4X4 RALLY ALBANIA


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  4X4 RALLY ALBANIA

  Receta Gatimi

  Sic dihet ne shqiperi eshte duke lulzuar nje tjeter sport qe duker ishte vetem nje enderr e pare ne televizor sot mjaft te rrinj arrijne ta realizojne endrren e tyre duke marre pjese ne keto gara.
  ky lloj sporti i ashtu quajtur 4x4 rally albanian nuk lindi thjesht para nje vite kur u xhvillua gara e pare qershorin e kaluar. por zanafilla a tij eshte disa vite me perpara, ne fillim ishte si nje hob per disa te rinj qe kohen e lire te fundjavave e kalonin duke u marre me kete sport. Te paret qe jan marre me kete sport sot jan nje pjese e mire piloteve qe marrin pjese ne kete gare si dhe nje pjese e stafit drejtues te gares. Idea per te patur nje kampionat te till ka qene qe ne fillim kur grupi i terrinjve nuk perbehej me me shume se 10 mjete te tipi 4x4. Por me kalimin e kohes shume te rrinj dashamires te ketij sporti filluan te bashkangjiten grupit te madh, kjo detyrimisht solli dhe hapjen e kampionatit 4x4 RALLY ALBANIA.

  Do te desha te diskutoheshe nga ju anatetare te tjere te lirenti.com se sa njohuri keni per zhvillimin e ketij sport dhe cmendim keni per kete sport.
  nese keni foto ne pc-n tuaj mund ti sillni. ketu eshte nje foto e marre nga lart e mjetit kampion ne fuqi i cili te dyje garat e zhvilluara ka dale i pari

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: 4X4 RALLY ALBANIA

  Une hera e pare qe po degjoj nje gare makinash ne Shqiperi, shume gje interesante dhe vendi yne haperia per rally ka sa te duash,

  nje artikull nga albania sport (i vjeter)
  Rally Albania, rikthehen "monstrat" 4X4 pė garėn e dimrit
  Nė ditėt e para tė janarit sheshi “Nėnė Tereza” do tė pushtohet sėrish nga makinat, motorrėt, pilotėt, komisarėt... qė me fillimin e ditės do tė vėrshojnė nga “Parc Fermee”, qė do tė ndėrtohet nė kėtė shesh, pėr tė nisur garėn e madhe, e pėr t’u mbledhur sėrish tok nė fundin e ditės. Ja ku janė ata, sėrish pėr tė vijuar garėn qė nisėm vetėm pak muaj mė parė. E ndėrsa nė qershor, kur e ngritėn sė pari siparin e njė loje tė tillė, ishin tė gjithė disi skeptikė, nė kėtė garė dimri nuk ka mė asnjė arsye pėr tė qenė tė tillė. Hera e para na e tregoi mjaft qartė se ky sport ėshtė nė terrenin dhe nė kohėn e duhur.

  Dje, mė datėn 4 nėntor 2006, “Off Road Club Albania” organizoi takimin e parė, duke shėnuar kėshtu hapjen zyrtare tė “Garės sė Dimrit”. “4x4 Rally Albania”, (“Gara e Dimrit”), ėshtė njė garė e tipit “Cross Country” qė do tė zhvillohet nė tre etapa. Etapat do tė jenė gjithsecila e kronometruar dhe me nisje individuale dhe do tė ketė fitues pėr ēdo etapė dhe fitues tė garės. Fituesi i “Garės sė Dimrit” do tė shpallet ai mjet qė merr pjesė nė tė treja etapat dhe duke mbledhur kohėt e tė tre etapave, realizon kohėn mė tė vogėl tė shumės sė tyre. Vendi i dytė, ai qė realizon kohėn e dytė mė tė vogėl e kėshtu me rradhė.

  Sipas organizatorėve, mė 4 janar 2006, ditėn e enjte, do tė bėhen pėrgatitjet logjistike, pasi do tė pėrfundojė ndėrtimi i “Parc Ferme”, nė Sheshin “Nėnė Tereza. Mė 5 janar 2006, tė premten, nė orėn 9:00, “Parc Ferme” do tė hapet dhe do tė fillojė pranimi dhe regjistrimi i mjeteve dhe pjesėmarrėsve tė garės. Pranimi i mjeteve garuese zgjat nga ora 9:00 deri nė orė 16:00. Gjatė kėsaj kohe nė shesh do tė organizohen edhe aktivitete tė tjera posaēėrisht pėr kėtė eveniment si: fluturime me parashutė, video projeksione tė ndryshme, koncert, ekzibicione, etj. Makinat garuese, pasi tė hyjnė brenda do tė qėndrojnė tė parkuara gjatė gjithė natės nė shesh, duke vijuar tė nesėrmen me garėn, qė do tė zhvillohet nė 3 etapa, tė cilat pėrfundojnė tė dielėn, mė 7 janar 2006.  E Shtune, 04 Nentor 2006

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: 4X4 RALLY ALBANIA

  kete vit eshte perseri gara e veres e cila do te zhvillohet me 14-17 qershor ket eradhe gara do te jete me gjate ne disa qytete me nisje nga tirana mberritje ne korce , nga korca ne vlore dhe finishi ne durres. disa nga mjete te garuese

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Big Brother Albania 5
  Nga labja nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 250
  Postimi i Fundit: 30-05-2012, 01:20 AM
 2. Makina Rally del nga pista, fotografi shpeton per mbrekulli
  Nga ReniX nė forum Sportet nėpėr botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-12-2008, 03:40 PM
 3. Big Brother Albania
  Nga Lirenti nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 09-03-2008, 06:10 PM