Inteligjenca dhe shkollimi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 23
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Inteligjenca dhe shkollimi

  Receta Gatimi

  Te jesh i shkolluar, te kesh mbaruar nje apo disa universitete nuk eshte e barabarte me te qenurit Inteligjen. Inteligjenca eshte zotesia e gjetjes se nje rrugezgjidhjeje ne cdo lloj kushti dhe mundesie. Te paret tane nuk ishin te shkolluar , nuk kishin mbaruar universitete, por kishin shkuar shume larg me njphurite e tyre primitive.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  eshte e drejt Kuklla nuk eshte shkolla ajo qe te ben inteligjent, per mendimin tim jan sfidat e jetes ato qee bejne njeriun inteligjen

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e Alb-Angel
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  385
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  Jeta eshte ajo qe e ben njeriun te jete me inteligjent.Gjithashtu familja luan rolin e saj.
  Inteligjenca eshte ajo qe na ben ne te kuptojme dhe te gjykojme ne baze te arsyeve dhe diturive.

 4. #4

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  Inteligjenca eshte e lindur.

  Shkollimi eshte pjesa kryesore qe njeriu ose piqet ose digjet! (shkolla eshte dicka qe te meson ceshte jeta dhe si duhet ta perballosh kete jete).

 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e nina
  Anėtarėsimi
  Feb 2008
  Postime
  20
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  NJe person mund te jet shume inteligjent , po po te mos informohet = injorante , per mua nuk eshte ofendim kur dikush te thot ,( je injorante ne kete apo ate fushe ) nuk dote thot <budalla> ,
  Inteligjent i pa informuar= injorant

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e nina
  Anėtarėsimi
  Feb 2008
  Postime
  20
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  kukulla e ka shume mire ,nje person munde te jet me shkolle dhe shume i informuar ne jete
  po nuk eshte inteligjent sa do qe perpiqet te tregoj njohurin e tij, eshte me keq se nje i pa shkolle dhe i pa informuar

 7. #7
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  Mendimi piqet me ato qe jane then me siper ...nuk do te thote qe ke mbaruar ket apo ket shkolle qe je inteligjent ...

 8. #8
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  Mua me duket se ja keni futur kot te gjithe, pervec altinit!
  Inteligjenca, llogjika dhe prakticiteti shfaqen qe ne lindje! Dikush i ka te zhvilluara dhe dikush jo! Shkolla nuk ndikon tek asnjera nga keto! Keto ndikojne tek shkolla! Nese i ke, behesh njesh edhe ne shkolle edhe ne jete! Nese nuk i ke, mund te kesh vullnetin per te mesuar! Por meson permendesh, dhe ne jete, prap berryl mbetesh! Pa ofenduar njeri kjo!

 9. #9
  i/e rregjistruar 10% Maska e nina
  Anėtarėsimi
  Feb 2008
  Postime
  20
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  Daku e ka thene mire ,nuk kam asgje per te shtuar :fshati qe duket nuk do kallezuse[highlight=#0080BF:2qr7u4gj][/highlight:2qr7u4gj]

 10. #10
  i/e rregjistruar 20% Maska e Alb-Angel
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  385
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  [b]Inteligjenca mund te jete e shfaqur ne lindje dhe e trasheguar,por jeta eshte ajo qe e pervetson!Ndikon ambjenti,njerezit qe ke perreth,diturite,zgjuarsia.
  Pa keto truri nuk stimulohet,prandaj mendoj se jeta ruan rolin e saj me te madh.
  Shkolla shton diturite,e ne shumicen e rasteve vetem ne nje subject.


  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Altin111
  Inteligjenca eshte e lindur.

  Shkollimi eshte pjesa kryesore qe njeriu ose piqet ose digjet! (shkolla eshte dicka qe te meson ceshte jeta dhe si duhet ta perballosh kete jete).
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga daku323
  Mua me duket se ja keni futur kot te gjithe, pervec altinit!
  Shkolla nuk ndikon tek asnjera nga keto! Keto ndikojne tek shkolla!  ...............

 11. #11
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  shkolla te informon ne drejtim te degeve te ndryshme per te cilat njeriu do te marri drejtim se cfare pune do te beje ne jete.

 12. #12
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Inteligjenca dhe shkollimi

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga PoLiGrAfIkSi
  shkolla te informon ne drejtim te degeve te ndryshme per te cilat njeriu do te marri drejtim se cfare pune do te beje ne jete.
  Po mer daj Un kom nje shok qe ka maru per fiskulture, dhe tani eshte ne drejtimin financiar te nje kompanie te madhe


  Si ky ka shume raste! Pra, ka te beje inteligjenca dhe llogjika qe nje njeri ka te formuar gjate jetes se tij
  Ne fakt, pa keto, edhe shkollen nuk e ben dot Meso permendesh po deshe Prap gyp ngelesh!!!! 13. #13
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  po shum drejte eshte,universiteti esht thjesht nje dokument qe te lejon te punosh ne nje drejtim te caktuar,ndersa inteligjenca esht me e gjere dhe me e rendesishme

 14. #14
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Inteligjenca eshte e lindur, dhe zhvillohet me shume kur njeriu shkollohet.
  Inteligjenca nuk eshte e barabarte me shkollimin, pasi inteligjenca eshte e lindur ndersa shkollimi eshte i fituar.

 15. #15
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga daku323 Lexo postimin
  Po mer daj Un kom nje shok qe ka maru per fiskulture, dhe tani eshte ne drejtimin financiar te nje kompanie te madhe


  Si ky ka shume raste! Pra, ka te beje inteligjenca dhe llogjika qe nje njeri ka te formuar gjate jetes se tij
  Ne fakt, pa keto, edhe shkollen nuk e ben dot Meso permendesh po deshe Prap gyp ngelesh!!!!  o Daku ne shqiptaret jemi race inteligjente, ne mbarojme shkolle per agronom dhe drejtojme shendetesin,.....hahahaha

 16. #16
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Vetem ne Shqiperi shkolla ka me pak vlere se nje njeri ne pushtet!

 17. #17
  i/e rregjistruar 10% Maska e ada feline
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  12
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  mendoj se ineligjenca eshte e shumellojshme dhe arsimi e ndihmon dhe e zhvillon. para dy muajsh bera nje kurs post laurea shume interesant mbi zbulimin e talenteve. ne te gjithe pak a shume kemi disa veti. mund te kemi inteligjence matematike, psh te shprehemi shume mire dhe te dime te flasim ne publik. une mendoj se inteligjenca dhe te qenit te zgjuar jane dy koncepte te ndryshme. nje person qe vuan nga autizmi mund te kete memorje te jashtezakonshme, te bej llogari me shifra te medhe por te mos jete i afte te gjeje rrugen e shtepise apo te kujdeset per higjenen personale. pastaj ne kemi edhe nje shprehje te mrekullueshme popullore qe thote fshatari i ka duart e trasha dhe mendjen e holle. kjo tregon se dhe pse i paarsimuar nje njeri mund te jete ishpejte ne te menduar dhe ne te kuptuar situatat e ndryshme pikerisht si thote kuklla

 18. #18
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  ke menduar mir ada feline ajtohem me ty

 19. #19
  i/e rregjistruar Maska e ajnshtajn
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  9
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Shkolla nuk te ben te zgjuar,te meson te dukesh i tille!

 20. #20
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Eshte e sigurt qe shkolla nuk te ben te zgjuar! as te dukesh. Shkolla te tregon disa prej rrugeve si te mbijetosh.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Inteligjenca emotive
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-06-2011, 03:42 PM
 2. Inteligjenca Artificiale
  Nga Aragon nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-02-2007, 01:06 PM

Etiketat pėr kėtė Temė