Morali (lat.: moralis veset, doket, zakonet; lat.: mos - ves) ėshtė njė rregull, parim ose normė e sjelljes e paravendosur nga njė shoqėri, bashkėsi, dhe e pranuar nga njė njeri pėr mėnyrėn e tij tė sjelljes dhe e zbatueshme nga tė gjithė njerzit e arsyeshėm; ose mėsim i vlefshėm nė mirėsjellje, etikė ose domėthenie praktike e shprehur apo e nėnkuptuar nė njė histori, fabul, ose ngjarje. Morali ka edhe kuptime tė tjera:

* ** Ēėshtje a shqetėsim me gjykimin e veprimit dhe karakterit tė mirė apo tė keq tė njeriut: mėdyshje morale; shqyrtim moral,
* ** Mėsim ose shfaqje e mirėsisė ose pėrpikėrisė sė karakterit dhe sjelljes: mėsim morali,
* ** Nė pėrputhje me standartet e asaj ēka ėshtė e drejtė ose e mirė nė sjellje: virtyti, jeta morale,
* ** Ngritja nga ndėrgjegjja ose kuptimi i sė drejtės dhe gabuarės: detyrim moral,
* ** Pasojat e qarta shpirtėrore sesa trupore: pėrkrahje morale,
* ** Bazimi nė mundėsi (gjasa) tė fuqishme ose bindje tė fortė, sesa nė dukshmėrinė e sė vėrtetės: siguri morale.