1. Ēfarė bėni me qejf

Para zgjedhjes sė karrierės (fushės sė studimit) filloni duke shqyrtuar gjėrat qė bėni mirė dhe krahasoni ato me lėndėt qė keni mėsuar gjatė shkollės sė mesme. Ēka keni mėsuar mė me qejf e ēka keni konsideruar si tė vėshtirė pėr ta mėsuar. Ju mund tė habiteni kur gjeni se disa nga gjėrat qė ju pėlqen tė bėni ēdo ditė mund tė jenė nė fakt faktor kyē tė njė karriere tė suksesshme.

2. Vlerėsoni shkathtėsitė tuaja

Gjithkush ka talent tė veēantė qė mund tė materializohet nė njė drejtim tė njė caktuar. Pėr shumė njerėz, talenti ka qenė i pranishėm qė nga fėmijėria; Pėr tė tjerėt talenti/shkathtėsia mėsohen me kalimin e kohės. Filloni duke shikuar aftėsitė qė mund tė pėrdoren nė punė ose shikoni nė shtigjet e karrierės qė pėrputhin aftėsitė dhe talentet tuaja aktuale.

3. Sa keni mundėsi tė fitoni bursa nga universiteti qė zgjedhin pėr vazhdim tė shkollimit?

Vizitoni web-faqet dhe rrjetet sociale (Facebook, Instagram) tė universitetit qė mendoni tė zgjidhni se a ka ndonjė postim (foto) tė studentėve qė kanė fituar bursa studimi jashtė vendit. Zakonisht universitetet private qė kanė marrėveshje pėr bursat Erasmus ofrojnė bursat dhe mundėsitė mė tė mira pėr vazhdimin e studimeve apo shkėmbime pėr njė semestėr nė vendet dhe universitetet mė tė mira evropiane dhe botėrore.

4. Ne Universitetin qe ju zgjidhni sa student qe pėrfundojnė shkollimin punėsohen

Nėse e njihni dikė qe e ka pėrfunduar universitetin ne te njėjtin fakultet (kolegj) qė ju po mendoni tė studioni mos hezitoni ti pyesni se sa vėshtirė e kanė pasur tė gjejnė njė vend pune. Gjithsesi edhe pėr kėtė fakt referohuni nė web-site ose rrjete sociale tė kolegjeve. Nėse kolegji I caktuar promovon punsueshmėrinė e studentėve atėherė pa hezituar shkoni caktoni takim dhe pyesni direkt personat pėrgjegjės pėr numrin e studentėve qė punėsohen pas pėrfundimit tė studimeve. Kolegjet qė nuk e promovojnė punėsueshmėrinė kanė problem serioze dhe si tė tilla ju duhet ti eliminoni nga zgjedhja juaj.