Tė dielėn nė orėn 02:00 tė mėngjesit akrepat e orės lėvizin 60 minuta para, duke rikthyer orėn verore.

Ora verore zgjat 7 muaj deri tė dielėn e fundit tė muajit tetorit. Ndryshimi bėhet pėr tė shfrytėzuar mė shumė dritėn e diellit dhe pėr tė kursyer energji.

Teoria e ndryshimit tė orės ėshtė hedhur qė nė shekullin XVIII, nga Benjamin Franklin, me argumentin se me realizimin e saj do tė kursehej mė shumė energji.

Nė fillim tė shekullit tė kaluar, teoria e tij u mor nga britaniku Uillett Uilliam, i cili e paraqiti atė nė Dhomėn e Komuneve qė i dha dritėn e jeshile projektit “British Summer Time” nė vitin 1916, ku pėrfshihej lėvizja e akrepave tė orės pėrpara gjatė verės pėr tė kursyer energji.

/ Top Channel