Ju ka rėnė telefoni nė ujė? Zbatoni kėtė kėshillė tė thjeshtė dhe ruani pajisjen tuaj tė preferuar.

Pasi ta nxirrni telefonin nga uji, duhet ta shkyēni atė nėse ka mbetur ndezur, dhe hiqni baterinė nėse ėshtė e mundur.

Merrni njė leckė dhe fshijeni mirė telefonin, pėr tė nxjerrė sasinė e tepėrt tė ujit. Edhe pse e keni fshirė, lagėshtia ka mbetur brenda nė pjesėt elektronike tė celularit.

Merrni njė shportė me kapak, ose njė qese tė zakonshme me gomė. Mbushini me oriz, vendosni celularin brenda dhe mbyllni mirė.

Orizi do tė marrė lagėshtinė nga telefoni dhe me pak fat telefoni juaj pėrsėri tė punojė. Lini telefonin nė oriz pėr 24 orė, nė mėnyrė qė lagėshtia tė largohet plotėsisht.