Akullore shtėpie


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30

  Akullore shtėpie

  [highlight=#BFFF40:2pq8de9s]Akullore me kafe[/highlight:2pq8de9s]
  Pėrbėrėsit:
  Pėr 6 persona: kafe, 150 g sheqer, 200 g pana, 200 ml qumėsht, 2 vezė, vanilje.

  Pėrgatitja:
  Holloni nė qumėsht njė pako vanilje, jepini njė valė dhe pastaj lėreni tė ftohet. Nė njė enė rrihni vezėt me sheqerin dhe kur tė zbardhen e tė fryhen shtoni 3 filxhanė tė vegjėl kafe, pastaj panėn dhe qumėshtin e ftohur. Pėrzjejini fort, hidheni masėn nė makinėn e akullores dhe hiqeni pas 20 minutash ose sipas instruksioneve tė aparatit.


  [highlight=#BF8080:2pq8de9s]Akullore me ēokollatė[/highlight:2pq8de9s]

  Pėrbėrsit:
  Pėr 6 persona: 100 g ēokollatė, 120 g sheqer, 6 tė verdha veze, 3/4 L qumėsht.

  Pėrgatitja:
  Zieni qumėshtin. Nė njė tigan tretni nė banjo-mari ēokollatėn e grimcuar me disa lugė qumėsht tė nxehtė dhe pastaj hidheni kremin e pėrftuar nė qumėshtin e mbetur. Nė njė tenxhere punoni tė verdhat e vezėve me sheqerin derisa tė pėrftohet njė masė e bardhė dhe e fryrė. Hollojeni me qumėshtin me ēokollatė tė hedhur ngadalė. Vendoseni nė zjarr nė flakė tė ulėt dhe duke e pėrzier, lėreni qė kremi tė trashet por pa arritur tė ziejė. Filtrojeni kremin nėpėrmjet njė kullese, hidheni nė njė enė dhe lėreni tė ftohet duke e pėrzier herė pas here. Vendoseni nė makinėn e akullores dhe hiqeni pas 20 minutash. Akullorja ėshtė gati.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30

  Re: Akullore shtėpie

  [highlight=#FF4040:ra8rtsj0]Akullore me luleshtrydhe[/highlight:ra8rtsj0]

  Pėrbėrėsit:
  Pėr 6 persona: 500 g luleshtrydhe akullore me krem.

  Pėrgatitja:
  Pėrgatisni akulloren si akullore kremi me vanilje (Zieni qumėshtin me vaniljen. Punojini tė verdhat e vezėve me sheqerin derisa masa bėhet e bardhė dhe e fryrė. Vendoseni nė zjarr, hidhni pak nga pak qumėsht tė nxehtė dhe vazhdoni tė pėrzieni pa e lejuar tė marrė valė. Kur kremi e vesh lugėn hiqeni nga zjarri dhe filtrjeni nė kullesė. Lėreni tė ftohet duke e pėrzier herė pas here. Hidheni nė makinėn e akullores, lėreni pėr 15-20 minuta. Hiqeni kremin nė momentin e servirjes). Lani dhe thani luleshtrydhet, ruajini disa tė plota, shtypini me njė pirun tė gjithė tė tjerat dhe shtojani kremit. Vendoseni pėrgatesėn nė makinėn e akullores pėr 20 minuta. Servireni akulloren nėpėr tasa individuale duke i zbukuruar me luleshtrydhet e plota tė mbajtura mėnjanė. Nė tė njėjtėn mėnyrė mund tė bėni akullore me pjeshkė, kajsi ose banane.

  [highlight=#FFFF80:ra8rtsj0]Akullore me banane[/highlight:ra8rtsj0]
  Pėrbėrėsit:
  Pėr 4 persona: 1 kg banane, 150 g sheqer, 1 portokall, 1 limon.

  Pėrgatitja:
  Shtrydhni portokallin dhe limonin, hidheni lėngun nė njė tenxhere, shtoni sheqerin dhe treteni kėtė nė zjarr tė dobėt. Hiqeni para se tė arrijė pikėn e zierjes. Qėroni bananet dhe frulojini nė mixer. Hidheni purenė e bananeve nė sherbet. Pėrzjejini pėr njė kohė tė gjatė dhe hidheni nė makinėn e akullores pėr rreth 20 minuta.

 3. #3
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  rofsh per kete recete..do i them ndonjerit ne shtepi se mos ma gatuan...

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e totra
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  30
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  lum si ju qe keni makine akullore ne shpi un i shkreti rri e vuj do pys sa bo nji ta blej

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  po ce do makinen e akulloreve ike e bleje nje tase te madhe ne dyqane dhe haje nuke dhodhesh fare

 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  22
  do nis qe sot te bej akullore

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Akullore pėr luftė kundėr gripit dhe ftohjes
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-02-2013, 11:55 PM
 2. Pije - Cocktail: Limonate shtepie !
  Nga erinda nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-02-2012, 02:32 PM
 3. Akullore nė enė akulli
  Nga aurel nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-07-2010, 10:22 PM
 4. Si te krijojme makineri tatuazhesh ne kushte shtepie
  Nga eugjeni nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-08-2009, 03:45 PM
 5. Akullore
  Nga Altin111 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2007, 11:24 PM