Apple ka njoftuar njė hyrje tė re nė gamėn e re tė iPhone-ėve tė kėtij viti, iPhone Xr.

iPhone XR, i cili u njoftua sė bashku me iPhone Xs dhe iPhone Xs Max tė ri, ndan shumicėn e teknologjisė sė telefonave mė tė fuqishėm, por vjen me njė lloj tjetėr tė ekranit.iPhone Xr vjen nė tre konfigurime magazinimi: 64GB, 128GB dhe 256GB. Xr do tė kushtoj 749 dollarė.

Pėr sa i pėrket harduerit, iPhone Xr vjen i instaluar me procesorin mė tė fundit tė Apple 7nm A12, ndėrsa ekrani Liquid Retina ėshtė me pėrmasė 6.1 inē, i cili ėshtė mė i madh se ai i instaluar nė iPhone Xs, megjithatė paneli ėshtė LCD dhe jo njė OLED.Kamera e iPhone Xr paketon njė konfigurim me njė lente tė vetme – e njėjta kamerė me kėnd tė gjerė qė ėshtė instaluar nė iPhone Xs.Jetgjatėsia e baterisė, nė krahasim me iPhone 8 Plus, ėshtė pėrmirėsuar pėr 90 minuta. Ju mund tė para-porositni telefonin mė 19 tetor, dhe do tė jetė nė dispozicion mė 26 tetor. Xr vjen nė ngjyre tė zezė, tė bardhė, tė kuqe, tė verdhė, koral dhe blu.