Vendimi pėr tė reduktuar linjėn iPod shėnon mbylljen e njė kapitulli tė rėndėsishėm pėr luajtėsin popullor tė muzikės.

Apple njoftoi javėn e kaluar lamtumirėn e iPod Shuffle dhe Nano duke shkurtuar linjėn e luajtėsve portativ tė muzikės nė vetėm njė model: iPod Touch.

Sipas Business Insider, kompania konfirmoi largmin e pajisjeve nga dyqanet online por edhe ato fizike. Njoftimi nuk pėrbėn surprizė duke se se dy iPod-ėt nuk janė pėrditėsuar prej vitesh.

Vendimi pėr tė reduktuar linjėn iPod shėnon mbylljen e njė kapitulli tė rėndėsishėm pėr luajtėsin popullor tė muzikės.
Kur debutoi nė 2001, iPod ishte produkti kryesor qė sillte tė ardhura tek Apple. iPod kishte 40% tė tė ardhurave tė kompanisė nė 2006-ėn pėrpara se iPhone tė debutonte.

Nė 2014-ėn, viti i fundit kur Apple publikoi tė dhėna pėr shitjet e iPod si njė kategori mė vehte, kompania kishte shitur 14.4 milion iPod nga 55 milion njėsi nė 2008-ėn. /PCWorld Albanian