orgazam femerore (studim)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  orgazam femerore (studim)

  Receta Gatimi

  Ėshtė botėrisht i pranuar, nga seksologėt dhe seksterapistėt, fakti qė gratė qė nuk dinė teorikisht ēfarė ėshtė argasma dhe se si duhet ta arrijnė atė, e kanė tė vėshtirė ta ēojnė veten nė argasmė. Ėshtė pikėrisht mos dija shkaku qė mbi 30% e grave qė bėjnė jetė seksuale te rregullt dhe qė janė tė martuara, nuk e kanė provuar asnjėherė orgasmėn. Shumica e kėtyre grave gėnjejnė kur u thonė partnerėve, pėr tė mos i ofenduar ata, se e kanė arritur orgasmėn, kur atė nuk e kanė arritur. Ato e simulojnė orgasmwn.

  Pėr t’u ndihmuar, do ta shtjelloj brenda mundėsive qė lejon kjo faqe problemin e orgazmės.

  Orgazma ėshtė njė nga ato eksperienca qė askush nuk mund ta pėrshkruajė nė mėnyrė ekzakte.Ajo ėshtė njė gjendje emocionale aq e fuqishme sa qė fjalėt nuk janė te afta ta pėrshkruajnė.[b]

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: orgazam femerore (studim)

  Njohuritė qė kemi sot pėr orgazmėn seksuale humane, burojnė nga kėrkimet e pasura dhe tė shkėlqyera qė bėnė Master dhe Johnson. Ata studiuan ndryshimet fiziologjike gjatė orgazmės nė shumė burra dhe gra, nga mosha tetėmbėdhjetė vjeē deri nė nėntėdhjetė vjeē. Ne qė nuk kemi qenėme tanė studimet qė ata bėnė, le ta pėrfytyrojmė njė pjesė tė punės sė tyre nė kėtė mėnyrė:

  Jemi nė njė dhomė gjumi tė shndruar nė njė laborator eksperimental, ose po tė doni nė njė laborator modern tė adaptuar si dhomė gjumi. Nėn kushte tė kontrolluara me kujdes, me observues tepėr tė shkathet, me ndriēim si nė xhirimet kinematografike, me magnetofona plot shirita regjistrues dhe me njė kamera filmimi 16 mm. Qė tė gjitha kėto punonim pa ndėrprerje. Nė qendėr tė vėmendjes ėshtėnjė grua vullnetare, qė ėshtė angazhuar nė interkursė seksuale, me njė burrė, po ashtu vullnetar. Ata bėnė seks tė plotė, pa pyetur pėr ambientin. Elektrodat e vendosura nė shumė pjesė tė ndryshme tė trupit tė gruas regjistrojnė me kujdes impulset elektrike, qė disa kėrkues i ndiqnin nė ekranet e televizorėve. Regjistrime tė kujdesshme bėnė edhe kamerat dhe magnetofonat. Zotnia qė ishte i angazhuar nė seks, menjėherė u largua nga skenadhe u zėvendėsua nga njė vullnetar tjetėr, pak a shumė me tė njėjtin pasion pėr punė.

  Ky proces vazhdoi nė kėtė mėnyrė deri sa gruaja arriti dyzet orgazmadhe dhjetė shpirtrat e pandrojturburrėrorė, qė punuan njeri pas tjetrit, dhuruan gjithēka tė mirė pėr shkencėn.

  Zonja donte akoma, por eksperimentuesit i griu pėr tė ngrėnė darkė. Magnetofonave u mbaroi shiriti. Kamerave u mbaroi filmi dhe gratė e punonjėsve shkencorė nė shtėpitė e tyre pritnin nė ankth. Ato filluan t’u binin telefonave pėr tė kėrkuar burrat e tyre nė laborator.

  Dikush mund tė pyesė i ēuditur: Sa orgazma tė tjera mund tė kish arritur ajo grua pa dritat, pa kamerat, pa regjistruesit dhe pa observuesit e pasionuar?. Kėsaj pyetje nuk i pėrgjigjet njeri nė mėnyrė ekzakte.

 3. #3
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: orgazam femerore (studim)

  Bo bo kuklla! Leni kto muhabete se na hoqe menjen!

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: orgazam femerore (studim)

  Siē e shikoni, seks terapia, pa asnjė dyshim, nuk do tė ekzistonte po tė mos ishin Master dhe Johnson, qė studiuan mijėra episode seksuale pėr tė mėsuar se si ndodh funksionimi seksual. Kėto studime na dhanė informacion tė vlefshėm shkencor, qė e pėrdorim pėr tė ndihmuar njerėzit tė bėjnė jetė seksuale mė tė mirė.

  Tani qė ne pėrfytyrojmė punėn e kėtyre shkencėtarėve qė vėzhguan njerėzit qė bėnin seks, shumė nga ne mund tė mendojnė “Hajde punė shkencore, hajde! Gallatė!”. Po, nė fillim ata mund tė jenė “eksituar seksualisht” duke parė gjithė kėtė aktivitet seksual. Por me siguri pasi observuan disa mijėra episode tė tilla, puna e tyre u shndruar nė njė rutinė shkencore tė vėrtetė.

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: orgazam femerore (studim)

  Ata e ndanė pėrgjigjen orgasmike nė katėr faza:1- Faza e eksitimit, 2-Faza e platesė, 3- Faza e orgazmėsdhe 4- Faza e rezolucionit.

  Faza e eksitimit- Ėshtė faza fillestare e pėrgjigjes seksuale. Kjo fazė karakterizohet tek gratė me ndryshime nė klitor dhe nė vagjinė. Lubrifikimi dhe zmadhimi i buzėve vagjinale ndodh brenda tridhjetė sekondave nga fillimi i ēdo forme stimulimi efektiv, qoftė fizik ose psikologjik (duke fantazuar, duke lexuar, shikuar dhe dėgjuar materiale erotike). Nė disa gra, por jo nė tė gjitha, vihet re njė zmadhim dhe fortėsim i klitorit. Gjaku vazhdon tė pompohet nė zonėn e vulvės dhe shkakton njė ėnjtje te saj dhe tė pjesės sė poshtme tė vagjinės. Vihet re zmadhimi dhe zgjatja e pjesės sė sipėrme tė vagjinės. Rriten kontraktimet e mitrės. Tė gjitha kėto ndryshime lehtėsojnė penetrimin. Vagjina pas kėtyre ndryshimeve ėshtė e hapur, e butė, e lagur, dhe e zgjatur pėr tė mirėpritur njė penis tė erektuar plotėsisht. Kėto ndryshime ndodhin tek vajzat e pamartuara, tek gratė e martuara, tek gratė qė kanė hequr mitrėn, tek gratė pas menopauzės dhe madje tek gratė me vagjinė artificiale (transseksualet). Rriten dimensionet e thithėzave tė gjinjve dhe gjinjtė ngrihen ose erektohen.

  Faza e Platesė - Ndryshimet trupore vazhdojnėdrejt njė faze mė tė avancuar. Ėnjtet 1/3 e jashtme e vagjinės. Kjo ēon nė rritjen e lagėshtisė sė buzėve qė e bėn mė tė lehtė penetrimin dhe krijon njė mbėshtjellje tė shtrėnguar rreth penisit. Fryhen dhe zgjaten 2/3 e sipėrme tė vagjinės. Mitra ngrihet dhe kontraksionet e saj bėhen mė tė shpeshta. Kėto kontraksione i japin gruas kėnaqėsi. Klitori tėrhiqet dhe kthehet nga lart. Vlera e kėtij ndryshimi tė klitorit deri mėsot nuk ėshtė shpjeguar. Buzėt e vagjinės ndryshojnė ngjyrė, nga rozė e hapur bėhen violetė, nė vartėsi tė mbushjes sė tyre me gjak. Rritja e presionit arterial bėn qė tė dallohen vazat e gjakut nė qafė. Gjinjtė vazhdojnė tė zmadhohen dhe arrijnė dimensionin e tyre mė tė madh menjėherė para orgazmės. Areolat rreth thumbave ėnjten dhe thumbat duken tė tėrhequra brenda. Frymėmarrja shpeshtohet dhe tensioni i gjakut vazhdon tė rritet

  Faza e Orgazmės-Argasma ndodh tek burrat dhe tek gratė, por fatkeqėsisht, orgazma tek gratė ėshtė mė pak e njohur. Ka njerėz qė e mohojnė praninė e saj, siē ka dhe tė tjerė qė pėrpiqen ta minimizojnė atė. Alfred Kinsey, pėr herė tė parėnė vitin 1950 i tha opinionit amerikan se edhe gratė kanė orgazma dhe kjo i ēuditi amerikanėt.Mbi 30% e grave tė martuara dhe tė pėrfshira nė jetėn seksuale aktive, sot, nuk janė tė afta tė ndjejnė magjinė e saj.

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: orgazam femerore (studim)

  Orgazma fillon me njė ngritje tė mitrės dhe me kontraksione tė rregullta tė saj qė ndodhin ēdo 0.8 sekonda. Ky ritėm ka tė njėjtėn frekuencė meejakulacionin e orgazmės mashkullore. Kėto kontraksione krijojnė njė lloj thithje nė vagjinė dhe gruaja ndjen se ajri po hyn brenda saj gjatė kėsaj faze. Shtrėngohet sfinkteri anal. Pėrkulen si kthetra gishtat e kėmbėve. Tek gratė qė presin tė lindin, ose qė janė pas lindjes, mund tė dalė pak qumėsht nga gjinjtė qė janė zmadhuar. Shpeshtohet pulsi dhe frymėmarrja. Klitori tėrhiqet mė shumė nėn lafshėn e tij. Gruaja ndjen kėnaqėsinė intensive dhe ndjesinė maksimale tė orgasms. Kjo zgjat jo mė shumėse dhjetė ose pesėmbėdhjetė sekonda.

  Faza e Rezolucionit.Kjo fazė finale fillon me zbehjen e kontraksioneve tė mitrės. Fillonlargimi i gjakut nga zona pelvike. Kjo fazė vazhdon deri sa organet pelvike kthehen nė gjendjen e tyre tė qetėsisė. Rrahjet e zemrės, frymėmarrja, presioni i gjakut dhe skuqja e lėkurės kthehen ne normė. Qė tė ndodhin kėto ndryshime duhet rreth gjysmė orė. Ulja e tensionit tė gjakut jep ndjenjėn e lodhjes dhe tė relaksimit.

  Disa gra flasin pėr orgasmė klitoriale qė dallon nga orgasma vagjinale. Rrallė ndodh qė orgasma tė jetė shumė e lokalizuarrreth klitorit ose vagjinės.Mė shpesh argasma pėrhapet nė tė gjithė trupin.

  Sa mė shumė gruaja tė relaksohet dhe tė pėrfshijė pelvisin dhe gjenitalet e saj nė kėtė proces, aqmė shumė do tė ndjejė. Pėrqendrimi i vėmendjes nė ato qė ndjen dhe tė marrė frymėme pelvisin dhe gjenitalet e saj, kjo e ndihmon gruan tė risė kėnaqėsinė.

  Orgazmat e Shumta (multiple)

  Orgazmat multiple janė njė seri orgazmash, ku njėra pasohet nga tjetra.Nė shumicėne rasteve, gratė provojnėnjė moment pushimi tė shkurtėr midis orgazmave dhe pastaj vazhdojnė me njė tjetėr. Disa gra flasin pėr argasma tė vazhdueshme dhe tė zgjatura. Orgazmat multiple dhe ato tė zgjaturamund tė mėsohen me praktikė. Hapi i parė ėshtė qė gruaja tė mėsojė tė jetė nė stimulim intensiv dhe tė vazhdueshėm pasi e ka pasur njė orgasmė. Ajo duhet tė marrė frymė thellė dhe tė lėvizė pelvisin e saj. Kėto veprime t’i kombinojė me stimulimin qė i duket mė i miri dhe kėto tė gjitha sė bashku do ta ēojnė atje ku ajodėshiron.

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: orgazam femerore (studim)

  A lodhen gratė?

  Nė protokollet kėrkimore shėnohet“….tė lodhura por tė lumtura” . Orgazma mashkullore ėshtė e variantit “e tėra ose asgjė”. Ajo ngjan me “ligjin e zemrės”, ku arritja e tensionit seksual mahnitės, pasohet nga njė lėshim eksploziv. Tek gratė ka disa tipa orgazmash. Ato e kanė edhe variantin “ e tėra ose asgjė”, por ndryshe nga burrat, ato janė tė afta pėr orgazma tėpėrsėritura, ashtu si dallėndyshet qė rrėshqasin me shpejtėsi duke u ulur e ngritur mbi ujė.

  Kjo ėshtė njė seri klimaksesh seksuale ku tensioni rritet shpejt dhe ēlirimi prej tij vjen po ashtu shpejt dhe pėrsėri rritet menjėherė nė njė lartėsi tė re dhe kėshtu vazhdon. Kush nuk i ka parė dallėndyshet qė rrėshqasin mbi ujė me siguri ka parė se si njė gur i sheshtė i hedhur me forcė shkon nė sipėrfaqen e valėve. Kėshtu mund tė krahasohen orgazmat e shumta tek gruaja. Majat nuk janė kurrė shumė tė larta dhe luginat nuk janė kurrė aq tė thella siē janė nė orgazmėn e plotė. Megjithatė, ato janė pėrvoja tė bukura kėnaqėsie, siē janė dhe orgazmat e plota. Gjithkush dėshiron tė jetė njė dallėndyshe!.

  Pse disa grakanė kaq shumė orgasma, ndėrsa tė tjera nuk kanė fare?

  Te kesh potencialin pėr tė arritur orgasmėn (potencial qė e kanė tė gjitha gratė) dhe ta arrish atė me tė vėrtetė, nuk ėshtė e njėjta gjė. Tek ēdo grua masa indore rreth njė kilogram qė quhet truri, vendos nė se do tė kesh argasma pa kufizim nė numėr. Vendimi pėr tė arritur klimaksin seksual nuk merret nė vagjinė, ai merret nė kokė.

  Natyra, pėr riprodhimin nuk kėrkon kėnaqėsi seksuale. Riprodhimi ka vetėm njė kėrkesė, sperma tė depozitohetnė vagjinė (qoftė edhe me njė lugė ). Kėnaqėsia e interkursės seksuale – orgasma -ėshtė pėrgjegjėsi individuale e atyre qė marrin pjesė nė tė.

  Tani shpresoj ta kesh tė qartė qė orgasma nuk ka tė bėjė vetėm me marrėdhėnien seksuale tė mirėfilltė - penisi nė vagjinė – (siē e dije ti), por ėshtė kulmi i kėnaqėsisė seksuale qė vjen edhe si pasojė e vetė-masturbimit, masturbimit reciprok, fantazive seksuale, ėndrrave, eksitimit seksual jashtė gjenital duke lexuar, shikuar dhe dėgjuar materiale erotike dhe ajo realizohet gjithmonė nė tru.

 8. #8
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: orgazam femerore (studim)

  C’ ėshtė stimulimi seksual total?

  Ėshtė mėnyra pėr tė intensifikuar kėnaqėsinė seksuale. Kjo arrihet duke pėrdorur tė gjitha rrugėt e mundshme erotike. Bashkėshortėt mobilizojnė tė gjitha rrugėt e mundshme ndjesore. Ky rekrutim ndjesor nė fillim bėhet me ndėrgjegje, mė vonė ai del nga kontrolli, bėhet automatik, i pavullnetshėm dhe rrit suksesin e aktivitetit seksual.

  Ndjenja e parė ku duhet pėrqendruar ėshtė ndjenja e prekjes. Ndonėse kjo ndjenjė ėshtė mė e nėnkuptuara, disa herė neglizhohet. Nė pėrvojėn prekėse ka dy anė: Tė prekėsh dhe tė jesh i prekur. Po qe se mirėkuptohen kėto dy anė, ato do tė ndihmojnė njėra-tjetrėn.

  Pas prekjes, veēanėrisht, nė zonat mė sensitive tė njeri-tjetrit, rėndėsi ka ndjenja e dėgjimit. Kur ajo pėshpėrit diēka erotike nė veshin e tij, njė element tjetėr hyn nė lojė. Kur ndjenja e dėgjimit hyn nė veprim, burri eksitohet mė shumė dhe nxitet ta eksitojė edhe ai mė shumė gruan.

  Vėzhgimi dhe shikimi kanė rėndėsi tė jashtėzakonshme pėr tė marrėkėnaqėsi sa mė tė plotė nga seksi. Tė shikosh organet seksuale tė tua dhe tė partnerit ėshtė shumė eksituese. Aq mė shumė ndikon kur shikon ndryshimet qė ato pėsojnė gjatė aktivitetit seksual. Tė shikosh trupin lakuriq tė partnerit, lėvizjet e tij ose tė saj gjatė intekursės seksuale, kjo bėn qė tė shtohet intensiteti i pėrvojės seksuale. Ėshtė veēanėrisht shumė eksituese pėr njė burrė kur sheh gruan lakuriq gati pėr tė bėrė seks me tė. Pėr tė gjitha kėto arsye ambienti ku behet dhe koha kur behet seks duhet te rregullohen qė tė ketė aq dritė sa partnerėt tė shohin njeri-tjetrin.

  Jeta seksuale e ēdo mammali, me pėrjashtim tė njeriut, dominohet nga shqisa e tė nuhaturit. Njerėzit bėjnė kujdes tė veēantė pėr pastrimin dhe heqjen e erės sė trupit tė tyre, deri sa nuk lenė erė tė ketė mbetur. Edhe pse industria e prodhimeve sanitare dhe deodoranteve ka hedhur nė qarkullim mijėra artikuj tė ndryshėm, fatmirėsisht trupi ynė nuk dorėzohet kaq lehtė. Aparati nervor qė ndjen erėn ėshtė zgjatim direkt i trurit. Bulbi olfaktor ėshtė pjesė e trurit qė zbret poshtė nė pjesėn e sipėrme tė hundės.

  Janė me shumė vlerė ushtrimet Kegel-it, pėr tė forcuar muskujt e dyshemesė sė pelvisit. Pėr kėto ushtrime mė janė bėrė disa pyetje, pėr tė cilat do tė kem rast tė pėrgjigjem.

 9. #9
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: orgazam femerore (studim)

  Ē’janė miniorgasmat?

  Ka disa tė reja, tė rinj, gra dhe burra, qė kanė njė problem shqetėsues lidhur me orgasmėn. Ata e arrijnė orgasmėn jo vetėm shumė shpejt, por edhe shume shpesh. Disa e duan kėtė, por ka tė tjerė qė nuk ndjehen mirė. Gjithkush mund ta kuptojė sa shqetėsuese ėshtė pėr njė vajzė kur arrin nėorgasmė nė klasė, nė mes tė orės sė mėsimit. Orgazma nė kėtė rast ndodh krejt pa eksitim seksual. Mjafton qė dikush tė ulet nė prehrin e saj dhe ajo arrin nė orgasmė!

  Ka disa gra dhe vajza qė ndonėse ndjejnė dhimbje ose kruarje dhe vagjina u vjen erė tė papėlqyer, nuk pranojnė tė shkojnė tek gjinekologu. Pse e refuzojnė vizitėn tek mjeku kėto gra e vajza? Sepse kanė frikė se gjatė vizitės ato mund tė kalojnė nė orgasmė.

  Orgazma, ėshtė njė refleks qė e ēliron personin nga tensioni seksual. Disa gra thonė se kur veshinpantallona tė ngushta ndjejnė tė ngacmohen dhe kalojnė nė orgasmė. Nė kėtė rast pantallonat fėrkojnė gjenitalet. Pėr gra tė tjera njė presion qė ushtrohet nė zonėn pelvike (kur dikush ulet nė prehrin e tyre) bėn tė rritet eksitimi dhe tė arrijnė nė orgasmė. Ushtrimet e Kegelit (shtrėngimi dhe lirimi i muskujve tė dyshemesė pelvike) qė ndodh pa e kuptuar, mund tė shkaktojė orgasmė. Presioni (shtrėngimi) i dykofshėve, lėvizjet tundėse, mbėshtetja nė njė makinė larėse qė vibron, hipja nė biēikletė, ose fantazitė mund tė shkaktojnė gjithashtu orgazma.

  Mund tė ndodhė qė kruajtja aty poshtė kur ke ndonjė infeksion tė bėhet shkak pėr orgazmat e vogla e tė shpeshta.

  Pranojini kėto orgazma si njė dhuratė speciale qė ua bėn trupi juaj. Si diēka qė duhet ta gėzoni dhe jo tė shqetėsoheni e t’ievitoni ato.

  Tani besoj se e ke tė qartė ēfarė ėshtė orgazma. Mendimi qė ti ke pasur se orgazma arrihet vetėm gjatė aktit seksual ėshtė njė mit, njė keqkuptim. Orgazma realizohet nė tru dhe jo nė vagjinė.

 10. #10

  Re: orgazam femerore (studim)

  Njohuritė qė kemi sot pėr orgazmėn seksuale humane, burojnė nga kėrkimet e pasura dhe tė shkėlqyera qė bėnė Master dhe Johnson. Ata studiuan ndryshimet fiziologjike gjatė orgazmės nė shumė burra dhe gra, nga mosha tetėmbėdhjetė vjeē deri nė nėntėdhjetė vjeē. Ne qė nuk kemi qenė me tanė studimet qė ata bėnė, le ta pėrfytyrojmė......

  CILET JANE KONKLUZIONET E STUDIMIT ???

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Bukuri Femerore
  Nga ReniX nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 24-10-2012, 02:47 PM
 2. Njė studim i ri thotė se Facebook i bėnė njerėzit mė tė shoqėrueshėm!
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2010, 01:12 AM
 3. Kujtesa ėshtė e gjinisė …femėrore
  Nga EMAUS nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-04-2010, 11:04 PM
 4. Liber mbi Orgazmen Femerore
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2008, 09:55 PM
 5. Te brendeshme femerore
  Nga kuklla nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2008, 11:27 AM