 marrėdhėnie tė qėndrueshme. Pasi vėzhgoi 3375 pėrdorues tė Facebook,Dunbar zbuloi se pjesa mė e madhe e miqve ishin thjeshtė pėr numėr. Ndaj, mbani sa mė pak miq nė rrjetin social, me tė cilėt mund tė keni njė bashkėveprim tė shėndetshėm.

Fotografi tė fėmijėve/pjesėtarėve tė vegjėl tė familjes

Bėjini vetes kėtė pyetje: Ēfarė lloj informacioni do tė donin fėmijėt tė shihnin rreth vetes nė internet nė tė ardhmen? Brezat e mėparshėm nuk kishin nevojė ta mendonin kėtė, por me zhvillimin e internetit dhe rrjeteve sociale, kjo po kthehet nė njė pyetje tė rėndėsishme.

Shkolla qė ndjekin tė vegjlit

Sipas njė raporti britanik, numri i ngacmimeve seksuale ėshtė rritur pėrgjatė vitit tė fundit. Ndaj, gjėja e fundit qė do tė donit ėshtė qė t’i jepnit njerėzve tė tillė informacion se nė cilėn shkollė shkojnė fėmijėt tuaj.

Vendndodhja

Shėrbimi i vendndodhjes ofrohet nė telefonat Android dhe iPhone.

Nė 2015-ėn TechCrunch raportoi se mbi 500 milionė pėrdorues futeshin nė Facebook vetėm nėpėrmjet telefonit, qė do tė thotė se i njėjti numėr ka potencialin pėr tė ndarė vendndodhjen nė internet dhe kushdo qė dėshiron t’ju bėjė keq e ka tė lehtė t’ju gjejė.

Shefin tuaj

Kjo ėshtė klasike. Facebook ėshtė rrjet social dhe pėrdoret kryesisht pėr t’u relaksuar dhe pėr t’u shprehur lirshėm. Por shefi juaj mund tė shohė gjithēka, ndoshta edhe gjėra qė nuk duhet.

Mos bėni tag vendndodhjen tuaj!

Njerėzit e harrojnė qė tė bėrit “tag” vendndodhjen kur janė nė shtėpi zbulon adresėn e tyre.

Kur dhe ku do tė shkoni me pushime

Sipas faqes “This is Money”, ata qė grabiten gjatė kohės qė janė me pushime mund tė mos pėrfitojnė nga siguracioni nėse kanė postuar nė rrjete sociale planet pėr pushime.

Statusi i lidhjes

Nėse doni tė festoni njė lidhje tė re, mos e bėni kėtė nė Facebook. Lidhja mund tė mos funksionojė dhe ndryshimi i statusit nga “nė njė lidhje” nė “single” do t’ju bėjė tė ndiheni mė keq seē duhet.