Testi i Inteligjences (italisht)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 15 prej 15
 1. #1
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Testi i Inteligjences (italisht)

  Receta Gatimi

  1 Test di intelligenza ideato da Einstein

  Einstein sosteneva che il 98% della popolazione mondiale non fosse in grado di risolvere questo test:

  ? Ci sono 5 case di 5 colori differenti.
  1 In ogni casa vive una persona di diversa nazionalitą.
  2 Queste 5 persone bevono una certa bibita, fumano una certa marca di sigarette ed hanno un tipo di animale.

  Indizi:

  1. L’Inglese vive nella casa rossa.
  2. Lo Svedese ha cani.
  3. Il Danese beve tč.
  4. La casa verde č a sinistra della bianca.
  5. L’abitante della casa verde beve caffč.
  6. La persona che fuma Marlboro alleva uccelli.
  7. L’abitante della casa gialla fuma Dunhill.
  8. L’abitante della casa al centro beve latte.
  9. Il Norvegese vive nella prima casa.
  10. La persona che fuma Blend vive accanto a quella che ha gatti.
  11. La persona che ha cavalli vive accanto a quella che fuma Dunhill.
  12. La persona che fuma Camel beve birra.
  13. Il Tedesco fuma Pall Mall.
  14. Il Norvegese vive accanto alla casa blu.
  15. La persona che fuma Blend ha un vicino che beve acqua.

  La domanda č:

  =CHI HA I PESCI?=

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  13

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  Edhe sikur te mendohem 1 nate te tere, nuk do ta gjej!
  Sigurisht pergjigja duhet te jete e thjeshte, por une per gjeagjeza dhe teste, sjam fare e afte!

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  sma merr mendja se do ta gjeje, edhe sikur ti futeshe per ta zgjidhur


 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  13

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  Lexo me vemendje rigen e pare te mesagjit tim!
  Te eshte dukur qe kam thene te kunderten nga ajo qe ke thene ti?!?!?

 5. #5
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)


 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  Gjermani mund te jete pergjigja.
  Merrni nje laps dhe shkruani te gjitha karakteristikat e 5 shpive

  ps:Nqs do ndonjeri dhe mund ta perkthej.
  [spoil:24qevx4q]1° casa GIALLA
  norvegese
  acqua
  gatti
  dunhill

  2° casa BLU
  danese
  te
  cavalli
  blend

  3° casa Rossa
  inglese
  latte
  uccelli
  marlboro

  4° casa VERDE
  tedesco
  caffč
  PESCI
  pall mall

  5° casa BIANCA
  svedese
  birra
  cani
  camel[/spoil:24qevx4q]

 7. #7
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  Bravo Renix, kjo ishte pergjigja e sakte.


 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  kjo ishte e vjeter shume

  ke me!

 9. #9
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  Futi ca ti ...........

 10. #10
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  une e shkruaj por pune eshte se nuk e kam gjet vet zgjidhjen... eshte shume absurde!

 11. #11
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  Gento! Nuk di Italisht ti re?
  Perktheje re se s'mor vesh gjo un!

 12. #12
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  ketu jemi ne nje forum shqiptar dhe do te ishte e mira qe te gjitha qe publikohen te jene ne shqip. flm per mirekuptimin. ( pa fyerje GENTI ) por nuk kuptoj asnjegje ne italisht keshtu qe nuk arrijme ti pergjigjemi .

 13. #13
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga anna\";p=\"27831
  ketu jemi ne nje forum shqiptar dhe do te ishte e mira qe te gjitha qe publikohen te jene ne shqip. flm per mirekuptimin. ( pa fyerje GENTI ) por nuk kuptoj asnjegje ne italisht keshtu qe nuk arrijme ti pergjigjemi .

  Test i inteligjences i krijuar nga Ajnshtajni

  Ajnshtajni mendonte se 98% e popullates boterore nuk ishte ne gjendje ta zgjidhte kete test.

  Jane 5 shtepi me 5 ngjyra te ndryshme.
  1 Ne cdo shtepi jeton nje person i nje kombesie te ndryshme.
  2 Keta 5 persona pijne nje pije te vecante, pijne marka te ndryshme cigaresh dhe mbajne kafshe te ndryshme nga njeri tjetri.

  Te dhena;

  1. Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
  2. Suedezi ka qen.
  3. Danezi pi caj.
  4. Shtepia jeshile eshte ne te majte te shtepise se bardhe.
  5. Banuesi ne shtepine jeshile pi kafe.
  6. Personi qe pi Marlboro rrit zogj.
  7. Banuesi ne shtepine e verdhe pi Dunhill.
  8. Banuesi ne shtepine qe ndodhet ne qender pi qumesht.
  9. Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
  10. Personi qe pi Blend jeton prane atij qe mban mace.
  11. Personi qe rrit kuaj jeton afer atij qe pi Dunhilll.
  12. Personi qe pi Camel pi dhe birre.
  13. Gjermani pi Pall Mall.
  14. Norvegjiezi jeton afer shtepise blu.
  15. Personi qe pi Blend ka nje fqinj qe pi uje.

  Pyetja eshte.......

  =Kush i ka peshqit?=

 14. #14
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)

  Prap se mor vesh un kte! Gento, a ma bo me mire Anglisht?

 15. #15
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Re: Testi i Inteligjences (italisht)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ndihme rreth ni testi
  Nga pleshina nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-12-2012, 04:26 PM
 2. Testi i personalitetit
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 14-01-2011, 06:18 PM
 3. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-12-2010, 10:33 PM
 4. Ardhja e Inteligjencės superiore artificiale.
  Nga Negativ nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2009, 11:58 AM