INTERVISTE ME CILJETA XHILAGA



Mos vallė Ēiljeta ka bėrė ndonjė gabim, qė kėrkon me ēdo kusht falje?! Mos u trembni. Ėshtė vetėm titulli i kėngės sė saj tė
fundit. “Falma ti, falma”, ėshtė hiti i ri i kėngėtares seksi, qė do tė na shoqėrojė kėtė verė. Njė hit i nxehtė, ku bukuroshja shfaqet
si kurrė ndonjė herė. Nėn petkun e njė ciganeje, ajo kėrkon ciganin e saj. Por vetėm nė kėngė e kėrkon, ama. Pasi ajo
Romeon e saj e ka gjetur qysh prej dy vjetėsh, mes dallgėve tė detit tė Jonit, aty ku ajo kėtė verė do tė festojė dyvjetorin e
lidhjes sė saj. Ēiljeta Xhilaga

rrefen pėr herė tė parė projektet e kėsaj vere mjaft intensive pėr tė. Kėngė, klipe, album, koncerte tė shumta nė qytete tė
ndryshme dhe nė fund, pushimet dhe pėrvjetorin e lidhjes, qė i ka dedikuar njė festė mjaft speciale. Tė gjitha kėto i zbulojmė
sė bashku.


Jeni duke punuar pėr klipin tuaj tė ri. Mund tė na zbuloni diēka mė konkrete rreth tij?


“Falma ti, falma”, ėshtė njė kėngė qė i dedikohet dashurisė, ku i kėrkoj falje tė dashurit. Klipi ėshtė njė stil tėrėsisht cigan, ku unė
eci ne njė rrugė me njė makinė kabrio. Humbas rrugėn dhe njė nga kėto rrugė me ēon nė njė kasolle, ku aty ndodhet njė
cigane magjistare. Ajo rrotullon globin dhe vendos gishtin nė njė pikė tė tij dhe me magji mė ēon tek cigani qė unė dashuroj.
Ai ndodhet nė njė grup njerėzish, nė njė festė dhe aty zhvillohet gjithė ngjarja, ku ėshtė ndėrtuar komplet skenografia si cigan.


Pėrse cigane? E kujt ėshtė kjo ide pėr t’u shfaqur nė kėtė mėnyrė?
E kam ideuar tėrėsisht vetė. Ėshtė realizuar nga “Max Prodaction”. Nė tė vėrtetė kemi punuar mjaft pėr kėtė klip. Gjysma e
xhirimeve janė bėrė qysh nė shtatorin e kaluar dhe pėrfundimin e kemi xhiruar tani, nė qershor. Pasi ka qenė njė klip me
shumė personazhe dhe na ėshtė dashur mjaft kohė qė t’i vendosnim tė gjithė kėta personazhe sė bashku nė klip. Dhe nė fakt,
ka qenė pak e vėshtirė.



Mendon se kjo kėngė do tė kthehet nė njė klip vere?

Pse jo, ėshtė njė kėngė pėr masivitet, dhe jo pėr njė grup tė caktuar. Ėshtė njė kėngė qė do tė pėlqehet nga tė gjitha
grupmoshat. Jam e sigurt qė ka pėr t’u pėrqafuar menjėherė.


Flitet pėr disa bashkėpunime me kėngėtarė tė tjerė. Mund tė na zbuloni diēka?


Po, sigurisht. Unė jam duke bėrė edhe njė klip tjetėr. Ėshtė njė kėngė qė titullohet “Je i papam”, njė kėngė qė tashmė publiku e
njeh dhe e pėlqen shumė. Pastaj ėshtė njė bashkėpunimi me Ingrid Gjonin. Ndėrkohė, diku nga vjeshta kam njė
bashkėpunim me Stine. Megjithatė, mė i rėndėsishėm pėr mua ėshtė albumi, qė mendoj se do dalė nė mes tė korrikut.

Mjaft kėngėtarė kanė nisur turnetė me koncertet verore. Ju a do tė aktivizoheni nė kėto evenimente?

Edhe kėtė verė, ashtu si edhe vitet e tjerė, unė do tė jem e pranishme nė shumė qytete tė vendit, kryesisht bregdetare, duke
parė qė njerėzit tashmė janė tė pėrqendruar pikėrisht pranė detit. Do tė jem nė Sarandė, Vlorė, Durrės, etj.


Ndėrkohė, a keni bėrė njė plan pėr pushimet e verės?


Akoma jo, por po i mendojmė pushimet. Kėtė verė, sikurse e thashė, nė fakt kam mjaft punė. Jam sa andej-kėtej me
koncerte, kėshtu qė kam pothuajse ēdo javė nga dy-tre koncerte. Kam mjaft punė nė fakt kėto kohė, pėr tė menduar pėr
pushimet.



Kjo do tė thotė qė ju nuk do tė pushoni?


Faktikisht koha e ngjeshur nuk mė ka lėnė shumė tė merrem me veten time dhe me punėt e mia. Por mendoj se do bėj njė
pauzė dhe do pushoj edhe unė, pėr tė kompensuar lodhjen e koncerteve. Mendoj se do tė shkoj nė Sarandė. Unė gjithmonė
kam shkuar nė Sarandė me tė dashurin tim.

Kjo ka ndonjė arsye?

Eh, sigurisht. Kemi njė arsye tė fortė qė shkojmė aty, sepse ėshtė vendi ku jemi njohur. Ėshtė pikėrisht aty pikėnisja e
dashurisė sonė. Vjet, po nė Sarandė, kemi festuar njėvjetorin e lidhjes sonė. Dhe kėtė vit kemi edhe njė motiv mė tė fortė,
sepse kemi dyvjetorin. Dhe ndoshta diku nga shtatori do tė bėj edhe ndonjė lėvizje tjetėr. Ende nuk e kam menduar pėr tė
planifikuar diēka, pasi ėshtė ende herėt.