Edhe pse prodhuesit e telefonisė mobile pohojnė se ēdo version i ri pėrmirėson jetėn e baterisė, ne kemi pėrshtypjen se ėshtė e kundėrta. Pse ėshtė kėshtu?

Kjo ėshtė ndoshta pėr shkak tė “humbjes sė kapacitetit ‘, qė do tė thotė se njė pjesė e caktuar e energjisė humbet, shkruan Daily Mail.

Pėrqindja e fuqisė sė humbur rritet ēdo herė qė lidhni pajisjen tuaj me ngarkuesin. Pra, ēdo herė qė rimbushni baterinė tuaj, ju, nė tė vėrtetė, shkurtoni jetėn e saj.

Edhe pse duket vazhdimisht bateria e ringarkuar e shpejtė dhe tė zgjasė mė gjatė, ajo do tė jetė e pamundur tė zgjatė “pėrgjithmonė”.

Kjo “humbje e kapacitetit” ėshtė pasojė e ligjit tė dytė tė termodinamikės, dhe sa herė qė ajo merr disa pėrditėsime, ka njė humbje tė caktuar pariparueshme tė energjisė.

Ēdo herė qė bateria ėshtė e ngarkuar ose e shkarkuar, humbet njė sasi e vogėl e energjisė, me pak humbje tė kapacitetit tė baterisė qė nuk mund tė kompensohet.

Sa mė shumė qė pėrdorni baterinė, aq mė shumė energji ju humbni dhe bateria do tė arrijė pikėn kur nuk mund tė ngarkohet mė.