Procesi i vdekjes


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Procesi i vdekjes

  Receta Gatimi

  Vdekja trupore dhe ajo qelizore

  Funksioni normal qelizor merret me prodhimin e energjisė sė lirė tė nevojshme pėr shkėmbimin e lėndėve, prodhimin e strukturės sė proteinave dhe enzimave, mirėmbajtjen e lėndėve kimike tė qelizave, dhe riprodhimin e qelizave. Gjatė funksionimit normal, qelizat kanė nevojė pėr oksigjen, fosfat, kalcium (C, H, N, O, P, S), lėndė ushqyese, adeninė trifosfat, e cila nevojitet si burim i energjisė sė lirė, mbrojtjen e cipės qelizore, dhe njė gjendje tė vazhdhueshme veprimtarie qė kėrkon marrje oksigjeni. Vdekja qelizore mund tė ndodhė nėse ndonjėri prej kėtyre funksioneve ndėrpritet.

  Biologjikisht, vdekja mund tė rishikohet si njė organizėm i tėrė ose vetėm disa pjesė tė tij. Nė tė vėrtetė, ėshtė e mundshme qė disa organe, ose disa qeliza tė vdesin, por organizmi nė koklavitjen e tij tė vazhdojė tė jetojė. Anasjelltas, disa qeliza mund tė jetojnė pėr njė farė kohe pas vdekjes sė organizmit tė cilit i pėrkasin (gjė qė bėn tė mundshme marrjen e organeve dhe transplantimin). Disa biologė hamendėsojnė qė funksioni i vdekjes ėshtė tė lejojė Zhvillimin (evolucionin), apo tė mundėsojė ushqimin e qėnieve tė tjera tė gjalla, mė shpesh tė llojeve tė ndryshme, nga tė cilėt janė grabitqare nė jetė (gjahu) ose pas vdekjes (kalbja).

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Re: Procesi i vdekjes

  Pėrshkrimi fizik i vdekjes

  * *- Nė ēastin e vdekjes:

  * 1. Zemra pushon sė rrahuri.
  * 2. Lėkura shtrėngohet dhe zbehet.
  * 3. Sistemi muskulor shtendoset.
  * 4. Bie temperatura e trupit.


  * *- 30 minuta mė vonė:

  * 1. Lėkura bėhet si dyll dhe merr ngjyr vjollc.
  * 2. Buzėt, gishtat e duarve dhe tė kėmbėve cungohen dhe zbehen ose bėhen tė bardhė pasi gjaku largohet.
  * 3. Gjaku tėrhiqet nė pikat mė tė ulta tė trupit duke lėnė njollė vjollcė - tė zezė.
  * 4. Duart dhe kėmbėt kalojnė nė tė kaltėrt.
  * 5. Sytė fillojnė tė tėrhiqen nė zgavra.


  * *- 4 orė mė vonė:

  * 1. Rigor mortis fillon tė veprojė
  * 2. Zbehja e lėkurės dhe pozicionimi i gjakut vazhdojnė
  * 3. Rigor mortis fillon t'i shtrėngojė muskujt pėr rreth 24 orėve tė ardhshme, pastaj do tė riveprojė dhe trupi do tė kthehet nė gjendje tė butė.


  * *- 12 orė mė vonė:

  * 1. Trupi ėshtė plotėsisht nėn rigor mortis.


  * *- 24 orė mė vonė:

  * 1. Trupi tani ka temperaturėn e ambientit qė e rrethon.
  * 2. Tek meshkujt sperma vdes.
  * 3. Koka dhe qafa tani kanė ngjyrė tė gjelbėrt, blu.
  * 4. Ngjyra e mėsipėrme vazhdon tė shpėrndahet nė pjesėt tjera tė trupit.
  * 5. Ka aromė tė fortė tė mishit tė kalbur.
  * 6. Fytyra e personit nė tė vėrtetė tanimė fillon tė bėhet e panjohėshme.


  * *- 3 ditė mė vonė:

  * 1. Gazrat nė inde formojnė fluska tė mėdha nė lėkurė.
  * 2. I tėrė trupi fillon tė fryhet dhe ėnjet. Ky proces pėrshpejtohet nėse trupi gjendet nė mjedis tė ngorohtė ose nė ujė.
  * 3. Lėngje rrjedhin pėrmes gojės, hundės, syve, veshėve, rektumit dhe pėrmes uriterit.
  * 4. Qimet e trupit akoma rriten.


  * *- 3 javė mė vonė:

  * 1. Lėkura, flokėt, thonjtė bien me lehtėsi nga trupi.
  * 2. Lėkura zbėrthehet dhe hapet nė shumė vende pėr shkak tė shtypjes sė gazrave tė brendshme dhe prishjes sė vetė lėkurės.
  * 3. Shkatėrrimi do tė vazhdojė gjersa tė mbetet vetem skeleti, qė mund tė zgjasė njė muaj nė kohė tė nxehtė, dhe dy muaj nė kohė tė ftohtė. Dhėmbėt janė shpesh e vetmja gjė qė mbetetm vite dhe shekuj mė vonė, sepse zmalti i dhėmbėve ėshtė substanca mė e fortė nė trup. Kocka e nufullės ėshtė mė e ngjeshur, qė e bėn zakonisht edhe kėtė tė mbijetojė njė kohė tė gjatė.

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Re: Procesi i vdekjes

  Pėrshkrimi fizik i vdekjes

  * *- Nė ēastin e vdekjes:

  * 1. Zemra pushon sė rrahuri.
  * 2. Lėkura shtrėngohet dhe zbehet.
  * 3. Sistemi muskulor shtendoset.
  * 4. Bie temperatura e trupit.


  * *- 30 minuta mė vonė:

  * 1. Lėkura bėhet si dyll dhe merr ngjyr vjollc.
  * 2. Buzėt, gishtat e duarve dhe tė kėmbėve cungohen dhe zbehen ose bėhen tė bardhė pasi gjaku largohet.
  * 3. Gjaku tėrhiqet nė pikat mė tė ulta tė trupit duke lėnė njollė vjollcė - tė zezė.
  * 4. Duart dhe kėmbėt kalojnė nė tė kaltėrt.
  * 5. Sytė fillojnė tė tėrhiqen nė zgavra.


  * *- 4 orė mė vonė:

  * 1. Rigor mortis fillon tė veprojė
  * 2. Zbehja e lėkurės dhe pozicionimi i gjakut vazhdojnė
  * 3. Rigor mortis fillon t'i shtrėngojė muskujt pėr rreth 24 orėve tė ardhshme, pastaj do tė riveprojė dhe trupi do tė kthehet nė gjendje tė butė.


  * *- 12 orė mė vonė:

  * 1. Trupi ėshtė plotėsisht nėn rigor mortis.


  * *- 24 orė mė vonė:

  * 1. Trupi tani ka temperaturėn e ambientit qė e rrethon.
  * 2. Tek meshkujt sperma vdes.
  * 3. Koka dhe qafa tani kanė ngjyrė tė gjelbėrt, blu.
  * 4. Ngjyra e mėsipėrme vazhdon tė shpėrndahet nė pjesėt tjera tė trupit.
  * 5. Ka aromė tė fortė tė mishit tė kalbur.
  * 6. Fytyra e personit nė tė vėrtetė tanimė fillon tė bėhet e panjohėshme.


  * *- 3 ditė mė vonė:

  * 1. Gazrat nė inde formojnė fluska tė mėdha nė lėkurė.
  * 2. I tėrė trupi fillon tė fryhet dhe ėnjet. Ky proces pėrshpejtohet nėse trupi gjendet nė mjedis tė ngorohtė ose nė ujė.
  * 3. Lėngje rrjedhin pėrmes gojės, hundės, syve, veshėve, rektumit dhe pėrmes uriterit.
  * 4. Qimet e trupit akoma rriten.


  * *- 3 javė mė vonė:

  * 1. Lėkura, flokėt, thonjtė bien me lehtėsi nga trupi.
  * 2. Lėkura zbėrthehet dhe hapet nė shumė vende pėr shkak tė shtypjes sė gazrave tė brendshme dhe prishjes sė vetė lėkurės.
  * 3. Shkatėrrimi do tė vazhdojė gjersa tė mbetet vetem skeleti, qė mund tė zgjasė njė muaj nė kohė tė nxehtė, dhe dy muaj nė kohė tė ftohtė. Dhėmbėt janė shpesh e vetmja gjė qė mbetetm vite dhe shekuj mė vonė, sepse zmalti i dhėmbėve ėshtė substanca mė e fortė nė trup. Kocka e nufullės ėshtė mė e ngjeshur, qė e bėn zakonisht edhe kėtė tė mbijetojė njė kohė tė gjatė.

 4. #4
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Procesi i vdekjes

  Kuklla, o me, mir ee??
  I lexo njeri kto?
  Na fute te dridhmet!

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Re: Procesi i vdekjes

  daku eshte thjesh nje njohuri.

 6. #6
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Procesi i vdekjes

  Asnje nuk ka per ti lexuar!

  Kur nuk i lexova une qe jam trim, Altini jo e jo!

 7. #7

  Re: Procesi i vdekjes

  Kjo eshte tema e dites

  Daku meso se na duhen per boten tjeter

  Paskan rreshkit njerezit

 8. #8
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Procesi i vdekjes

  Un i di kto re! Se kur vdiqa dhe erdha prap ne jete, kalova shum gjona!

  Boo, sa kom vujt!


 9. #9

  Re: Procesi i vdekjes

  Ti ishe vertikal

 10. #10
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Procesi i vdekjes

  Vertikal, por me koke LART!

 11. #11

  Re: Procesi i vdekjes

  Koken sta pash se un isha permbys

 12. #12
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Procesi i vdekjes  Po une, pse nuk te pash ty re?

  Mos jena taku ne purgator ne bashk? Se si ftyre e pame po me dukesh!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ja fotografia e vdekjes...
  Nga lovee nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 01-03-2011, 07:50 PM
 2. Ja shkaqet e vdekjes
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 16-02-2011, 09:49 PM
 3. Video: Proēesi se si krijohen Mumjet!
  Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-10-2010, 05:19 PM
 4. Bllokohet procesi i prodhimit tė pasaportave biometrike
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 09:38 PM
 5. Proēesi Fermentimit
  Nga EMAUS nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-07-2009, 12:01 PM